Navigaci je nutné umístit mimo zorné pole řidiče

Navigaci je nutné umístit mimo zorné pole řidiče

Navigace na čelním skle vás může vyjít draho. Nemusíte ani projít technickou

  • 331
Naprostá většina řidičů má GPS navigaci přichycenou na čelním skle. Policejní hlídka jim kvůli tomu může znepříjemnit život. Navigace stejně jako cokoliv jiného totiž nesmí bránit ve výhledu z automobilu. Pokud si ji tedy umístíte do zorného pole, porušujete zákon.

Policie je sice na řidiče v tomto ohledu velmi mírná, i tak se ale při opravdu nevhodném umístění nevyhnete pokutě až dva tisíce korun, potvrzuje Veronika Benediktová, vrchní komisařka preventivně informačního odboru Policie České republiky. "Vždy je nutné vycházet z individuálního posouzení ve vztahu ke konkrétnímu vozidlu a místu, kde přesně je navigace umístěna," dodává.

Jednoduchá rada, jak se vyhnout problémům: umístěte navigaci na přední sklo tak, aby zakrývala takovou část předního skla, která řidiči neslouží k výhledu z vozu. U mnoha automobilů je to spodní část prosklení, přes kterou je vidět přední kapota, a nejde tak o zorné pole řidiče. Další možností je umístit navigaci na místo, které není stírané od stěračů a v případě horšího počasí také nejde o zorné pole.

Stanovisko ministerstva dopravy k umísťování navigačních systémů na předním skle vozidla

Obecné určení míst, kde je možné umístit navigační systém připevněný přísavkou na čelní sklo, není možné, protože zorné pole řidiče, tj. pole výhledu řidiče, je nutno posuzovat pro každý typ vozidla individuálně. Plocha čelního skla není u všech silničních vozidel totožná se zorným polem řidiče. V důsledku konkrétních konstrukcí čelních skel a předních částí vozidla dochází v některých případech například k tomu, že řidič čelním sklem vidí na části karoserie a ne na vozovku a okolí vozidla (např. výhled je i na kryt motoru) a tato plocha čelního skla tedy není zorným polem řidiče.

Další plocha čelního skla, která není zornou plochou řidiče, je horní část plochy čelního skla se sníženou propustností (horní ztemňovací pás). Tyto plochy čelního skla jsou uvedeny jako příklady, kdy celá plocha čelního skla není zorným polem řidiče, neznamená to však, že jde o schválení možnosti montovat předmětná zařízení do těchto míst, bez kontroly plnění všech požadavků v konkrétním případě. Při silniční kontrole může policie např. ověřit, zda navigační systém je v konkrétním případě umístěn tak, že nezakrývá výhled řidiče.

Navigace může vadit při technické kontrole

V poslední době se objevuje také další rovina problematiky GPS navigací na předním skle. Některé stanice technické kontroly totiž odmítají pustit do provozu vozidlo s držákem navigace umístěným kdekoli na předním skle. Jen kvůli kontrole musí řidič držák s navigací odmontovat, jinak neprojde technickou. Podle odborníků na technickou kontrolu totiž držák GPS navigace brání ve výhledu z vozu vždy. Předejít těmto problémům je ale velmi jednoduché.

Pokud pojedete s vozidlem na technickou, držák jednoduše odstraňte. Tato problematika je spíše absurdní, především když si uvědomíme, že některými stanicemi technické kontroly projde mnoho vozidel v evidentně nevyhovujícím stavu a u jiných je problémem odnímatelný držák navigace na skle.