Nejmenší mobil na světě se satelitní navigací (První informace)

Jste rodičem školou povinného dítěte, žárlivým manželem či starostlivým opatrovníkem starších rodičů? Chcete být vždy informování o aktuální poloze někoho jiného a současně mít jistotu, že se v případě nebezpečí dovolá pomoci?

Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, pak by vám novinky americké společnosti Wherify mohla udělat radost.

Společnost Wherify není tak úplně neznámá. Přestože její produkty si v našem státě zřejmě běžně nezakoupíte, na stránkách odborného tisku jste se s ním mohli již několikrát setkat. Poslední z těchto setkání je staré téměř rok a popisovalo rozverné barevné plastové digitální hodinky s vestavěným mobilním modulem i miniaturním přijímačem satelitního naváděcího systému GPS.

Doušek teorie úvodem

Systém GPS je původně vojenským systémem určování přesné polohy realizovaný soustavou družic poskytující čtyřiadvacet hodin denně vysoce přesné informace pro navigaci i zjišťování polohy.  Celkem dvacet čtyři družic NAVSTAR GPS se pohybují okolo země po oběžné dráze ve výšce okolo dvaceti tisíc kilometrů nad zemským povrhem.

Přijímač GPS (tyto přijímače již dnes mohou být skutečnými miniaturami) sleduje tři až dvanáct družic současně a zaznamenává jimi vysílané informace, z nichž pak určí přesně svou vlastní polohu a současní i vektor svého vlastního pohybu.

Určení polohy se děje podle přesně stanovených vzorců. Každá z družic má ve vesmíru svou přesně stanovenou polohu a identifikuje se zcela jedinečným signále. Přijímač stanovuje vlastní polohu v podstatě pouze změřením času, za který radiový signál dorazí z družice k přímači. Z tohoto zjednodušeného popisu je jasné, že pro výpočet triangulace potřebuje přijímač systému GPS zachytit signál alespoň ze tří družic. Čím více družic však zachytí, tím přesněji je schopen svou polohu spočítat.

GPS 
Jedna z dvaceti čtyř družic systému NavSat GPS. Foto: NASA

Každý z navigačních satelitů má na své palubě databázi pozic všech ostatních satelitů systému, přičemž tyto údaje jsou průběžně vzájemně aktualizovány. O přesné časové údaje se starají atomové hodiny, kterých najdeme na družici hned čtyři. Právě databáze pozic ostatních družic umožňuje přijímačům po zachycení signálu jediné z družic rychlejší vyhledání družic zbývajících – přijímač totiž získá přesné informace, kde by se měly zbývající satelity nacházet.

Wherify kombinuje GPS s mobilní sítí…

… a nepřichází s touto myšlenkou rozhodně jako první. Již před několika lety se i na našem trhu objevil na svou dobu velmi pokročilý mobilní telefon Benefon Esc!. Tento přístroj totiž snad jako vůbec první mobilní telefon obsahoval také dvanáctikanálový přijímač navigačního systému GPS. Tento přístroj byl však příliš drahý (v době svého uvedení na český trh byla jeho cena stanovena na neuvěřitelných 39 900 korun včetně daně z přidané hodnoty) a nebyl to také žádný drobeček: i se sklopenou satelitní anténou dosahoval úctyhodných rozměrů 149 x 49 x 23 milimetrů a jeho hmotnost byla 179 gramů.

GPS 
Ano, to je on: Benefon Esc! Foto: Benefon

Již Benefon Esc! Však nabízel základní možnosti sledování své polohy: na speciální textovku dokázala telefon stejným způsobem doručit odesílateli přesně zeměpisné souřadnice své polohy. Této možnosti se společnost Benefon později snažila využít a zabránit tak velkému komerčnímu neúspěchu těchto přístrojů: ve své reklamní kampani se zaměřili na lovce a jejich základní ideou bylo, že pokud každý lovec i jeho pes bude vybaven tímto telefonem, pak bude mít na mapě zobrazené na displeji přehled, kde se ostatní nacházejí. Ani toto poměrně kuriózní zacílení nevedlo k úspěchu tohoto přístroje. Není se totiž čemu divit: nedovedeme si představit šílence, který by svým loveckým psům připínal na obojky zařízení v ceně notebooku střední třídy.

V současné době je však technologie miniaturizace poměrně pokročilá, proto se s GPS přijímači v mobilech či kapesních počítačích čas od času potkáváme. Žádnému z těchto přístrojů se však prozatím nepodařilo masově rozšířit.

Je však naprosto malinký

Právě v porovnání se zmíněným Benefonem působí GPS Locator Phone společnosti Wherify jako zázrak. Malinká kulatá brož o průměru čtyřicet osm milimetrů a šířce něco málo přes jeden centimetr o hmotnosti pětačtyřicet gramů skutečně nevypadá na mobilní telefon se satelitní navigací.

Hned při prvním pohledu na tento přístroj však začnete tušit zradu. Aby bylo možnost dosáhnout těchto rozměrů, musel se přístroj vzdát některých běžně používaných částí. Za své tedy vzala jak běžná numerická klávesnice, tak i displej a dokonce i obvyklé uspořádání sluchátka a mikrofonu. Nenechte se ale mýlit: i toto zařízení dokáže telefonovat, jen do něj musíte mluvit jako do obyčejné vysílačky.

Přístroj obsahuje pouhé dvě tlačítka. Funkce toho prvního nelze změnit a po jeho několika sekundovém přidržení budete spojeni na nejbližší policejní služebnu (pouze na území USA), policii bude současně přístrojem sdělena i vaše přesná pozice.

 
Wherify GPS Locator Phone. Foto: Wherify Wireless

Druhé z tlačítek je programovatelné, můžete mu tedy přiřadit libovolné telefonní číslo. Záleží tedy jen na vás, zda si přednastavíte číslo někoho blízkého či zda použijete číslo spojovatelky, která vás následně přepojí na číslo, které si budete přát.

Současná verze GPS Locator Phonu pracuje pouze v amerických CDMA sítích, jak však pro Mobil.cz řekl tiskový mluvčí společnosti Wherify, GSM verze je v současné době ve stádiu testování prototypu. Pokud vše dopadne dobře, mohly by se první dodávky do Evropy uskutečnit už v druhém pololetí letošního roku.

Levněji to již nejde?

Velkou předností tohoto přístroje je také webová služba, která umožňuje lidem znajícím správné přístupové informace zjišťovat přesné informace o příslušném zařízení včetně zobrazením jeho aktuální polohy na mapě. Systém prý používají méně majetnější Američané pro zjištění odcizených vozidel – profesionální systémy využívající stejného principu jsou totiž několika násobně dražší.   GPS Universal Locator se totiž prodává za velmi příjemných sto padesát dolarů!