Našel jsem PDA. Komu ho mám vrátit?

Ano, dějí se o zázraky a vám se může stát, že vámi někde odložený a zapomenutý handheld objeví nějaký dobrák, který by jej rád vrátil jeho majiteli. Jenže - jak to má udělat?

 

Přestože se asi valná část ztracených PDA ke svému majiteli již nikdy nevrátí, existují i poctiví nálezci, kteří by vám vaše zapomenuté PDA rádi vrátili. Pokud tedy chcete zvýšit šanci, že v případě ztracení PDA vám jej někdo s dobrou vůli dokáže vůbec vrátit, měli byste se řídit našimi dnešními radami:

Především je třeba i uvědomit jednu věc - vaše PDA našla pravděpodobně osoba, která vůbec neví, co to je. Po chvíli zkoumání pravděpodobně dokáže handheld třeba zapnout, ale nečekejte od ní, že bude usilovně hledat ve vašich údajích informace o majiteli. Ty je dobré nálezci naservírovat tak, aby je hledat nemusel:

Rada 1 - Pokud máte PDA v obalu s nějakou přihrádkou, mějte v ní vždy vaši vizitku, či alespoň telefonní číslo na vás. Navštívenka s telefonním číslem jistě nálezce popostrčí, aby se vám ozval!

 

Předpokládejme, že PDA je bez obalu a vizitka u něj nebyla. Dobrá. I zmatený nálezce dokáže  pravděpodobně mačkáním tlačítek PDA zapnout.

Po PocketPC / Windows Mobile 2003 vypadá situace asi takto - na nálezce se usměje obrazovka TODAY a v ní i proužek s informacemi o majiteli. tedy, pokud jste ji předtím vyplnili. Taky tam může svítit hlášení "Tap here to set owner information", což znamená, že jste jako majitel tohoto PDA víte kde...

Rada 2 tedy zní: Vyplňte informace o majiteli handheldu - jméno, telefon a třeba ještě email a adresu. Důležité jsou ale ty dva první údaje!

 

Informace o majiteli jsou samozřejmě i v handheldech s PalmOS - najdete je v Preferencích pod záložkou Majitel/Owner. Jestli namítnete, že takovéto informace jsou celkem k ničemu, protože případný nálezce se v preferencích nevyzná a informace o majiteli v nich prostě nenajde, poradíme vám dva skvělé prográmky. Jsou oba zdarma a velmi krátké a umí prakticky totéž - vytvoří v launcheru aplikaci s mezerou na začátku (takže se zařadí abecedně hned na první místo mezi programy). po kliknutí na jejich ikonu zobrazí informace o majiteli.

Jedná se o program Owner Mike McCollistera, který po kliknutí na ikonu zobrazí přímo stránku Owner v preferencích. Druhým programem je ReadMe! a napsal ho Richard Burmeister - aplikace otevře okno s informaci o majiteli s žádostí o laskavé navrácení.

Oba programy možno vylepšit v launcheru, který umožní přejmenovat aplikace, takže si je můžete nazvat  třeba ČtiMě, nebo Majitel, či třeba KlikněteSem...

 

Naše třetí rada je tedy určena palmistům a zní - Stáhněte se program Owner, či Readme! a vyplňte řádně údaje o majiteli!

 

Rada 4 - Existuje ještě několik triků, jak o sobě dát vědět:

Vytvořte poznámku i kontakt s názvem MAJITEL TOHOTO PDA s mezerou na začátku. Po kliknutí na HW tlačítka pro poznámku a kontakt se tak nálezci zobrazí tyto položky.

Vytvořte si opakovanou položku v diáři s alarmem a třeba s týdenním opakováním s textem "Majitelem tohoto PDA je Jan Novák. V případě nálezu mi zavolejte na telefonní číslo 779985324. Děkuji."

 

Zapomínati je lidské a ani vy se tomu ve svém životě občas prostě nevyhnete. Pokud se budete držet našich rad, zvýšíte svoji naději, že vám odloženého miláčka poctivý nálezce dokáže vrátit. Nevíme sice, jak často a zda k takovýmto situacím vůbec dochází, ale budeme rádi, když nám své případné zkušenosti s vráceným PDA sdělíte třeba v přiložené diskusi.