Mobily by v budoucnosti mohl nabíjet i zvuk.

Mobily by v budoucnosti mohl nabíjet i zvuk. | foto: Profimedia.cz

K nabití mobilů bude stačit hluk okolí a nebo na něj zakřičíte

  • 81
Tým vědců z Nokie společně s výzkumníky z Queen Mary University v Londýně vyrobil zařízení, které je schopné měnit zvukové vlny na elektřinu. A nemusí to být nutně křik, stačí jen obyčejný okolního ruch.

Už v minulém roce přišli vědci z londýnské univerzity na to, že popová a rocková hudba zvyšuje výkon solárních článků. Jejich objev se rozvinul v plnohodnotné zkoumání, jak docílit přeměny zvukových vln na energii. Nyní tým vědců přišel s prvním prototypem nanogenerátoru, který dokáže nabíjet mobil pomocí zvuků z rušných ulic, hudby nebo našeho vlastního hovoru.

Jak se takového efektu docílí? Je zapotřebí oxidu zinečnatého, který při roztahování a smršťování produkuje energii. Právě tuto energii vytvořenou z pohybu je možné měnit na elektrickou energii, která se ukládá do vytvořených krystalů v látce, tzv. nanotyčí. Tyče reagují na vibrace a pohyby povrchu a sbírají potřebnou energii. Ta je pak využita k nabíjení mobilního telefonu.

Výzkumníci se museli v první řadě poprat se snížením nákladů k vytvoření takovéto látky a také jak nanotyče vyrábět. Využili k tomu sprejovací metody, kdy pokryli plast vrstvou oxidu zinečnatého a poté v reakci s dalšími chemikáliemi směs zahřáli na 90 stupňů. Krystaly nanotyčí v tomto prostředí ze směsi vyrostly a pokryly celou potřebnou plochu. Levnější výroby vědci docílili také nahrazením pozlacených kontaktů hliníkovou fólií.

Výsledné zařízení má velikost asi jako Nokia Lumia 925 a je schopno produkovat pětivoltové napětí, tedy dostatek k nabíjení telefonu.

Výzkumník Joe Briscoe komentuje vynález slovy: „Možnost udržet naše zařízení v provozu déle, nebo dokonce vyškrtnout klasické nabíjení z našeho života úplně, je velice zajímavý koncept. Obzvláště, pokud je zdroj této energie všude kolem nás. Tato spolupráce byla výbornou příležitostí k výrobě alternativních zařízení za pomoci levných a flexibilních metod. Věříme, že jsme posunuli technologii blíže k její samostatné životaschopnosti.“