Vyhlášení výročních cen asociace GSMA uváděl v Barceloně John Cleese.

Vyhlášení výročních cen asociace GSMA uváděl v Barceloně John Cleese. | foto: GSMA

Nejlepší mobily roku podle největších odborníků

  • 18
Asociace GSMA tradičně na veletrhu MWC v Barceloně vyhlašuje nejlepší mobily roku. Letos si ceny odnášejí iPhone 6 a LG G3. Paradoxní je, že Apple v Barceloně tradičně chyběl, takže telefon byl vystavený leda tak v prodejnách ve městě.

GSMA je největší světovou autoritou v mobilních telekomunikacích. Spojuje přes 800 světových mobilních operátorů a pořádá největší světový telekomunikační veletrh MWC. A tradičně vyhlašuje výroční ceny v různých kategoriích. Hodnotí 170 porotců z celého světa, odborníci, vědci, novináři a analytici. Hodnotí se z přihlášených výrobků, služeb a řešení.

Slavnostní vyhlášení vítězů uváděl známý herec John Cleese ze skupiny Monty Python.

Nás nejvíce zajímají mobilní zařízení. Pro letošní rok byly jako nejlepší mobily vyhlášeny iPhone 6 a LG G3. Oba to jsou samozřejmě loňské modely, což je s ohledem na březnový termín vyhlášení cen logické. LG se svým vítězem v Barceloně logicky pochlubilo, i když hlavní hvězdou stánku byl zahnutý model Flex 2, lednová novinka z CES. Apple se vítězstvím pochlubit nemohl, tradičně veletrhy neobsazuje a ani letos v Barceloně nebyl.

Dodejme, že v rámci mobilních zařízení byly vybrány ještě další produkty. Jako nejlepší tablet vyhrál Microsoft se Surfacem 3, cenu za levný smartphone brala Motorola (fakticky Lenovo) za model Moto E a Motorola si odnesla cenu i za nejlepší technologii pro nositelnou elektroniku, když vyhrálo řešení Motorola Mobility pro hodinky Moto 360.

Apple nevyhrál poprvé, v roce 2011 si cenu vybojoval iPhone 4. Loni vyhrálo HTC s modelem One (první generací) a v letech 2012 a 2013 Samsung s Galaxy SII a SIII. V roce 2010 pak vyhrálo HTC s modelem Hero. Za posledních šest let tak Samsung, HTC a Apple vyhráli dvakrát, LG jednou - letos se udělovaly dvě ceny.

Pokud zabrousíme dále do historie, tak mezi vítězi najdeme několik slavných přístrojů a několik propadáků. Tak třeba v roce 2009 vyhrál „sociální“ mobil INQ1, což byl projekt firmy Hutchinson Whampoa, v Evropě vlastnícího operátory Three (nebo různé sítě drogérií, třeba Rosmann). Mobil pro komunikaci na sociálních sítích přes nízkou cenu neuspěl, pobočka INQ je už zrušená.

O rok dříve vyhrál Sony Ericsson s modelem W910 Walkman. Na tento hudební mobil z tehdejší řady Walkman můžete zavzpomínat v dobové recenzi. V roce 2007 vyhrál Samsung s modelem D900, tenkým vysouvacím modelem, připomenout si ho opět můžete v recenzi. Ve stejném roce se vyhlašovala i cena za nejlepší 3G mobil, což byl fotomobil Sony Ericsson K800.

O rok dříve vyhrála Nokia s luxusním modelem 8800, který ve své době stál jako dnes nejlepší smartphony, okolo 25 tisíc korun. Opět připomínáme dobovou recenzi. V kategorii 3G mobilů vyhrála žiletka od Motoroly Razr V3x, která však už nebyla zdaleka tak hezká a úspěšná jako původní model.

V roce 2005 vyhrál Samsung D500 mezi GSM mobily a Sony Ericsson V800 mezi 3G přístroji. V roce 2004 vyhrál tehdy velmi populární Sony Ericsson T610, o rok dříve dnes už zapomenutý Sharp GX10 a v prvním roce, kdy se ceny za mobily udělovaly, vyhrál japonský operátor za přístroj pro síť Foma.