Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte váš palm psát za vás

aktualizováno 
Jakkoliv se nám výrobci PDA snaží zpříjemnit vkládání znaků, je to stále poměrně zdlouhavá činnost, zejména při psaní delších textů. Dnes vám přestavíme programy, které vám s psaním mohou významně pomoci!

 

Tento článek je jakousi obnovenou verzí srovnávací recenze programů na automatické dokončování slov při psaní v palmu. Článek je už bezmála čtyři roky starý a od té doby se opravdu mnohé změnilo!

 

Jak to funguje?

Takováto aplikace běží na pozadí programu, ve kterém editujete text. Když začnete psát slovo, snaží se ve své databázi slov najít slovo, které začíná stejně jako to, co právě píšete a když je najde, nabídne vám je (nebo seznam několika slov) blízko kurzoru. Jak píšete další písmena, seznam se zpřesňuje. Když je v něm odpovídající slovo, prostě na ně kliknete kurzorem a ono se samo dopíše.

U takovéhoto programu je (samozřejmě kromě ceny) klíčovým prvkem několik parametrů:

Databáze slov
Ve všech nabízených programech (bez výjimky) jsou nabízeny již hotové databáze pouze pro angličtinu, popřípadě několik dalších světových jazyků. S češtinou se nesetkáte. Přesto jsou tyto aplikace i v našich podmínkách použitelné - protože umí pracovat s uživatelskou databází slov. Můžete si tedy do databáze vkládat české výrazy.

Způsob vytváření uživatelské databáze
Protože jsme si v předchozím bodě uvedli, že "hotové" databáze českých slov vám nikdo k aplikaci nedodá, jsou velmi důležité možnosti, jak můžete takovéto databáze sami vytvářet. Většinu můžete seznam ručně editovat (úmorné), či doplňovat slova po dvojkliku (účinné, ale zdlouhavé), některé programy ale umí automaticky doplnit do databáze slova jakéhokoliv textu třeba z MemoPadu, což je velmi rychlé a lze takto poměrně záhy vytvořit obstojný slovník.

Rychlost aplikace
Je jasné, že při dlouhých databázích a hledání v nich je rychlost práce programu klíčovým parametrem. Mluvíme spíše o zpomalení, projevující se třeba při práci s externí klávesnicí.

Možnosti nastavení a přizpůsobení
U takového programu je užitečné, když můžete třeba nastavit jeho aktivaci elektivně (v určitých aplikacích může být automatické dokončování nežádoucí). Důležitý je komfort aktivace, volby v lokálním menu při práci s programem v editoru. Podstatné samozřejmě je to, jak umí aplikace spolupracovat zejména s textovými editory a pozornost je třeba věnovat i spolupráci s externí klávesnicí, kterou obvykle uživatelé, kteří editují text, používají. 

Podpora češtiny
V našich podmínkách přistupuje k požadavkům na takovýto program ještě bezproblémová podpora diakritiky. Aplikaci je možné bez háčků a čárek používat taky, prudce se ale snižuje její praktická upotřebitelnost.

 

Současné možnosti

V současné době jsou na softwarovém trhu tyto aplikace na automatické dokončován textu:

 

TextComplete

Program MobileSystems je jeden z novějších produktů, který je dodáván až s 6 databázemi slov, za které j ale nutno připlatit. Tvorba české databáze je principielně možná jako úprava vestavěné databáze, je ale hodně nepohodlná.

WordComplete

Letitý ale stále vyvíjený program CIC nabízí léty osvědčenou kvalitu, tvorbu uživatelského slovníku různými způsoby (vkládání označeného slova, scannování delšího textu a samostatná editace databáze), což je v našich podmínkách velmi důležitá schopnost.

 

Text Plus

Tento program SmartCell Technology se od ostatních mírně liší v tom, že nabízí dva režimy práce. Prvním je práce v samostatném minieditoru textu textPlus. Druhým zase technologie TextPlus Anywhere, což je běh na pozadí v textových editorech (jako ostatní programy). Aplikace umí i populární Graffiti echo a má pokročilou práci s frázemi, které uchovává ve zvláštní databázi a věnuje jí speciální modul.

 

Note Taker

Starší aplikace, která nebyla předělána na PalmOS 5 a zmiňujeme ji zde tedy spíše pro úplnost našeho přehledu. Aplikaci za poplatek, která nefunguje na zařízeních s 1,5 roku starým systémem nemá smysl pořizovat, protože vám po upgrade bude k ničemu. Obsahuje i modul pro kontrolu pravopisu SpellCheck. Nepodařilo se mi zjistit, jak doplňovat slova do databáze a absence této schopnosti by program činilo v našich podmínkách stejně nepoužitelným.

 

LookDA

Kdysi nadějný balíček freewarových produktů Stephena McMillana obsahuje nejen hlavní modul na doplňování slov z databáze, ale i celou řadu pomocných programů na editaci databází (WordsEdit), přidávání slov (AddWord), či údržbový program Look n Learn. Autor dokonce nabízí i PC aplikaci na údržbu a správu databáze slov - vše zdarma a v komfortu, který nenabízejí ani komerční programy. Po všech superlativech přichází jedno zásadní ALE - program není už delší dobu vyvíjen a tedy nepodporuje PalmOS 5. Na starších palmech ale funguje stále jako velmi dobré řešení zdarma.

 

 

Název Text Complete Word Complete Text Plus Note Taker LookDA
Výrobce Mobile Systems CIC Smart Cell Technology Evolutionary Stephen McMillan
Poslední verze 2.10 3.03 5.4 1.3 3.5
Databáze slov A, N, I, F, Š, H (některé jsou ale za poplatek dle rozsahu 10-15 USD) A, F, Š, N, I (poplatek 10 USD za jednu) A A A, F, Š, N, švédsky (malé DB)
Cena (USD) 19,95 24,99 19,95 18,00 free
Velikost (bez DB) 116 39 92 30 31
Funguje na OS 3.5 a vyšších 3.5 a vyšších 1-4 3-4
Aktivace v CommBar
Nastavení
Počet nabízených slov 3-12 1-10 0-10 (nezávisle i 0-5 frází) seznam
Třídění četnost, abecedně abecedně abecedně, četnost, délka ? abecedně
Aktivace po písmenech 1-3 1-4 1-5 podle počtu vyhledaných slov
Slova s písmeny min. 3-6
Mezera za slovem
Pozice vlevo, vpravo, dole kurzor, dole kurzor, dole kurzor, dole kurzor
Barva a font okna
Selektivně v aplikacích (i karta)
Text Complete Word Complete Text Plus Note Taker LookDA
Tvorba uživatelských DB
Přidat označené slovo ?
Přidat všechna slova textu (systém SmartScan potvrzuje se každé slovo) v aplikaci TextPlus lze zkonvertovat celý text bez potvrzování (funkce Scan)
Samostatný editor DB pomocný program
Slova i fráze (do 29 znaků) oddělené DB
Podpora (podle manuálu)
Externí Klávesnice ? ? ?
Textové editory ? DocToGo, WordSmith ?
WordSmith 2.2.17 (test redakce) nekorektní fungování (většinou začne hledat od posledně napsané hlásky) (po ruční aktivaci triggeru)
Čeština (testovací soubor, NX70v a čeština RedGrep) Slovo s diakritikou nelze většinou ani označit dvojklikem a přidat do databáze Ignoruje některé znaky s diakritikou Bez problémů

 

Namísto závěru

Nejprve zvažte, zda takovýto program opravdu upotřebíte. To uděláte nejlépe tak, že si stáhnete nějakou trial verzi a budete program pár dní intenzivně používat. Buď si  něj zvyknete tak, že se s ním po těch pár dnech zkoušení nebudete chtít rozloučit. Anebo vás bude spíš obtěžovat a zdržovat a sami ho za pár dní smažete.

Pokud jste se rozhodli, že ANO, tak si přečtěte naši srovnávací tabulku a zkuste si vyhledat program s pro vás podstatnými parametry. Pokud nemáte PalmOS 5, není důvod alespoň nevyzkoušet freewarový LookDA s dodávanými utilitami. Je fakt dobrý a s češtinou nemá problémy (testováno ale jen v emulátoru s Interpilotem).

Máte-li novější PalmOS 5, doporučíme vám TextPlus. TextComplete totiž, přes všechny své výhody, není v našich končinách zatím příliš použitelný, a to z důvodu nesnadné tvorby uživatelské (české) databáze a problémů s diakritikou. WordComplete si přes svoje nepopiratelné schopnosti s češtinou také neumí dobře poradit.

Autor:
Nejčtenější

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Samsung GearFit2 Pro
Náramek dovolí plavání i potápění. Přinese i podporu Spotify

Ačkoli bude hlavní hvězdou blížící se tiskové konference Samsungu v New Yorku již sedmá generace phabletu Note, jedinou odhalenou novinkou nebude. Spolu s ním...  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Ilustrační snímek
Facebook a Snapchat jsou zabijáci výkonu smartphonů s Androidem

Je jednou z nejčastěji instalovaných mobilních aplikací, současně však i jednou z těch, které nejvýrazněji ovlivňují výkon androidích smartphonů. Na rychlosti...  celý článek

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.