S United Mobile ušetříte, vaše okolí za to však zaplatí

S United Mobile ušetříte, vaše okolí za to však zaplatí | foto: Mobil.iDNES.cz

Na dovolené si konečně zavoláte zdarma, zaplatí za to ale vaše okolí

  • 21
Do České republiky vstoupila nová společnost United Mobile, která slibuje revoluci v cenách za volání ze zahraničí. Nabídka však není až tak výhodná, jak se může na první pohled zdát.

Levné volání ze zahraničí a příchozí hovory zdarma. Právě tak by se dala v jedné větě shrnout nabídka nové společnosti United Mobile, která se zaměřila na tolik diskutované téma poslední doby - roamingové ceny.

Díky netradiční strategii dokáže společnost nabídnout i více než poloviční sazby za volání ze zahraničí oproti stávajícím operátorům. Nová služba ale skrývá i své stinné stránky, které mohou být rozhodující.

Vy ušetříte, volající zaplatí

Celý systém společnosti je postaven na spolupráci s lichtenštejnským operátorem Mobilcom. Od něj také pocházejí SIM karty, které United Mobile nabízí tuzemským zákazníkům za cenu 790 korun. Tato karta obsahuje již kredit 10 Euro, tedy přibližně 280 korun.

"Cena je přizpůsobena českému trhu, v zahraničí se karta prodává asi za 40 eur," říká Jiří Hovorka z United Mobile. Koupí SIM karty získáváte i nové mobilní číslo, které má však svůj domov v Lichtenštejnsku. Vaše okolí vám tak bude volat na předvolbu +423, tedy za sazbu, která zpoplatňuje volání do zahraničí dle jejich tarifu.

Zároveň je kartu United Mobile značně nevýhodné používat pro tuzemské hovory. Kvůli jejímu původu jde totiž stále o volání ze zahraničí a za minutu hovoru tak zaplatíte minimálně jedenáct korun plus jednorázový sestavovací poplatek ve výši sedmi korun.

Úplný ceník United Mobile k nahlédnutí zde

Low-cost mezi operátory

Kredit na kartě United Mobile má nekonečnou platnost. Musí však být znát, že kartu někdo používá. Jednou za devět měsíců je tak nutné s kartou provést nějakou činnost, prozvonit jiné číslo či odeslat textovou zprávu. Dobíjet kartu lze jen přes internet či hlasový automat dostupný pouze v angličtině na čísle 089.

Platba probíhá pomocí internetového platebního systému PayPAL. Internet je pro operátora také hlavním médiem pro komunikaci se svými klienty. Jde o levné řešení podobné tomu v nízkonákladových (low-cost) letech, kde levná letenka znamená omezené služby. U United Mobile jsou takto vykoupeny nízké sazby za volání.

Podle Renaty Gurellové z marketingu United Mobile se již pracuje na dohodě, jež má vést k možnosti dobíjení přes terminály Sazky. Uvažuje se i o supermarketech a čerpacích stanicích. "Prozatím je vše předmětem jednání, rozšíření distribuční sítě je ale pro nás jednou z hlavních priorit," prozradila Gurellová při našem setkání.

Volání a SMSky vám musí stačit

Jistou nevýhodu představuje i omezené portfolium nabízených služeb. S United Mobile totiž nemůžete využívat GPRS roamingu, což s sebou přináší nemožnost odesílání multimediálních zpráv MMS. "GPRS roaming nenabízíme a v budoucnu ani nabízet nebudeme," reagoval na náš dotaz Hovorka. Využít můžete pouze hlasových služeb a textových zpráv, které jsou ale dražší než u konkurence.

 United Mobile ve zkratce:

+ ve většině světa jsou příchozí hovory zdarma

+ nižší sazby za odchozí hovory ve srovnání se standardními roamingovými plány našich operátorů

+ neomezená platnost kreditu

+ chytrý přehled dostupný na internetu

+ možnost získání karty se zájezdem od CK Fisher

- povětšinou dražší odchozí SMS

- nedostupnost GPRS roamingu, nemožnost odesílání MMS

- omezené možnosti dobíjení karty (pouze přes PayPAL)

- příliš složitý ceník

- zahraniční číslo a nevýhody s ním spojené

- vysoké vstupní náklady na pořízení SIM karty


Za jednu textovku zaplatíte s United Mobile jedenáct korun, zatímco T-Mobile a Vodafone si účtují kolem devíti korun. Dráž v tomto případě vychází jen O2 s cenou 11,90 korun za jednu SMS zprávu. "Zákazníci při kontaktu ze zahraničí upřednostňují stále SMS, které jsou u United Mobile výrazně dražší," komentuje nově vznikající konkurenci Jitka Pacolová z T-Mobile.

Nového hráče se nebojíme...

Stávající operátoři si obecně se vstupem nového hráče na trh příliš hlavu nelámou. "Nabídkou United Mobile se necítíme nijak ohroženi. Je to komplikovaná nabídka, která je v mnoha ohledech dražší než naše stávající služby," dodává Pacolová. Poukazuje přitom zejména na vysoké vstupní poplatky na pořízení SIM karty.

Podle Martina Žabky z O2 je český mobilní trh z hlediska penetrace i nabízených služeb velmi pokročilý. Pokud se tak "neobjeví možnost masivního oslovení dosud nevyužitého segmentu trhu, lze se domnívat, že prostor pro virtuální operátory není velký. I proto United Mobile není pro O2 žádnou hrozbou," dodal.

...máme lepší nabídky

Operátoři se přitom ohání zejména jejich speciálními roamingovými plány jako je T-Mobile Cestovatel nebo chystaný Vodafone Passport. Tato zvýhodnění nabízejí volání ze zahraničí za sazby blízké místnímu volání. Na počátku hovoru zaplatíte pouze jednorázový sestavovací poplatek pohybující se okolo třiceti korun.

"Vodafone v krátké době nabídne zákazníkům možnost volat ze zahraničí podstatně levněji díky službě Vodafone Passport. Hovory ze zahraničí budou totiž zpoplatněny stejnou sazbou jako při volání v ČR a nízkým propojovacím poplatkem," říká Jakub Hrabovský z Vodafonu.

Tyto nabídky jsou však výhodné pouze pro lidi, kteří ze zahraničí potřebují volat opravdu dlouze. Zvýhodnění Cestovatel i Passport se totiž značně vyplácí až při delších hovorech, kdy se sestavovací poplatek rozpočítá do minutové sazby. Průměrný hovor v roamingu však trvá maximálně tři minuty.

Virtuální operátor jen tak na oko

Společnost United Mobile se chce v Česku profilovat jako virtuální operátor. Přitom však smysl tohoto spojení nenaplňuje. Její služby jsou postaveny pouze na přeprodávání předplacených karet lichtenštejnského operátora. Díky tomu firma šetří na licencích a ke svému provozu nepotřebuje spolupráci s tuzemskými operátory.

United Mobile působí ve 125 zemích světa a čítá na 165 tisíc zákazníků. U nás působí necelé tři měsíce a dle zástupců společnosti se zaměřuje zejména na cestovní kanceláře a mezinárodní dopravce. V současné chvíli jejích služeb využívá přibližně tisícovka českých klientů a její kartu dostanete například ke každému zájezdu zakoupenému v síti cestovní kanceláře Fischer.

Kolik vás bude stát hovor ze tří nejnavštěvovanějších zemí (v korunách):

Odchozí hovor
(1 minuta)
Odchozí hovor
(3 minuty)
Příchozí hovor
(1 minuta)
SMS
Chorvatsko >> Česká republika (mobilní sítě)
United Mobile (ceník)  16 + 7*  55  0  11
Telefónica O2 (ceník)  41,65  124,95 23,80 11,90 
T-Mobile (ceník)  34,51  103,53 17,85 9,52  
Vodafone (ceník)  21,42  64,26 17,85 8,33  
Slovensko >> Česká republika (mobilní sítě)
United Mobile (ceník) 16 + 7*  55   0  11
Telefónica O2 (ceník) 29,75  89,25  23,80   11,90
T-Mobile (ceník) 22,61  67,83  10,71  8,33 
Vodafone (ceník) 21,42  64,26  17,85  8,33 
Itálie >> Česká republika (mobilní sítě)
 United Mobile (ceník) 16 + 7*  55  11 
 Tlefónica O2 (ceník)  41,65 124,95  23,80  11,90 
 T-Mobile (ceník) 34,51  103,53  17,85  9,52 
 Vodafone (ceník) 21,42  64,26  17,85  8,33 

* - jednorázový sestavovací poplatek