Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nastupuje druhá generace internetové telefonie, na trh se derou další hráči

Co nová generace internetové technologie obnáší? Jaká jsou její úskalí? Jak vypadá v praxi? Informujeme i o novém zajímavém produktu firmy Zultys.

Internetová telefonie se již na trhu pevně uchytila. Původně byla využívána k šetření nákladů za telefonování, nyní vystupuje do popředí flexibilita a schopnost integrace internetové technologie do podnikových informačních systémů. Druhá generace internetové telefonie přináší podporu webových služeb a instant messagingu, trh se tak otevírá i pro zajímavé start-upy.

Rozdíl mezi první a druhou generací spočívá především ve způsobu přenosu signalizace. Pokud na klasickém analogovém telefonu vytáčíme číslo, zvedneme či položíme sluchátko či nám někdo volá a telefon zvoní, tyto informace a příkazy se přenášejí jako elektrické impulsy, změna elektrického odporu telefonu a podobně. V případě telefonů v sítích ISDN a GSM se tyto informace spolu s údaji jako číslo volajícího přenášejí v digitální podobě jako takzvaná signalizace. Internetová telefonie využívá pro přenos signalizace několik standardů a mnoho proprietárních řešení.

Úspěch první generace navdory rozsypanému čaji

Velká část hardware a software pro internetovou telefonii používá pro přenos signalizace protokol H.323. Tento protokol přenáší informace ve formátu ASN.1 (Abstract Syntax Notation One) definovaném v dokumentech ISO číslo 8824.2 a 8825.2. ASN.1 má dlouhou tradici v telekomunikačních protokolech X.400 a X.500 a je součástí standardů jako ISDN či UMTS. Do počítačových sítí a internetu formát ASN.1 zavítal v podobě protokolu SNMP pro správu zařízení v síti a v rámci PKI (Public Key Infrastructure, infrastruktura s veřejným klíčem). Výhodou ASN.1 je tradice a vyzrálost, nevýhodou určité potíže při implementaci. Výpis dat přenášených pomocí ASN.1 může připomínat rozsypaný čaj a protokol H.323, který ASN.1 implementuje, má problémy s firewally a tunelováním.

Zařízením pro internetovou telefonii první generace potíže s protokolem H.323 nezabránily v útoku na klasickou telefonii realizovanou přepínáním okruhů. S protokolem H.323 se setkáváme u renomovaných výrobců telefonních ústředen, u levných asijských internetových telefonů i v produktech start-upů po celém světě. Střety H.323 s firewally řeší dodavatelé různě, ať již pomocí nabídky vlastních firewallů s proprietárními funkcemi, modifikací protokolu H.323, nebo ignorováním celého problému.

Druhá generace a Trojité S

Již pět let je však k dispozici jeden z pilířů internetové telefonie druhé generace, protokol SIP (Session Initiated Protocol). Svojí textovou až mnemotechnickou podobou připomíná rozšířené protokoly SMTP pro přenos elektronické pošty a HTTP pro přenos obsahu na Webu. S firewally má méně problémů než H.323 a umožňuje přidávat nové vlstnosti a funkce prostým rozšířením syntaxe. Naštěstí se nekoná válka s protokolem H.323, dodavatelé zařízení s H.323 často doplňují podporu pro SIP a naopak.

Síla protokolu SIP se projeví zajména ve spolupráci s protokoly SOAP (Simple Object Access Protocol) pro přístup k webovým službám a SIMPLE (SIP for Instant Messaging and Presence Leveraging Extensions). Webovými službami v tomto případě myslíme něci jiného než webové stránky. Původně byly na Webu k přečtení pouze ručně vytvořené statické stránky. Jejich konzumenty byli rovněž lidé, výjimku tvořili jen roboti internetových vyhledavačů. Postupně však začal stoupat význam dynamicky generovaných stránek, dnes jsou proto běžné služby jako interaktivní jízdní řád či přístup k elektronické poště přes webové rozhraní. Čtenářem je opět zpravidla živý člověk. Webové služby zcela mění náš pohled na web, v jejich případě jeden počítač přijímá obsah dynamicky generovaný druhým počítačem.

Protokol SIMPLE rozšiřuje protokol SIP o pokročilé funkce instant messagingu (předávání krátkých zpráv v reálném čase). Protokoly SIP, SOAP a SIMPLE bývají dohromady nazývány jako Triple-S, Trojité S.

Není všechno zlato, co se třpytí

Dodavatelé zařízení pro internetovou telefonii druhé generace se při nabízení svého zboží rádi chlubí interoperabilitou, kupující by se však neměl nechat zmást. Dodavatelé rádi přidávají k protkolu SIP proprietární rozšíření pro realizaci funkcí jako tísňové volání, pohodlné konferenční hovory či šifrování. Zajímavou stránkou řešení a implementace internetové telefoni rovněž zůstává bezpečnost a spolehlivost.

Ethernetový přepínač, router, firewall a telefonní ústředna v jediném zařízení

Jedním ze start-upů, který se uchází o přízeň firemních užívatelů internetové telefonie, je kalifornská společnost Zultys. Její zakladatel vidí budoucnost internetové telefonie zřejmě velmi optimisticky, firmu pojmenoval po zeleném hádkovi zvaném zaltys, který býval v Pobaltí symbolem bohatství a prosperity.

Řešení Zultysu je zajímavé hned z několika hledisek. Jejich pobočkové ústředny pro internetovou telefonii (IP PBX) v sobě integrují veškeré potřebné vybavení, tedy například ethernetový přepínač, router, firewall a telefonní ústřednu. Telefonní ústředna i telefonní přístroje běží na Linuxu, jako ústředna může případně posloužit i běžné PC a zákazníci mohou ústřednu do svého vlastnictví získat za výhodných podmínek připomínajícících leasing.

Firma Zultys zvažovala jako platformu pro svoji telefonní ústřednu čtyři různé operační systémy. Windows 2000 nevyhovovaly kvůli vysokým požadavkům na spolehlivost, pro operační systém VxWorks firma Wind River, která jej dodává, nenabídla dostatečně výhodné ceny a Zultysu se Wind River celkově obtížně komunikovalo. Nucleus by zřejmě nenabídl dostatečný výkon, Zultys se nakonec rozhodl pro Linux s rozšířenou podporou práce v reálném čase od společnosti Monta Vista. Je zajímavé, že i Wind River přechází z VxWorks na podobnou linuxovou platformu.

IP telefon firmy Zultys se dodává ve dvou variantách, luxusnější je nazvána ZIP 4x4. Telefon může být napájen po ethernetovém kabelu a obsahuje ethernetový přepínač, takže je k němu možno připojit až tři další zařízení. I v telefonu běží operační systém Linux.

Uživatelé mohou zároveň používat klientský program pro Windows nazvaný MXIE. Ten umí kromě všech funkcí telefonu zobrazit přítomnost či nepřítomnost jednotlivých kolegů ve firmě, upozorňovat na hlasové zprávy ve schránce či odesílat a přijímet textové zprávy. MXIE zvládá dokonce i faxy.

Internetová telefonie zapouští kořeny i u nás. Její vývoj zejména v komerčním sektoru bude napřesrok zřejmě velmi zsajímavý.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...