Český telekomunikační úřad navrhuje snížení terminačních poplatků. Ilustrační foto

Český telekomunikační úřad navrhuje snížení terminačních poplatků. Ilustrační foto | foto: Tereza Meravá, iDNES.cz

ČTÚ chce rapidně snížit propojovací poplatky. Výsledek je však nejistý

  • 32
Český telekomunikační úřad navrhuje citelně snížit takzvané terminační poplatky, které se podílejí na koncové ceně volání. Po původní mírné regulaci je to už druhý rapidní zásah do cen propojovacích poplatků. Podle úřadu by se měly snížit o polovinu v mobilních sítích a ještě více v pevné síti Telefóniky O2. Výsledek na koncovou cenu je ovšem, stejně jako v minulosti, nejistý.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pondělí oznámil záměr na rapidní snížení poplatků, které si operátoři platí mezi sebou za hovory mířící z jedné sítě do druhé. Celkem přitom předkládá hned čtyři návrhy, většinou se týkají mobilních sítí.

Co ČTÚ navrhuje

V mobilních sítích se navrhuje:

  • snížit velkoobchodní ceny za terminaci z 0,55 Kč/min. na 0,27 Kč/min

V pevné telefonní síti Telefóniky se navrhuje:

  •  snížit velkoobchodní ceny:
    • na poslední tranzitní ústředně, při silném provozu z 0,34 Kč/min. na 0,08 Kč/min.
    • na poslední tranzitní ústředně, při slabém provozu z 0,17 Kč/min. na 0,04 Kč/min.
    • na místní (HOST) ústředně, při silném provozu z 0,30 Kč/min. na 0,07 Kč/min.
    • na místní (HOST) ústředně, při slabém provozu z 0,15 Kč/min. na 0,04 Kč/min.

První tři návrhy upravují velkoobchodní ceny za propojení v sítích jednotlivých mobilních operátorů (T-Mobile, Vodafone a Telefónica O2), čtvrtý se týká změny velkoobchodních cen ve veřejné pevné síti, již provozuje Telefónica O2. Tento návrh přitom obsahuje hned čtyři dílčí opatření (viz tabulka).

"Všechny návrhy rozhodnutí o cenách předpokládají jejich snížení," uvedl mluvčí ČTÚ František Malina s tím, že úřad zamýšlí vydat rozhodnutí s novými cenami ještě do konce letošního roku. Nyní je překládá k diskusi, čas na podání připomínek je jeden měsíc od data zveřejnění.

"Po ukončení veřejné konzultace budou připomínky vypořádány a ČTÚ zveřejní konečnou verzi dokumentu," doplnil Malina.

"Nová výše propojovacích poplatků je nyní předmětem veřejné diskuze a je tak předčasné je nyní komentovat. Naše připomínky doručíme Českému telekomunikačnímu úřadu v zákonné lhůtě," uvedl v reakci na záměr úřadu mluvčí Telefóniky O2 Hany Farghali.

Všechny navrhované ceny jsou založeny na výpočtu metodou pure LRIC, tedy metodu přírůstkových nákladů, kterou doporučuje Evropská komise. Dříve ČTÚ používal metodu, která počítala s historickými náklady operátorů. Na velkoobchodní úrovni jsou ceny účtovány po sekundách a jsou uvedeny bez DPH.

Mezioperátorské poplatky se přitom snižují dlouhodobě, jejich pokles se však v koncových cenách jednotlivých společností příliš neprojevuje. První rapidní snížení propojovacích poplatků učinil úřad v červenci letošního roku, kdy zohlednil návrh Evropské komise a stanovil novou maximální výši pro mobilní operátory z 1,08 Kč/min. na 0,55 Kč/min. Tyto ceny jsou bez výjimky platné od 15. září 2012.

Mobilní operátoři ovšem dříve svorně tvrdili, že ke zlevnění není důvod, laxní přístup v tomto ohledu měl i sám regulátor (více k tématu čtěte zde).

V Česku je přes třináct milionů aktivních mobilních čísel a asi jeden a půl milionu pevných linek. Většina hovorů se přitom odehraje v mobilních sítích a operátoři si tak poplatky za vzájemný provoz započítávají.