První nesmrtelné chytré hodinky s revoluční konstrukcí má TAG Heuer

  • 34
TAG Heuer představila druhou generaci svých chytrých hodinek. Název Connected zůstal, přibyl ale přídomek Modular 45. Jde o vůbec první modulární chytré hodinky. Díky tomu nezastarají, dokonce z nich můžete udělat klasické luxusní hodinky.

O tom, že druhá generace chytrých hodinek TAG Heuer bude modulární, se už nějakou dobu vědělo. Šéf společnosti Jean-Claude Biver však nic dopředu neprozradil, a o připravovaných Connected mluvil velmi obecně. Uvedl ale, že konstrukční řešení hodinek je natolik inovativní, že chystané hodinky budou věčné (více zde).

Veškeré otazníky padly při představení novinky. Výrobce zvolil poměrně chytré konstrukční řešení a každé hodinky Modular 45 sestávají z 5 dílů. Krom samotného pouzdra je to dvojice spojených nožek, jež se z jedné strany připnou k pouzdru a ze druhé se na ně přichytí řemínek nebo náramek se zvolenou přezkou.

Zájemce bude mít na výběr mezi 56 základními modely, které půjdou dále kombinovat. Pouzdro s chytrými hodinkami může být z oceli, keramiky, růžového zlata nebo ocelové vykládané diamanty. Ze stejných materiálů pak mohou být také nožky. Luneta může být i potažena 18karátovým zlatem.

K dispozici pak bude titanový nebo keramický náramek, případně řemínek z pravé kůže nebo kaučuku. Zakončí jej titanová nebo ocelová přezka s PVD úpravou.

Už tento základní výčet značí, že nejrůznějších kombinací bude opravdu nespočet. Od zvolené varianty se pak samozřejmě bude odvíjet konečná cena. Začíná se na 1 650 dolarech (cca 42 000 korun), pokud nožky titanového pouzdra a ocelovou lunetu ozdobíte diamanty, rázem jste na čtyřnásobku.

Opět Android a Intel inside

Materiály pouzdra tedy známe, pojďme se ale podívat, co je uvnitř. TAG Heuer zůstal věrný Intelu, srdcem chytrého modulu je proto čip Atom Z34xx, jemuž asistuje 512 MB operační paměti. 4GB úložiště pak hostí platformu Android Wear 2.0, volné místo je pak plně k dispozici uživateli.

AMOLED displej má velikost 1,39 palce (35,4 mm), podporuje multidotykové ovládání a jeho rozlišení je 400 × 400 obrazových bodů (287 PPI). Panel překrývá odolné safírové sklo síly 2,5 mm. To u chytrých hodinek vidíme vůbec poprvé a safír na rozdíl od běžně používaného Gorilla Glass skutečně při běžném používání nepoškrábáte. Displej na dotek umí reagovat haptickou odezvou.

Hodinky je možno spárovat s telefonem na Androidu 4.3 a vyšším a rozumí si také s iPhony 5 a novějšími. Jedinou podmínkou je iOS minimálně verze 9.0. Ke spárování slouží Bluetooth 4.1, nechybí ani wi-fi.

Součástí výbavy je také hejno senzorů, kdy akcelerometr doplňuje gyroskop nebo senzor náklonu. Zastoupeno je také NFC a GPS, obě technologie přitom prvním Connected chyběly.

Novinkou je také voděodolnost stupně 50 m, a výrobce dodává, že i pokud se octnete hluboko pod hladinou, na nové Connected se můžete spolehnout. Samozřejmě, že na hlubinné potápění to určitě nebude, ovšem jednotky metrů vodního sloupce hodinkám neublíží.

Oproti první generaci, jejíž pouzdro vyhovovalo pouze stupni krytí IP67 (30minutová lázeň v hloubce 1,5 m), je to každopádně znatelné zlepšení.

Beze změn naopak zůstal akumulátor kapacity 410 mAh, který má hodinky udržet na živu 25 hodin a k plnému nabití potřebuje 110 minut.

Hodinky postrádají samostatný telefonní modul, takže z tohoto pohledu nelze mluvit o autonomním zařízení. SMS nebo volání bude tedy možné pouze se spárovaným telefonem. Chybí také senzor srdečního tepu.

Samozřejmostí je obslužná aplikace TAG Heuer, skrze kterou lze například prohlížet detaily denní fyzické aktivity, měnit nebo dokonce vytvářet číselníky a podobně.

Chytrý modul půjde vyměnit i za chronograf s tourbillonem

Chytrá část nových Connected se tedy od první generace příliš významně neliší. Máme tady menší ale jemnější displej, zřejmě silnější safírové sklíčko a lepší procesor. Nepříjemným překvapením je ale poloviční operační paměť, vítáme naopak 50m voděodolnost.

Hlavní novinkou je však ona modulární konstrukce, která konceptu dává nesmrtelnost. Šéf TAG Heuer J. C. Biver říká, že elektronika velmi rychle stárne, oproti tomu mechanické hodinky jsou věčné. A budou fungovat i za tisíc let, pokud bude na dosah hodinář, který dokáže mechanismus promazat a případně vyměnit opotřebované díly.

Chytrý modul proto lze u novinky vyměnit i za pouzdro s ryze mechanickým strojkem. Na výběr je základní 3ručkový model s datem a skeletovaný chronograf s tourbillonem, královskou hodinářskou komplikací, kdy je oscilátor uložen v otočné kleci, čímž se částečně snižuje působení gravitačního pole na mechanismus a dosahuje se menší odchylky od přesného času.

Cena této verze je 17 000 dolarů (asi 430 tisíc korun). Motto hodinek zní „Connected to Eternity“ a tento nápis najdeme třeba na dýnku mechanického modulu.