EasyProject

EasyProject - Italská firma ITT nabízí široké portfolio přístrojů určených pro všechny, kteří by si s běžným telefonem neporadili. | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Nejjednodušší mobily světa mají také co nabídnout

  • 1
Na trhu jednoduchých telefonů s velkými tlačítky začíná být pěkně plno. Výrobci stále častěji zaměřují svou pozornost i na starší či motoricky handicapované uživatele.
Někdy se jim – trochu hanlivě – říká telefony pro důchodce. Ale to nemusí být tak úplně pravda. Telefony s jednoduchým ovládáním umožní komunikovat nejen starým lidem. Mohou být ideálním řešením například pro různě tělesně postižené, kteří mají nějak narušenou motoriku a ovládání běžného mobilu je pro ně velmi obtížné. Navíc po mobilních telefonech touží stále menší děti.

Pravdou zůstává, že právě starší a staří lidé jsou zřejmě největší skupinou, která podobné jednoduché přístroje ocení. A protože jich v populaci přibývá, rozšiřuje se i nabídka telefonů. Je to docela logické, každý (nebo skoro každý), kdo mobil mít může, už ho má. A tak je potřeba upřít svou pozornost jinam.

V Česku je známá především Emporia (čtěte: Mobil zachraňující životy bude fungovat i v ČR), kterou u nás prodává O2, případně Doro (čtěte: Velké displeje, obrovská tlačítka a telefonní seznam přímo na mobilu). My jsme se na mobilním kongresu v Barceloně poohlédli po dalších zajímavých modelech.

EasyProject – od babičky po vnoučka

Italská firma ITT představila svůj koncept EasyProject už před nějakou dobou. V současné době je její portfolio poměrně široké. Základem nabídky je Easy Help. Dvoupásmový telefon s rozměry 123 x 56 x 14,9 mm vážící 115 gramů má velká tlačítka a barevný displej s úhlopříčkou 1,8“. Veškeré znaky na displeji jsou velké, výrazné a barevně odlišené. Telefonu nechybí speciální tlačítko pro přivolání pomoci či možnost vzdáleného nastavení SMS. Specialitkou je pak vestavěná lupa a dioda, která poslouží místo baterky.

EasyProject

EasyUSE SMS je o něco větší přístroj (138 x 58 x 16 mm), který má ale díky zpracování také vyšší odolnost. Proto ho určitě ocení nejen starší lidé, ale také ti, kteří potřebují snadno ovladatelný mobil do terénu. Nejde sice o obrněný přístroj ve stylu Siemens M, ale díky konstrukci půjde dobře ovládat a držet třeba v rukavicích.

EasyProject EasyProject EasyProject

Telefon má čtyři tlačítka pro přímé volání na přednastavená čísla, také ostatní klávesy jsou dobře dostupné. Kontrastní displej ve stylu Motofone půjde dobře přečíst i za horších světelných podmínek. Pro dámy existuje přístroj dokonce v barevném provedení Metal Lilla nebo Metal Rosa s označením EasyUSE SMS Lady. V obou případech je v dodávce i hands-free.

EasyProject EasyProject EasyProject

Vrchol nabídky, pokud jde o jednoduchost, pak tvoří přístroj Easy 5. Těžko říci, jestli ho lze označit za telefon, i když hlas přenášet umí. Novinkou v Barceloně byl model Easy 7, který má trochu předělaný design a především mu přibylo speciální SOS tlačítko. K dostání bude ve třech barevných kombinacích.

EasyProject

Nemá ale žádný displej a volat lze jen na čísla uložená pod některým z 5 tlačítek. Ta jsou ale hodně výrazná a podsvícená, což usnadňuje použití lidem v nouzi nebo uživatelům s výrazně narušenou motorikou. Součástí dodávky je i šňůrka na krk a hands-free. Telefon má rozměry 87 x 53 x 22 mm a váží 60 g.

EasyProject EasyProject EasyProject

Variantou těchto přístrojů je Baby Contact, který je, jak název napovídá, určen těm úplně nejmenším. Vypadá v podstatě stejně jako Easy 5. Pouze místo číslic jsou tlačítka označena symboly, které dětem usnadní orientaci. Odchozí hovory jsou navíc omezeny na 55 sekund, čímž se zamezí nechtěným voláním.

Umeox – čínský univerzál

Více než podobné přístroje, jako jsou ty od ITT, byly k vidění i u čínského výrobce Umeox. Ten zvládne skutečně téměř vše. Jeho Easy 5 nabídne ovšem navíc i displej, byť pouze ve stylu starších kalkulaček. Při rozměrech 90 x 46 x 18 mm a váze 90 gramů ovšem zvládl pojmout i slot pro Micro SD kartu. Přístroj podporuje karty až do kapacity 4 GB, ovšem nač je využít, kromě polyfonních vyzvánění, je nám záhadou.

Čínský univerzál Umeox

Také další z telefonů od firmy Umeox názvem připomíná EasyProject. Model Easyuse se trochu liší vzhledem a při rozměrech 110 x 46 x 19 mm váží 90 gramů. Nabídne 1,5“ TFT displej s rozlišením 128 x 128 bodů a 16 miliony barev. Ani jemu nechybí čtyři tlačítka pro předdefinované volání či slot na Micro SD kartu. Bonusem budiž GPRS připojení.

Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox

Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox

Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox Čínský univerzál Umeox

Model V2 už možná není tak úplně pro starší, i když i ti si s ním určitě poradí. Jedná se o úplně běžný telefon, který nenabídne mnoho funkcí, ale zato jednoduché ovládání a poměrně velká tlačítka. Telefon má rozměry 89 x 46 x 10 mm a váží 69 gramů. Kromě telefonování a SMS od něj nic nečekejte, chybí podpora dat i jakákoli jiná výbava.

Čínský univerzál Umeox

O univerzálnosti tohoto výrobce svědčí i to, že zjevně zcela shodný telefon lze přímo v jeho propagačních materiálech najít pod třemi různými jmény – Visa, Veeza a Vizza. Jde o přístroj velmi podobný jednomu modelu z produkce Hyundai Mobile. Útlý přístroj s rozměry 89 x 46 x 10 mm váží 69 gramů a oproti V2 nabídne třeba kalkulačku, kalendář či schopnost pracovat s baterií Nokia 4C.

Hyundai Mobile – malý neznamená neovladatelný

Stánku Hyundai Mobile na World Mobile Congress v Barceloně jsme si všimli už v souvislosti s telefony v hodinkách (čtěte: Telefonujte jako James Bond). K vidění byl ale i poměrně malý přístroj MB-105chico, jehož bratříčka vyrábí i Umeox. Jedná se o telefon s 1,2“ černobílým displejem, který nabídne podporu SMS (a do paměti jich uloží až 50) či budík.

Hyundai MB-105chico

Telefon nebyl konstruován přímo pro osoby s horší motorikou. Na druhou stranu, díky malé nabídce funkcí je menu velmi přehledné. Tlačítka jsou na první pohled relativně malá, ale v praxi je není vůbec obtížné zmáčknout. Díky tomu, že jsou velmi daleko od sebe, se na ně bez problémů trefí každý.

Tiaggo – jihoafrická verze téhož

Další ze série velmi podobně vypadajících přístrojů nabídl i jihoafrický výrobce AirLooms, který svoji produkci nabízí pod značkou Tiaggo. Na stánku nebylo možné získat žádná technická data, ale telefon vypadá velmi podobně přístrojům od Hyundai a Umeoxu. Liší se prakticky jen barvou, takže se klidně vsadíme, že i funkčně bude velmi podobný.

Tiaggo Tiaggo Tiaggo

Jablocom – česká klasika

Jedním z průkopníků mobilů pro seniory byla česká firma Jablotron. Její dceřiná firma Jablocom předvedla v Barceloně své dva stolní GSM přístroje GDP-02 a GDP-04. Novější GDP-04 nabídne QWERTY klávesnici pro snadnější psaní SMS, telefonní seznam na 300 jmen a 600 čísel či velký grafický displej o velikosti 82 x 40 mm při rozlišení 135 x 65 bodů. Ani jemu nechybí 5 tlačítek pro předdefinované volání.

Jablocom

Zajímavou novinkou je i GSM kamera, která dokáže vysílat obraz přímo na mobilní telefon. Kameru lze použít k hlídání objektů, ale třeba i k občasné kontrole starších rodičů nebo dětí. V případě rodičů rozhodně s jejich vědomím, samozřejmě.

Jablocom Jablocom

Jablocom Jablocom