Společnost Moxi chce náramkový smartphone uvést na trh ještě do konce letošního...

Společnost Moxi chce náramkový smartphone uvést na trh ještě do konce letošního roku. | foto: Moxi

Náramkový mobil má být ještě letos. Barevný displej však nedostane

  • 3
Jako první získal patent na náramkový mobil již před více než rokem Samsung a toto téma není cizí ani konkurenčnímu LG. Neznamená to však, že budou prvními výrobci, kteří takovou inovaci uvedou na trh. Malý čínský startup Moxi chce mobil okolo ruky obtočit ještě letos.

Flexibilní displeje mají velký potenciál, většina výrobců o nich však uvažuje zatím jen v teoretické rovině. Vývoj jde však kupředu mílovými kroky a nástup různě přehnutelných a plně ohýbatelných telefonů je reálný. Náznakem takového produktu může být již brzy čínský startupový projekt Moxi.

Ten totiž podle zpravodajského portálu CNN hodlá ještě do konce tohoto roku uvést na trh zařízení obtočitelné kolem zápěstí, jeho flexibilita přitom nemá mít vliv na funkčnost. Plně použitelné má být jak v napřímeném stavu, tak na zápěstí. Baterie či procesor se pak ukrývají v modulu na jednom z konců zařízení.

Moxi, které prý již testuje prototyp neobvyklého telefonu, má poměrně velké ambice. Ještě do konce letošního roku má totiž v plánu dodat na čínský trh celkem 100 tisíc kusů produktu, jehož flexibilní displej využívá supertenké formy uhlíku. Na grafen, který vyniká odolností, lehkostí, průhledností i flexibilitou, se tato společnost dlouhodobě specializuje.

Smartphony budeme nosit jako náramky, Samsung to už vymyslel

Čínský startup má sice ambici být prvním výrobcem plně flexibilního mobilního telefonu, nicméně bude muset překonat také některá úskalí. Tou největší překážkou bude překvapivě právě displej, který náramkovému telefonu propůjčuje nejzásadnější vlastnost. Oproti konkurenci bude totiž pouze černobílý.

Výrobce to vysvětluje technickou náročností vývoje plnobarevného displeje i jeho vyšší energetickou náročností. Nechal se však slyšet, že náramkový mobil osazený barevným flexibilním displejem chce na trh uvést do roku 2018.

Firma si evidentně nepřipouští neúspěch, což vzhledem k předpokládané prodejní ceně překvapuje. Náramkový mobil osazený pouze monochromatickým displejem a patrně bez špičkových funkci totiž nebude totiž levný. Cena má být pět tisíc jüanů, tedy v přepočtu téměř 18,5 tisíce korun. Za takovou částku je přitom možné koupit špičkový smartphone, jehož výbavě nemůže telefon Moxi konkurovat. Například cena nejlevnějšího provedení iPhonu 6S je podle CNN na čínském trhu 5 288 jüanů (19,5 tisíce korun). O případné expanzi společnosti na další světové trhy rozhodne právě zájem o novinku na domácím trhu.

Moxi si je vědomo i hrozící konkurence v podobě jihokorejských společností Samsung a LG, i ty totiž mají při vývoji flexibilních displejů využívat vlastností grafenu. Sebevědomě však podotýká, že dosavadní snahy těchto výrobců se omezily pouze na nepatrně prohnuté přístroje. Mnohé patentové přihlášky však naznačují, že je pouze otázkou času, kdy vlastnosti flexibilních displejů využijí naplno. S myšlenkou takového přístroje si pohrává také Apple.