Ženu v Číně zabil při použití dobíjejícího se iPhonu elektrický proud. Ilustrační snímek

Ženu v Číně zabil při použití dobíjejícího se iPhonu elektrický proud. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žena zemřela, když sáhla na nabíjející se iPhone

  • 36
Letuška společnosti China Southern Airlines zemřela po zásahu elektrickým proudem, když chtěla údajně na dobíjejícím se iPhonu 5 přijmout hovor. Policisté však neověřili, zda byl příčinou smrti skutečně telefon. Na vině mohla být i vadná nabíječka a také mohlo jít i o čínskou kopii iPhonu.

O smrti třiadvacetileté ženy informovala s odvoláním na policii tisková agentura Nová Čína. Podle britského portálu BBC však policisté při vyšetřování neprověřili, zda byl skutečnou příčinou smrti právě telefon. K incidentu došlo ve čtvrtek 11. července.

Apple vyjádřil nad událostí lítost a uvedl, že věc prověří a bude spolupracovat s úřady. Zda šlo o ojedinělý případ, už firma podle agentury Reuters neuvedla a ani se nevyjádřila k dalším podrobnostem.

Na vině mohla být vadná, či neoriginální nabíječka. Sestra zesnulé ženy však na čínském blogu Sina Weibo uvedla, že v době neštěstí byla používána originální nabíječka. Současně s tím varovala ostatní uživatele před používáním mobilních zařízení, která se v tu chvíli nabíjí.

Pro Apple není tato událost příliš příjemná, protože čínský mobilní trh je pro něj druhým největším odbytištěm. V Číně již letos čelil kritice státních médií kvůli podmínkám záručního servisu. Ty následně v dubnu s omluvou upravil.

Zásah proudem je výjimečný, větší hrozbou jsou baterie

Častějšími případy, kdy dojde při použití mobilního telefonu k újmě na zdraví, jsou vybuchující baterie. Například v roce 2009 zemřel v čínském Kantonu mladík, kterému výbuch baterie mobilního telefonu v náprsní kapse přerušil krční tepnu. Výbuchu předcházela výměna staré baterie za novou a její úplné nabití. V Číně to byl již devátý zaznamenaný případ výbuchu mobilního telefonu od roku 2002.

Výbuch baterie usmrtil například i 22letého svářeče. Ten podlehl zranění hrudníku, když mu v náprsní kapse vybuchl telefon v důsledku vysoké teploty v huti, kde pracoval.

I přesto mají některé případy šťastný konec, ač majitele telefonu uvedou do vskutku nepříjemné situace. Například Josef Teper, ředitel základní školy v Polance nad Odrou, vyvázl pouze s velkým šokem, drobným popálením kůže a zničenou vestou a košilí. Vše mohlo dopadnout podstatně hůře, protože v době vznícení telefonu řídil.

Poničený telefon, v němž podle majitelky po odeslání SMS křuplo, nadzvedl se kryt a začalo se z něj kouřit, se v roce 2007 dostal i do naší redakce. Poškozený telefon jsme podrobili expertíze. Příčina požáru tehdy překvapila i nás, více se dočtete zde.

,