Automatické odpovědi šetří čas i prsty. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz, Profimedia.cz

Neunavujte se datlováním, Google na e-maily odpoví za vás

  • 11
Aplikace Google Inbox přečte vaše e-maily a navrhne tři možné odpovědi. Experimentální funkce je překvapivě chytrá a v angličtině nabízí skutečně použitelné věty. Google k návrhu odpovědí využívá to, co se naučil z analýzy miliard odeslaných e-mailů milionů uživatelů.

Odpovídat na e-maily je často náročný úkol, a na mobilních telefonech je to kvůli malé klávesnici ještě těžší. Uživatelé samozřejmě mohou využít prediktivní klávesnice (např. SwiftKey), které odhadují další písmena či slova, ale ani tak to není úplně ono.

Inbox a Gmail

Aplikace Inbox je nový klient od firmy Google, který nabízí alternativní rozhraní k Gmailu. Funguje od podzimu 2014 (naše první dojmy zde) na pozvánky, od května 2015 je dostupný všem uživatelům Gmailu.

Nová funkce mobilní aplikace Google Inbox jde ještě dále. Program přečte daný e-mail a uživateli nabídne tři možné odpovědi, které dávají v daném kontextu smysl.

Funguje to zatím pouze v angličtině, a nabízené odpovědi nejsou nijak dlouhé. Na první pohled jsou však nabízené odpovědi více než použitelné.

Příklad: V příchozím e-mailu je mimo jiné věta: „Chtěla jsem se zeptat, jestli už jsi se podíval na video, které jsem ti poslala.“ Inbox automaticky nabídl tyto tři odpovědi:

  • Ne, ještě jsem se k tomu nedostal.
  • Ano, dostal.
  • Nic se ke mně nedostalo.

Za dva týdny používání jsem zatím nezaznamenal vyloženě špatně navržené odpovědi. Naopak, velmi často mě překvapilo, jak konkrétní a příhodné odpovědi byly v nabídce.

Šikovná funkce pro mobil, ještě šikovnější pro hodinky (snad)

Google zde samozřejmě využívá své silné stránky: chytré analýzy velkého množství dat. Stejně jako se statisticky naučil opravovat naše překlepy, umí podobnou (byť zřejmě komplexnější) analýzou textových vzorců vypozorovat časté odpovědi na některé časté typy otázek. A i e-maily, které otázku neobsahují, mívají návrhy odpovědí: „Zajímavé!“ či „Díky za zprávu“ nebo dokonce „Děkuju, že ses o to postaral.“ I tón odpovědí víceméně odpovídá tónu dotyčného e-mailu.

Ještě více se tato funkce rychlých odpovědí bude hodit majitelům chytrých hodinek. Místo nespolehlivého diktování hlasem budou moci vybrat z několika možností tu odpověď, která dává smysl. Ale zatím Inbox chytré a rychlé odpovědi nabízí pouze v mobilní aplikaci.