Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na lodi si konečně zavoláte, pro mobily nebudou platit státní hranice

  • 13
Chystáte se plout lodí v evropských vodách? Díky novému nařízení Evropské komise budete mít na palubě signál jediného mobilního operátora po celou dobu vaší cesty.

Evropská komise přijala pravidla, která diktují způsob provozování mobilních služeb na plavbách lodí v evropských teritoriálních vodách.

"Miliony lidí, kteří cestují a pracují na lodích, budou mocí díky novým pravidlům používat své mobilní telefony, aniž by docházelo k rušení signálu," uvedla Neelie Kroesová, komisařka EU pro digitální agendu. Mobilní operátor fungující v jedné zemi totiž bude mít možnost poskytovat svoje služby v teritoriálních vodách jiné země, aniž by musel žádat o licence.

V minulosti se cestující museli smířit s tím, že signál na moři neměli. Jakmile se tedy vzdálili od pobřeží, už si nezavolali ani neposlali textovou zprávu. Nová pravidla Komise mobilním operátorům umožňují umístit svou základnovou stanici přímo na palubu trajektů, výletních i nákladních lodí, a provozovat tak své služby po celou dobu plavby.

Signál budou zajišťovat takzvané pikobuňkové vysílače umístěné přímo na lodi. Prostřednictvím satelitů pak cestujícím umožní spojení se sítěmi na pevnině. Základnové stanice (označované zkratkou BTS - pozn.autora) budou využívat rádiové kmitočty GSM 900 MHz nebo 1800 MHz. Jejich technické zpracování zajistí, aby nedošlo ke vzájemnému rušení se systémy pro řízení plavidla.

Vysílače na lodích navíc umožní vedle zpříjemnění plavby samotným cestujícím kontrolu nákladu. Firmy například budou moci na dálku sledovat teplotu a vlhkost převáženého kontejneru.

Členské státy Evropské unie nyní mají dvanáct měsíců na to, aby ve své legislativě umožnily zahraničním operátorům poskytovat své služby ve svých teritoriálních vodách. Nové nařízení se logicky týká jen přímořských zemí.