Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlevnější vysouvací Walkman na trhu. Recenze Sony Ericsson W205

aktualizováno 
Jak se od slušného hudebního telefonu očekává, funkční výbava zahrnuje MP3 přehrávač, slot na paměťové karty a FM rádio s RDS. Tyto parametry ale nebudou tentokrát modelu W205 stačit k poražení hudebních Nokií.

Jak je vidět, hudba je klíčovým prvkem tohoto modelu | foto: Michal Havryluk, Mobil

Jak je z titulku recenze patrné, novinka od Sony Ericsson se snaží zaujmout především svojí cenou, která jenom lehce překročila hranici dvou tisíc. K zahození není ani vzhled a tento vysouvák vám rozhodně nebude dělat ostudu. Bohužel Sony Ericsson trochu zaspal dobu a podobných přístrojů ještě za menší částku je na trhu čím dál tím více.

Mezi hlavní konkurenty přitom nepatří nikdo menší než hudební hit Nokie pro tento rok, kterým je model 5130 Xpress Music. Ten se prodává jenom o trochu dráže než dnes recenzovaný přístroj. Přitom si u modelu W205 budete muset zvykat na pár podstatných maličkostí jako je třeba chybějící pružinka u otevírání klávesnice či menší displej.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W205  Sony Ericsson W302i Nokia 5130 XpressMusic

Dnes recenzovaný přístroj, jeho starší bratříček Sony Ericsson W302 a úhlavní konkurent v podobě Nokia 5130 XpressMusic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Levný Walkman, který však v souboji s konkurečními telefony příliš neuspěje. Mezi jeho přednosti však patří vzhled, malé rozměry a FM rádio s RDS.


Vzhled a konstrukce – nechybí něco?

Sony Ericsson W205 nabízí hodně příjemný vzhled, který trochu může připomínat oblázek. Pryč jsou ostré hrany známé u sourozenců jako je třeba model W705 a mnohé další přístroje této značky. Telefon díky oblým hranám příjemně padne do ruky a relativně snadno palcem vysunete klávesnici. Ta však neobsahuje žádnou pružinku, takže veškerou práci budete muset pokaždé oddřít sami. Jinak si totiž bude horní díl s displejem popojíždět, kam se mu zbílí, dokud ho nedostanete do úplně nejvrchnější části, kde zůstane ukotven.

Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo
Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo

Proč tentokráte Sony Ericsson opomněl tak důležitý kousek konstrukce jako je pružinka, zůstává záhadou. Bohužel o moc veselejší není ani situace, pokud se snažíte dostat klávesnici zpět. Palec totiž nelze o nic opřít a střední potvrzovací tlačítko není zrovna dvakrát nejlepší volbou.

Recenze SE W205 detail

Rozmístění konektorů odpovídá zažitým zvykům Sony Ericsson. Fast-Port naleznete na levé straně přístroje, kdežto slot na paměťové karty Memory Stick Micro se nachází pod záslepkou na opačné straně. Sony Ericsson se stále drží svého a to i přesto, že konkurence nejenom v podobě Nokie už dávno přechází na praktičtější 3,5mm jack a paměťové karty microSD.

Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo
Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo

Pokud jde o rozměry 92 x 47 x 16 mm a hmotnost 96 gramů, nejedná se v této kategorii přístrojů o žádného kolibříka. Těmito parametry se téměř na chlup podobá vybavenějšímu bratříčkovi v podobě již zmiňovaného modelu W705. Sony Ericsson W205 nepotěší ani základní výbavou, do které se vešla pouze průměrná sluchátka. Paměťovou kartu či USB konektor byste hledali marně.

Recenze SE W205 detail

Klávesnice a ovládání – polštářková válka

Na čtyřsměrném tlačítku dostalo přednost jako obvykle vyobrazení znaků pro ovládání MP3 přehrávače. Povedl se i zbytek kontextových tlačítek a půlměsíčky po stranách jsou ideálně tvarované. Drobné výhrady máme k alfanumerické klávesnici, kterou pokrývá dosti jemný plast. Stisk tudíž není natolik jistý, jak by teoreticky mohl být. Přesto všechno však tento model nezapře u kláves tradiční polštářkový tvar, jak je u Sony Ericsson zvykem.

Recenze SE W205 detail

Ovládání přístroje se opět neliší od zbytku telefonů stejné značky. Občas si zanadáváte na pomalost přístroje, který je sice při běžné práci relativně rychlý, ale pokud má vykonávat nějakou náročnější akci, počkáte si klidně i několik vteřin. A to i přesto, že v telefonu nenajdeme prakticky žádné animace.

Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo
Recenze SE W205 teloRecenze SE W205 teloRecenze SE W205 telo

Displej a výdrž baterie – zpátečník

Sony Ericsson W205 bohužel velmi zklame svým displejem o úhlopříčce 1,8 palce s rozlišením pouze 128x160 pixelů a podporou 65 tisíc barev. To je v porovnání s konkurencí skutečné málo, což poznáte zejména na zubatých fontech písma či obrázcích. Dvakrát nejvěrnější není ani barevné podání a všechny barvy mají tmavší nádech, než by správně měly mít. Oslnivá není ani čitelnost displeje na přímém slunci a model W205 se řadí spíše k podprůměru.

Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej
Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej

Při testování výdrže jsme nabíječku museli hledat zhruba po čtyřech až pěti dnech. Provolali jsme zhruba patnáct minut, odeslali několik zpráv a zhruba dvě hodiny jsme poslouchali rádio. Pokud jsme nechali běžet pouze hudbu na 3/4 hlasitost, vypověděl telefon službu až zhruba po deseti hodinách. Tyto výsledky zhruba odpovídají běžnému průměru, ale v této třídě jsme přeci jenom zvyklí na o něco lepší výkony.

Recenze SE W205 detail

Telefonní seznam a zprávy – opět s chybami

Ani tentokrát se Sony Ericsson nepoučil a telefonní seznam stále nezobrazuje záznamy ze SIM karty a paměti telefonu naráz. Jistou berličkou je přítomnost více telefonních seznamů, v nichž můžete mít různá čísla včetně těch zkopírovaných ze SIM karty a přepínat se mezi nimi jediným kliknutím. Rozdělování do skupin volajících slouží u modelů Sony Ericsson prakticky pouze k hromadnému odesílání SMS. Vnitřní paměť telefonu se zastavila zhruba na 5 MB.

Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej
Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej

Ani v části psaní zpráv se nezlepšila situace u editoru textových zpráv, který vždy jasně neukazuje, kolik znaků bylo již napsáno. Tuto informaci poskytuje teprve 20 znaků před koncem zprávy. O moc lépe na tom není SE W205 ani co se týče datového připojení a poskytuje pouze přenosy GPRS. Využívat vestavěný internetový prohlížeč bude trochu problém, protože přenos dat bude déle trvat.

Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej
Recenze SE W205 displejRecenze SE W205 displejRecenze SE W205 displej

Organizace času a multimédia – hudba hraje prim

Z organizačních funkcí nepostrádá model W205 žádnou podstatnou maličkost. Nabídne kalendář, jednoduché poznámky, převodník "všeho na všechno" a v neposlední řadě pět opakovaných budíků. Pokud jde o přehrávání hudby, tento vysouvák disponuje mimo jiné výtečným MP3 přehrávačem a FM rádiem s RDS.

Recenze SE W205 detail

Žádným zázrakem není fotoaparát s rozlišením 1,3Mpix, který lze na zadní straně přístroje velmi snadno přehlédnout. Snímky exteriérů postrádají ostrost a barevné podání naprosto neodpovídá skutečnosti. O něco lépe dopadnuly fotografie bližších předmětů, kde nejsou výše zmíněné nešvary až tolik patrné.

Recenze SE W205 foto M Recenze SE W205 foto M Recenze SE W205 foto M Recenze SE W205 foto M

Závěr – nebezpečné usnutí na vavřínech

Pomalu se zdá, jako by Sony Ericsson ustrnul v čase a netýká se to pouze modelu W205. Walkmany již dlouhodobě ztrácejí svoje pozice vůči Nokii, která nabízí za stejnou a dokonce i nižší cenu po všech stránkách daleko lépe vybavené telefony. Nejde pouze o přítomnost 3,5mm jacku či častěji používané paměťové karty microSD.

Spásou se tak nestane ani model W205, který sice potěší svým vzhledem, příjemným tvarem či relativně nízkou cenou. Bohužel však značně ztrácí v kvalitách displeje a spousty drobností v uživatelském prostředí. Konkurence je hodně silná a netvoří jí pouze jenom o něco málo dražší Nokie 5130 Xpress Music. Ta však nabídne za pár stovek navíc daleko bohatší základní výbavu.

Za stejné peníze seženete rovněž Nokii 2700, která nepostrádá žádnou z podstatných hudebních funkcí včetně 3,5mm jacku. Pokud by chtěl Sony Ericsson s těmito přístroji soupeřit, musel by nasadit modely z o něco vyšších kategorií jako je třeba SE W302 či SE W395. Pokud je vaším primárním požadavkem vysouvací konstrukce, dá se o modelu W205 uvažovat, v opačném případě se raději poohlédněte u konkurence.

Proč koupit?

  • povedený vzhled
  • malé rozměry
  • FM rádio s RDS

Proč nekoupit?

  • nízké rozlišení displeje
  • absence 3,5mm jacku
  • horší fotoaparát

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 180 Kč s DPH

Nejčtenější

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Ilustrační snímek
Vystřelil ve striptýzovém klubu. Prý šlo o nehodu při focení selfie

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

Další z rubriky

Visačky u modelů Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra
Sony dává smartphonům visačky jako u oblečení

Výrobce Sony se u svých modelů rozhodl pro neobvyklé designové řešení, jak ukrýt povinnou značku CE na těle telefonu. Umístil ji na plastovou visačku, která se...  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Sony Xperia X 2017
Podoba nového Sony Xperia X odhalena. Minimalistický design zůstává

Sony přiveze do Barcelony na veletrh MWC novou generaci klíčového modelu Xperia X. Novinka si zachovává jednoduchý a elegantní vzhled.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.