Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrh zásad pro organizaci a vyhodnocení výběrového řízení na provozovatele systému DCS 1800 v České republice

aktualizováno 
Podrobný popis zásad tak, jak je zveřejnil ČTU.
Ministerstvo dopravy a spojů - Český telekomunikační úřad hodlá vyhlásit na jaře r. 1999 výběrové řízení na provozovatele veřejné mobilní telekomunikační sítě v systému DCS 1800 a na poskytování prostřednictvím tohoto systému veřejných mobil-ních telekomunikačních služeb v České republice (dále jen "provozovatel" a "povolené telekomunikační služby").

S cílem dát široké odborné veřejnosti a všem zájemcům o účast ve výběrovém řízení možnost vyjádřit se ke způsobu a kritériím výběru provozovatele, a tím vytvořit předpoklady pro co nejkvalitnější přípravu, organizaci a vyhodnocení tohoto výběrového řízení a jeho maximální objektivitu, zveřejňuje Český telekomunikační úřad k diskusi návrh dalších zásad pro organizaci a vyhodno-cení výběrového řízení.

První, rámcové zásady byly již obsaženy v Zásadách využívání pásma 1,8 GHz, uveřejněných v Telekomunikačním věstníku č. 5/1998. Připomínky a doplňkové návrhy budou využity při zpracovávání podmínek pro výše uvedené výběrové řízení a také při návrhu povolení k poskytování povolených telekomunikačních služeb (dále jen "povolení"), které bude uděleno vítězi výběrového řízení.

Navrhované zásady

 1. K poskytování povolených telekomunikačních služeb bude ve výběrovém řízení vydáno povolení jedinému provozovateli, a to s působností na celé území České republiky.
 2. Povolení bude vydáno na neexkluzivním základě a nebude vylučovat udělení dalších obdobných povolení k poskytování povolené telekomunikační služby, ne však dříve jak 18 měsíců po nabytí účinnosti tohoto povolení.
 3. Do výběrového řízení budou zařazeny pouze nabídky předložené žadateli se smíšeným českým a zahraničním kapitálem, kteří buď již jsou právnickými osobami zapsanými do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky, nebo uzavřeli u notáře společenskou smlouvu o založení společnosti v případě udělení povolení (dále jen "žadatelé"). Podíl českého a zahraničního kapitálu žadatelů nebude omezen.
 4. Žadatel nesmí být kapitálově navázán na jiného poskytovatele služby GSM v ČR.
 5. Žadatel bude muset mít dostatečné zkušenosti z poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb v zahraničí.
 6. Provozovatelem se bude moci stát pouze akciová společnost zapsaná do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky.
 7. Provozovatelem se nebudou moci stát společnosti, kterým bylo uděleno Pověření ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě podle normy GSM a k poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb, které přísluší této síti, resp. kterým byla vydána oprávnění k poskytování těchto služeb v systému NMT, ani domácí či zahraniční akcionáři či členové těchto společností.
 8. Provozovatel bude mít právo uzavřít dohody o vnitrostátním roamingu s provozovateli systému GSM 900 a s provozovateli systému S-PCS v České republice. Bude povinen uzavřít ve stanoveném termínu dohody o mezinárodním roamingu mini-málně s jedním provozovatelem systému DCS 1800 v každé evropské zemi, v níž je tento systém zaveden.
 9. Provozovatel bude mít z jedné strany právo využívat za dohodnutých podmínek pro vlastní potřebu anténní stanoviště jiných provozovatelů a z druhé strany povinnost umožnit jiným provozovatelům za obdobných podmínek využívání vlastních anténních stanovišť.

Přidělené kmitočtové spektrum pro poskytování povolené telekomunikační služby

 1. Provozovatel bude mít od počátku účinnosti povolení k dispozici pro poskytování povolené telekomunikační služby na celém území České republiky, s výjimkou okresů Teplice, Most a Chomutov, kmitočtové pásmo o šířce 2 x 14 MHz. V uvedených okresech bude toto pásmo postupně uvolněno pro potřebu provozovatele nejpozději do 31. prosince 1999.
 2. V případě naléhavých a prokázaných provozních potřeb provozovatele mu bude moci být přiděleno pro potřebu poskyto-vání povolené telekomunikační služby další pásmo později, po jeho uvolnění od jiných radiokomunikačních služeb.
 3. Využívání výše uvedených pásem bude podléhat platným dohodám o mezinárodní koordinaci kmitočtů v pohraničních oblastech.

Poplatky a ceny

 1. Každý žadatel zaplatí za právo účastnit se výběrového řízení a obdržet podmínky pro výběrové řízení, obsahující podrobnou zadávací dokumentaci pro zpracování nabídky, poplatek ve výši 4 - 8 mil. Kč. Vybrané poplatky budou sloužit k úplnému pokrytí nákladů spojených s organizací a vyhodnocením výběrového řízení, zejména pak nákla-dů na činnost poradenských a konzultantských firem. Konkrétní výše poplatku bude upřesněna na základě podrobného ocenění nákladů a očekávaného počtu žadatelů.
 2. Provozovatel zaplatí za vydané povolení na celou dobu platnosti povolení (20 let) jednorázový poplatek ve výši 8 mil. USD, nebo ekvivalentní částku v Kč.
 3. Provozovatel bude platit za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a s tím spojené právo využívat přidělené kmitočtové spektrum pravidelné roční poplatky, jejichž výše nepřekročí poplatky placené provozovateli sys-tému GSM 900, a za povolení ke zřízení a provozování vlastní distribuční sítě tvořené radioreléovými spoji pravidelné roční poplatky ve výši stanovené příslušnými výměry Českého telekomunikačního úřadu.
 4. Poplatky za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a případné vlastní distribuční sítě z radioreléových spojů, uvedené v předchozím bodu, spojené s využíváním kmitočtového spektra, budou moci být v budoucnu upravovány v závislosti na způsobu a úrovni zpoplatňování využívaného kmitočtového spektra.
 5. Provozovatel bude povinen dodržovat do konce r. 2004 svoji cenovou nabídku, učiněnou a posouzenou v rámci výběrového řízení.

Kritéria pro posuzování nabídek ve výběrovém řízení

 1. Výběrové řízení na provozovatele bude jednokolové.
 2. Podmínky výběrového řízení budou obsahovat ukazatele na období 5 let poskytování služby, tj. do r. 2004 včetně. Žadatelé uvedou ve svých nabídkách do výběrového řízení hodnoty těchto ukazatelů po celé pětileté období. Uváděné hodnoty budou podkladem pro rozhodnutí o vítězi výběrového řízení.
 3. Navrhují se tito ukazatelé (bez ohledu na pořadí jejich váhového ohodnocení):
 4. a) tempo pokrývání velkých měst (v první etapě všechna města nad 50 000 obyvatel, ve druhé etapě všechna města nad 10 000 obyvatel),
  b) tempo pokrývání dálnic a silnic první třídy,
  c) tempo dokrytí zbytku území,
  d) rozsah konkrétních nabízených typů služeb v rámci povolených telekomunikačních služeb,
  e) ceny povolených telekomunikačních služeb pro uživatele služby.

Orientační návrh časového harmonogramu přípravy, organizace a vyhodnocení výběrového řízení

 • vypsání výběrového řízení - do 31. března 1999,
 • podání přihlášek do výběrového řízení, zaplacení účastnického poplatku a převzetí podmínek pro výběrové řízení - do 15. dubna 1999,
 • předložení nabídek do výběrového řízení - do 15. května 1999,
 • jednání se žadateli - účastníky výběrového řízení - do 30. května 1999,
 • vyhodnocení výběrového řízení a návrh na provozovatele - do 15. června 1999,
 • vydání povolení - do 30. června 1999,
 • požadavek na zahájení poskytování služeb - do 31. října 1999.

  Připomínáme, že toto nejsou závazné dokumenty pro výběrové řízení, ale materiály určené k diskusi. Zdroj - Telekomunikační věstník, www.ctupraha.cz

 • Autor:
  Nejčtenější

  Sony Xperia XZ1
  Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

  Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

  Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
  Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

  Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

  TP-Link Neffos X1 Max
  Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

  Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

  Motorola Moto X4
  Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

  Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

  Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
  Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

  Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

  Další z rubriky

  Ilustrační snímek
  Operátoři jednají ve shodě, domnívá se dTest. Požaduje prošetření

  Sdružení dTest podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Evropské komisi k prošetření možného jednání operátorů ve vzájemné shodě. Domnívá se...  celý článek

  Ilustrační snímek
  O2 zrychluje datové přenosy. V Praze je prý nejrychlejším operátorem

  Výstavba nových vysílačů, navýšení kapacity sítě i využívání více kapacitních vrstev najednou umožnilo společnosti O2 docílit vyšší průměrné rychlosti 4G LTE....  celý článek

  Vodafone (ilustrační fotografie)
  Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nedovolali

  Od čtvrtečního poledne se operátor Vodafone potýkal s výpadkem ve své síti. Problémy při volání hlásili uživatelé z Prahy, Brna, Ostravy či Ústecka, textové a...  celý článek

  Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
  Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

  Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.