LifeLogger

LifeLogger | foto: LifeLogger Technologies

Šmírujte svůj život, stačí si strčit kameru za ucho

  • 26
Zamlouvá se vám myšlenka handsfree kamery, ale chytré brýle jsou pro vás zbytečné? Alternativou by mohla být například náhlavní kamera společnosti LifeLogger Technologies. Kromě živého přenosu obrazu poskytne také propracované úložiště s několika způsoby prohledávání uložených dat.

Oblast nositelné technologie není výzvou jen pro renomované výrobce, uspět se v ní snaží i výrazně menší společnosti. Jako například floridská společnost LifeLogger Technologies. Ta představila náhlavní handsfree kameru s funkcí živého přenosu obrazu, která poskytne i propracované úložiště. Uživateli tak umožní nejen zachytit, ale i uchovat významné životní okamžiky.

Samotné zařízení se vzhledem k absenci displeje ovládá přes mobilní aplikaci ve smartphonech s operačními systémy iOS (od verze 6.0) a Android (od verze 4.0). Přes aplikaci tak bude moci uživatel nejen nastavit zařízení, ale i spravovat zaznamenaná data, zapnout/vypnout streamování či zobrazit stavy baterie a paměti.

Přímo na LifeLoggeru se tak nachází pouze čtveřice tlačítek a tři LED diody. Tlačítka slouží k jeho zapnutí/vypnutí, k aktivaci/deaktivaci videozáznamu, jako spoušť fotoaparátu a k zapnutí/vypnutí wi-fi. Bílá dioda signalizuje aktivní zařízení, červená nahrávání a modrá pak aktivní wi-fi.

Snímač kamery, která používá optiku s 90stupňovým úhlem záběru, má 5 MPix. Nechybí elektronická stabilizace. Videa ve formátu 4:3 pořizuje v HD rozlišení (1 280 x 720 pixelů) při rychlosti nahrávání 30 snímků za sekundu. Snímanou scénu bude možné navíc streamovat na jakýkoli stolní počítač, tablet či smartphone.

Rozšiřující funkcí bude nouzové nahrávání. V případě, že bude aktivováno, zaznamená kamera půlminutové sekvence před spuštěním nahrávání videa i po jeho ukončení. V režimu fotografie pak bude k dispozici sekvenční snímání s rychlostí deseti snímků za sekundu.

Během vývoje osadil tým inženýrů zařízení gyroskopem, GPS modulem, 2GB RAM a 128MB uživatelskou pamětí. Tu bude možné navíc díky microSD slotu navýšit o dalších až 64 GB. Baterie má kapacitu 400 mAh, nabíjí se přes standardní microUSB 2.0. Komunikačními kanály jsou wi-fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0.

Společně s LifeLoggerem, jehož prodejní cena bude 289 dolarů (zhruba 5 800 Kč), získá uživatel bezplatně na půl roku 100GB prostor na cloudovém úložišti. K dispozici bude mít i software ke zpracování dat, a to za stejných podmínek. Ke snazšímu vyhledávání v uložených datech přispějí automatizované systémy. Konkrétní momenty ve videu či fotografie bude možné vyhledat nejen podle data, ale i pomocí rozpoznávání obličeje či hlasu, optickým rozpoznáváním textu nebo podle geografických souřadnic.

Pracovat na zařízení, které nemá být jen dalším z mnoha prostředků sloužících k zaznamenání vzpomínek, nýbrž má vybudovat zcela nový zážitek a změnit způsob prožívání videovzpomínek, začal tým inženýru již v polovině roku 2012. Po více než ročním testování, kdy prioritou bylo dosažení malého a lehkého zařízení, se nyní rozhodl svůj projekt financovat za podpory veřejnosti.

Společnost tak spustila kampaň na startupovém portálu Kickstarter. Má jim umožnit financovat nejen rozsáhlé testování, ale i vývoj firmwaru či počáteční výrobu. Cílová částka je 150 tisíc dolarů, v přepočtu tedy tři miliony korun.  Podpořením projektu lze LifeLogger získat s až stodvacetidolarovou úsporou (o 2 400 korun levněji) oproti předpokládané prodejní ceně. V případě úspěšného financování se prvních zařízení dočkají uživatelé již letos v prosinci.