Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 7370 - nejsladší kousek z bonboniéry

aktualizováno 
Nokia 7370 patří do nové módní kolekce L'Amour. Unikátní design se nepodobá žádnému mobilu, který se kdy v našich končinách objevil. Velmi dobrou výbavu doplňuje megapixelový fotoaparát, MP3 i Bluetooth. Na první pohled je však jasné, že o funkce tu nejde.

Posunout mobilní telefon od chladných krabiček ke stylovým módním doplňkům - to zkouší Nokia svou novou edicí L'Amour. Oproti první módní kolekci, která vsadila na geometrické křivky uměleckého stylu Art Deco, jsou nyní ve hře netradiční techniky výroby.

Všechny tři novinky se pochlubí broušenými motivy květin, zlatavým kovem, napodobeninou kůže a odstíny okrových barev. Hlavní cílem je zamaskovat chlad, který je charakteristický pro většinu hraček do kapsy. Když některý z těchto mobilů držíte v rukou, pojem "spotřební elektronika" zní skoro jako sprosté slovo.

 

 

 Nokia 7370 Nokia 7360 Nokia 7380 Nokia 7280
Edice Nokia L'Amour a starší model 7280

Vzhled

Nokia 7370 patří mezi vytáčecí telefony. Tuto konstrukci, kterou popravdě nemáme příliš v lásce, použila Nokia vůbec poprvé.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370

Při prvním pohledu na vás dýchne kouzlo něčeho archaického. Přední strana telefonu je zakryta štítkem ze zlatavého kovu, na kterém jsou vybroušeny vzory květin. Použité materiály jsou velmi kvalitní a celá konstrukce působí opravdu bytelným dojmem.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ani tentokrát nesmí na boku chybět patent Nokie v podobě textilního proužku a pochvalu si zaslouží velmi elegantně zapuštěné boční klávesy. Plastový kryt baterie velmi věrně napodobuje kůži. Na zadní straně nesmí chybět také čočka megapixelového fotoaparátu.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Vytáčecí kloub je umístěn na oválném konci telefonu. Menu se při zavření přetáčí a protože funkční tlačítka jsou až uvnitř telefonu, nemusíte mobil při otevření přetáčet vzhůru nohama, jako je tomu u stejně koncipovaných modelů Sony Ericsson. Při malém vyklopení za vás převezme zbytek práce pružina. Telefon můžete otevřít na libovolnou stranu a stejným směrem se pak zavírá.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Plochá klávesnice je velmi praktická. Tlačítka mají dostatečně velké rozměry a i když nejsou nijak výrazně oddělena od sebe, k překlepům téměř nedochází a na telefonu lze tak psát velmi rychle. Klávesy jsou celkově velmi citlivé, stačí je jen pohladit a už dávají loupnutím najevo, že jste začali psát.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

S rozměry 88 × 43 × 22 milimetrů a hmotností 104 gramů patří novinka mezi těžší, ale za to velmi drobné telefony. Li-ion baterie o kapacitě 720 mAh slibuje až 3 hodiny hovoru nebo deset dnů v pohotovosti. Testovaný vzorek se pravidelně odporoučel po překročení třetího dne.

Displej a menu

Vysouvací Nokia 6111 byla prvním modelem výrobce, který používá inovovanou podobu grafického prostřední Series 40. Menu se nyní podobá chytré sérii Series 60. Důvodem pro tuto úpravu nebyla poptávka po vylepšeném prostředí, ale spíš současný strach mnoha uživatelů z přechodu na chytré telefony s vlastním operačním systémem.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Zatímco u modelu 6111 jsme toto menu kritizovali, protože na malém displeji vypadá otřesně, tak tentokrát je to jiná liga. Aktivní TFT displej nabízí luxusní rozlišení QVGA (240 × 320 pixelů) a zobrazí až 262 000 barev. S rozměry 30 × 40 milimetrů tak patří k opravdové špičce. Na neuvěřitelně jemné zobrazení si oči velmi rychle zvyknou a přesedlávat na telefon s horším displejem se pak moc nechce.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ovládání je stejné jako u jiných Nokií. Na úvodní obrazovku můžete nastavit tzv. pohotovostní režim, který zobrazuje blížící se události v kalendáři nebo zkratky na často  používané funkce. Užitečnou novinkou je možnost přímo na displej napsat poznámku, která je pak stále na očích. Tento uzel na kapesníku jsme si velmi oblíbili, je pohotový a nelze jej při každém uchopení telefonu přehlédnout.

Hlavní menu doznalo také mnoho změn. Jednotlivé ikony lze libovolně uspořádat, tady se Nokia poučila od Motoroly. Zobrazení menu může mít podobu záložek, známých třeba ze Samsungů, matice s popiskem i bez popisku nebo klasického seznamu. Tady klobouk dolů - každý si může vybrat, co mu vyhovuje nejlépe.

Telefonování

Telefonní funkce zůstaly v základu zachovány ve vysokém standardu předešlých modelů. Nokia odstranila problém se synchronizací, kontakty už jsou rozděleny na jméno a příjmení. V telefonu lze dokonce i nastavit, v jakém pořadí se mají zobrazovat. Ke každému kontaktu můžete přiřadit unikátní zvonění, fotografii, nebo dokonce videoklip, které se zobrazí téměř přes celý displej při příchozím hovoru.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370

Dvojice reproduktorů ukrytých nad řadou kontextových kláves přehrává vyzváněcí MP3 melodie i ve stereu. Hovory lze vytočením telefonu přijímat nebo naopak odmítnout. Se složeným telefonem můžete hovor odmítnout stiskem bočního tlačítka pro změnu profilů. Nechybí hlasitý odposlech a možnost nahrávat právě probíhající hovor.

Skupiny volajících lze libovolně definovat a v různých vyzváněcích profilech je můžete použít pro filtrování hovorů. Každý profil nyní ohlásí nejen jiné vyzvánění, ale dle nastavení také videoklip. Paměť na 1000 kontaktů je určitě dostatečná. Přičíst k ní navíc můžete i paměť SIM karty, telefon je dokáže zobrazovat odděleně i zároveň. Nezbývá než pochválit také hlasové ovládání, které nemusíte nic učit, protože telefon vaší řeči rozumí.

Zprávy

Editor zpráv vám dovolí nastavit jednu ze tří velikostí textu. Nejmenším fontem, který je na displeji ještě stále čitelný, zobrazí telefon jedenáct řádků textu. Díky velkým tlačítkům se píše docela svižně. Slovník T9 diakritiku ve zprávách zobrazuje, ale naštěstí neodesílá. Zprávy mohou mít více částí, celkem lze naráz odeslat až 913 znaků. Doručenky jsou nyní odděleny od složky příchozích zpráv a lépe se kontrolují i hromadně mažou.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ani s novou verzí prostředí Series 40 nedošlo bohužel k hlubší integraci e-mailového klientu přímo do telefonu. Stále jde jen o oddělenou aplikaci, která sice dokáže pracovat s přílohami, ale jejich maximální velikost je omezena tak, že neodešlete fotku v plném rozlišení. Při prohlížení galerie vám také telefon nabídne pro odeslání jen Bluetooth a MMS.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Organizace a data

Kalendáři není co vytknout. Jako hlavní zobrazení lze nastavit měsíc nebo týden. Pod základní tabulkou byl navíc vyhrazen prostor pro přehled aktuálních událostí. Poznámky mohou být opakované. Kromě kalendáře je k dispozici také úkolovník a poznámkovač. Budík si poradí i s hudbou ve formátu MP3 nebo rádiem a lze mu nastavit i opakovaní ve vybrané dny. Málokdo patrně ocení vyspělou kalkulačku, která si poradí i s goniometrickými funkcemi.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Z datových funkcí je v nabídce GPRS i EDGE třídy 10 (4+2). V záhlaví se navíc při datovém spojení objevuje milé písmeno E, které symbolizuje přítomnost EDGE. V prohlížeči se dá měnit velikost písmen, ale s běžnými internetovými stránkami si moc dobře nerozumí. Pro spojení s počítačem slouží datový kabel nebo Bluetooth. Během testování jsme s Bluetooth nezaznamenali žádné problémy.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

 

Zábava

Fotoaparát nabízí rozlišení 1,3 Mpix, ale není doplněn LED diodou pro přísvit scény. Za dobrého světla jsou výsledné snímky docela dobré, jindy má sklony k přepalování bílých míst. Kompenzace expozice nebo vyvážení bílé fotoaparát nenabízí. U mobilu takové funkce popravdě ani příliš nepostrádáme.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Při přiřazení fotky ke kontaktu jsme se bohužel setkali s praktickým problémem, kdy je snímek natočen o devadesát stupňů. Integrovaný editor obrázků vám dovolí doplnit do fotografie text nebo různé kýčovité obrázky, ale tak triviální funkci, jako je natočení, se nám nepodařilo objevit.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Mezi dalšími zábavnými funkcemi nechybí Java hry. V telefonu je standardně jen jedna trojrozměrná, která není bohužel příliš hratelná. Najdete zde také praktický převodník velikostí oblečení.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

V telefonu najdete jen 12 MB integrované paměti, a tak ani není možné použít Nokii 7370 jako MP3 přehrávač. Dodávaná sluchátka tak lze použít jen pro poslech FM rádia. Klasické bílé pecky pro nás byly trochu zklamáním i po stránce stylovosti. Úrovně ostatních doplňku rozhodně nedosahují.

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • design
  • skvělý displej
  • nové menu
Proč ho nekoupit?
  • cena
  • trochu kýč
  • malá paměť
Kdy?
leden 2006
Za kolik?
12 000 Kč včetně DPH

Nokia 7370 je telefon, kterému fandíme. Za cenu 12 000 korun je samozřejmě extrémně drahý, ale jde o naprostý originál. Není to mobil, který můžete jen tak položit vedle jiného modelu konkurence a říkat, ten má to a ten zas tohle. Na první pohled je jasné, že funkce ani cena nehrají v tomto případě hlavní roli.

Ani samotná výbava není ovšem špatná. Nové prostředí Series 40 nabízí mnoho nových vychytávek a displej i stereozvuk patří k opravdovým lahůdkám.

Nokia 7370 balancuje na hraně mezi uměním a kýčem a je jen na vás, na kterou stranu ji zařadíte. Někomu připadá dokonalá, jiní ironicky poznamenávají, že telefonu scházejí jen rytiny statných jelenů.

Autor:
Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 5
Recenze: Nokia 5 je nejpovedenější z modelů obnovené finské značky

Nokia 5 je z aktuální trojice nových smartphonů obnovené finské značky tím prostředním v nabídce. A podle našich dojmů z testování i onou pověstnou zlatou...  celý článek

Nokia 3310 je obtížně dostupná
Nokia 3310 je vzácná, skoro všude hlásí vyprodáno. Zájem je příliš velký

Přestože to je jeden z nejlevnějších mobilů na trhu, tak je nedostupnější než všechny luxusní smartphony. Na skladě má Nokii 3310 jen několik obchodníků, ve...  celý článek

Caviar Nokia 3310 Putin-Trump Summit
Tato Nokia 3310 je dražší než top smartphony. Kvůli Putinovi s Trumpem

Netradiční způsob oslavy prvního osobního setkání prezidentů USA a Ruska zvolil italský klenotník Elijah Giacometti a pod značkou Caviar vytvořil speciální...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.