Tým z Duke University pracuje na technologii, která bude sbírat energii ze signálů ve vzduchu. Ilustrační foto

Tým z Duke University pracuje na technologii, která bude sbírat energii ze signálů ve vzduchu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rýsuje se revoluce v dobíjení mobilů, energii budou „sklízet“ ze vzduchu

  • 134
Mobily by mohly v budoucnu doslova sklízet volnou energii z mikrovlnných signálů ve vzduchu. Posloužit může nejen signál vysílačů mobilní sítě, ale třeba i sítí wi-fi a podobných technologií, tvrdí výzkumníci z americké Duke University. Nový materiál, který dokáže přeměnit elektromagnetické signály v energii, představí v prosinci ve své studii.

Vědcům se díky blíže nespecifikovanému metamateriálu (uměle vyrobený kompozitní materiál vyznačující se neobvyklými fyzikálními vlastnostmi, které se u běžných přírodních látek nevyskytují, pozn. red.) podařilo získat ze vzduchu tolik energie, aby byli schopni vytvořit elektřinu s napětím 7,3 voltu.

Pro srovnání: běžně užívaný port USB pro dobíjení telefonů má jen okolo pěti voltů. O hodnotách proudu, které jsou v tomto případě rozhodující, ale první informace zveřejněné na webu britské televize BBC nehovoří.

"Jak se ukazuje, tyto materiály mohou být užitečné i ve spotřebitelském světě," komentuje nejnovější objev student strojírenství Alexander Katko. Podle BBC fyzici dosáhli podobné účinnosti jako u současných solárních panelů.

"Snažili jsme se dosáhnout co nejvyšší efektivity," říká člen výzkumného týmu Allen Hawkes. "Původně jsme dosahovali jen šesti až deseti procent, ale s tímto návrhem jsme byli schopni zlepšit konverzi energie na 37 procent, což je srovnatelné s účinností solárních panelů," komentuje nejnovější návrh designu.

Mobil by se v klidu mohl nabíjet sám

Podle výzkumníků by tak v budoucnu mohl posloužit k získávání energie například signál satelitů, obyčejný zvuk nebo i tolik rozšířený signál wi-fi. Zmínění studenti a jejich kolega Steven Cummer přitom doufají, že se jim novou technologii podaří dostat do mobilních telefonů tak, aby se v klidu mohly samy bezdrátově dobíjet.

Pokud se jim to podaří, způsobí tím doslova revoluci. Zejména v odlehlých oblastech bez přístupu k elektrické síti by jejich technologie mohla být velmi užitečným nástrojem, jak zůstat neustále ve spojení. "Naše práce ukazuje, jak snadno a levně lze získávat energii," říká k nové technologii Cummer.

Podle něj je důležité i to, že se jejich návrh skládá ze soběstačných stavebních kamenů, které lze jakkoli kombinovat a tím zvýšit objem "sklizené" energie. Detaily výzkumu tým zveřejní v časopise Applied Physics Letters v prosinci.