Návrh zásad pro organizaci a vyhodnocení výběrového řízení na provozovatele systému DCS 1800 v České republice

Podrobný popis zásad tak, jak je zveřejnil ČTU.
Ministerstvo dopravy a spojů - Český telekomunikační úřad hodlá vyhlásit na jaře r. 1999 výběrové řízení na provozovatele veřejné mobilní telekomunikační sítě v systému DCS 1800 a na poskytování prostřednictvím tohoto systému veřejných mobil-ních telekomunikačních služeb v České republice (dále jen "provozovatel" a "povolené telekomunikační služby").

S cílem dát široké odborné veřejnosti a všem zájemcům o účast ve výběrovém řízení možnost vyjádřit se ke způsobu a kritériím výběru provozovatele, a tím vytvořit předpoklady pro co nejkvalitnější přípravu, organizaci a vyhodnocení tohoto výběrového řízení a jeho maximální objektivitu, zveřejňuje Český telekomunikační úřad k diskusi návrh dalších zásad pro organizaci a vyhodno-cení výběrového řízení.

První, rámcové zásady byly již obsaženy v Zásadách využívání pásma 1,8 GHz, uveřejněných v Telekomunikačním věstníku č. 5/1998. Připomínky a doplňkové návrhy budou využity při zpracovávání podmínek pro výše uvedené výběrové řízení a také při návrhu povolení k poskytování povolených telekomunikačních služeb (dále jen "povolení"), které bude uděleno vítězi výběrového řízení.

Navrhované zásady

  1. K poskytování povolených telekomunikačních služeb bude ve výběrovém řízení vydáno povolení jedinému provozovateli, a to s působností na celé území České republiky.
  2. Povolení bude vydáno na neexkluzivním základě a nebude vylučovat udělení dalších obdobných povolení k poskytování povolené telekomunikační služby, ne však dříve jak 18 měsíců po nabytí účinnosti tohoto povolení.
  3. Do výběrového řízení budou zařazeny pouze nabídky předložené žadateli se smíšeným českým a zahraničním kapitálem, kteří buď již jsou právnickými osobami zapsanými do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky, nebo uzavřeli u notáře společenskou smlouvu o založení společnosti v případě udělení povolení (dále jen "žadatelé"). Podíl českého a zahraničního kapitálu žadatelů nebude omezen.
  4. Žadatel nesmí být kapitálově navázán na jiného poskytovatele služby GSM v ČR.
  5. Žadatel bude muset mít dostatečné zkušenosti z poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb v zahraničí.
  6. Provozovatelem se bude moci stát pouze akciová společnost zapsaná do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky.
  7. Provozovatelem se nebudou moci stát společnosti, kterým bylo uděleno Pověření ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě podle normy GSM a k poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb, které přísluší této síti, resp. kterým byla vydána oprávnění k poskytování těchto služeb v systému NMT, ani domácí či zahraniční akcionáři či členové těchto společností.
  8. Provozovatel bude mít právo uzavřít dohody o vnitrostátním roamingu s provozovateli systému GSM 900 a s provozovateli systému S-PCS v České republice. Bude povinen uzavřít ve stanoveném termínu dohody o mezinárodním roamingu mini-málně s jedním provozovatelem systému DCS 1800 v každé evropské zemi, v níž je tento systém zaveden.
  9. Provozovatel bude mít z jedné strany právo využívat za dohodnutých podmínek pro vlastní potřebu anténní stanoviště jiných provozovatelů a z druhé strany povinnost umožnit jiným provozovatelům za obdobných podmínek využívání vlastních anténních stanovišť.

Přidělené kmitočtové spektrum pro poskytování povolené telekomunikační služby

  1. Provozovatel bude mít od počátku účinnosti povolení k dispozici pro poskytování povolené telekomunikační služby na celém území České republiky, s výjimkou okresů Teplice, Most a Chomutov, kmitočtové pásmo o šířce 2 x 14 MHz. V uvedených okresech bude toto pásmo postupně uvolněno pro potřebu provozovatele nejpozději do 31. prosince 1999.
  2. V případě naléhavých a prokázaných provozních potřeb provozovatele mu bude moci být přiděleno pro potřebu poskyto-vání povolené telekomunikační služby další pásmo později, po jeho uvolnění od jiných radiokomunikačních služeb.
  3. Využívání výše uvedených pásem bude podléhat platným dohodám o mezinárodní koordinaci kmitočtů v pohraničních oblastech.

Poplatky a ceny

  1. Každý žadatel zaplatí za právo účastnit se výběrového řízení a obdržet podmínky pro výběrové řízení, obsahující podrobnou zadávací dokumentaci pro zpracování nabídky, poplatek ve výši 4 - 8 mil. Kč. Vybrané poplatky budou sloužit k úplnému pokrytí nákladů spojených s organizací a vyhodnocením výběrového řízení, zejména pak nákla-dů na činnost poradenských a konzultantských firem. Konkrétní výše poplatku bude upřesněna na základě podrobného ocenění nákladů a očekávaného počtu žadatelů.
  2. Provozovatel zaplatí za vydané povolení na celou dobu platnosti povolení (20 let) jednorázový poplatek ve výši 8 mil. USD, nebo ekvivalentní částku v Kč.
  3. Provozovatel bude platit za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a s tím spojené právo využívat přidělené kmitočtové spektrum pravidelné roční poplatky, jejichž výše nepřekročí poplatky placené provozovateli sys-tému GSM 900, a za povolení ke zřízení a provozování vlastní distribuční sítě tvořené radioreléovými spoji pravidelné roční poplatky ve výši stanovené příslušnými výměry Českého telekomunikačního úřadu.
  4. Poplatky za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a případné vlastní distribuční sítě z radioreléových spojů, uvedené v předchozím bodu, spojené s využíváním kmitočtového spektra, budou moci být v budoucnu upravovány v závislosti na způsobu a úrovni zpoplatňování využívaného kmitočtového spektra.
  5. Provozovatel bude povinen dodržovat do konce r. 2004 svoji cenovou nabídku, učiněnou a posouzenou v rámci výběrového řízení.

Kritéria pro posuzování nabídek ve výběrovém řízení

  1. Výběrové řízení na provozovatele bude jednokolové.
  2. Podmínky výběrového řízení budou obsahovat ukazatele na období 5 let poskytování služby, tj. do r. 2004 včetně. Žadatelé uvedou ve svých nabídkách do výběrového řízení hodnoty těchto ukazatelů po celé pětileté období. Uváděné hodnoty budou podkladem pro rozhodnutí o vítězi výběrového řízení.
  3. Navrhují se tito ukazatelé (bez ohledu na pořadí jejich váhového ohodnocení):
  4. a) tempo pokrývání velkých měst (v první etapě všechna města nad 50 000 obyvatel, ve druhé etapě všechna města nad 10 000 obyvatel),
    b) tempo pokrývání dálnic a silnic první třídy,
    c) tempo dokrytí zbytku území,
    d) rozsah konkrétních nabízených typů služeb v rámci povolených telekomunikačních služeb,
    e) ceny povolených telekomunikačních služeb pro uživatele služby.

Orientační návrh časového harmonogramu přípravy, organizace a vyhodnocení výběrového řízení

  • vypsání výběrového řízení - do 31. března 1999,
  • podání přihlášek do výběrového řízení, zaplacení účastnického poplatku a převzetí podmínek pro výběrové řízení - do 15. dubna 1999,
  • předložení nabídek do výběrového řízení - do 15. května 1999,
  • jednání se žadateli - účastníky výběrového řízení - do 30. května 1999,
  • vyhodnocení výběrového řízení a návrh na provozovatele - do 15. června 1999,
  • vydání povolení - do 30. června 1999,
  • požadavek na zahájení poskytování služeb - do 31. října 1999.

    Připomínáme, že toto nejsou závazné dokumenty pro výběrové řízení, ale materiály určené k diskusi. Zdroj - Telekomunikační věstník, www.ctupraha.cz