Na ČVUT otevřeli novou laboratoř za 5 milionů

  • 6
Český výrobce telekomunikační infrastruktury, informačních systémů a technologií spolu s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze založily společné Výzkumné a vývojové centrum za 5 milionů korun. Co má toto centrum za úkol, jak funguje a co v něm najdete?

Cílem spolupráce STROM telecomu a ČVUT je podpořit vývoj nových zařízení, aplikací a služeb v oblasti telekomunikačních technologií, umožnit studentům práci s nejmodernějšími systémy při řešení reálných úkolů a seznámit je s možnostmi budoucího profesního uplatnění.

Tyto úkoly přitom zadává šestičlenná výkonná rada, kde jsou tři zástupci nominovaní za STROM telecom a tři zástupci za ČVUT. Všechny projekty by na rozdíl od těch, na kterých se pracuje přímo v hlavním vývojovém centru STROM telecomu, měly mít širší teoretickou bázi a měly by se orientovat zejména směrem k technologiím budoucnosti jako jsou mobilní sítě 3. generace, nové lokalizační služby, digitální zpracování signálů a testování nových produktů a jejich kompatibility.

STROM centrum zevnitř

ČVUT není první

STROM telecom má již podobných výzkumných a vývojových center při univerzitách několik – například v Sarajevu, v Bratislavě, St. Peterburku, Novosibirsku a v Samarě. V ČR však zatím žádné nebylo (přestože je STROM telecom česká firma), a to se právě napravilo minulý týden, kdy bylo v budově FEL ČVUT otevřeno společné výzkumné a vývojové centrum. Investice do jeho výstavby činila 5 milionů korun a oba subjekty – tedy STROM telecom a ČVUT – se do něj po dobu následujících tří let zavázaly investovat každoročně 5,3 a 1,2 milionu Kč.

STROM centru čítá celkem dvě klimatizované místnosti s 20 plně vybavenými pracovišti. Naleznete jej v pátém patře bloku A4 budovy FEL ČVUT v Technické 2. Vedle vybavení jako jsou počítače, monitory, tiskárny je  zde k dispozici široké spektrum softwarových vývojových nástrojů jako Microsoft Visual Studio, Code Composer, samozřejmě také Matlab a některé další.

Co se hardware týče, tak ten bude v centru obměňován v závislosti na aktuálních projektech (viz dále). V současné době zde naleznete některé moduly systému MEDIO jako je např. aplikační server (na kterém může běžet např. HLR), účastnický blok a nebo tranzitní blok s rozhraním E1.

Studenti na těchto modulech v rámci svých projektů provádějí různá měření, testují kompatibilitu s různými zařízeními a vyvíjejí pro ně vlastní software.

Výzkum v praxi

V praxi se bude výzkum ve STROM centru provádět tak, že výkonná rada centra vždy stanoví projekty, na kterých by se v daném období mělo pracovat. Pro každý projekt bude vybrán jeho manažer (obvykle z řad doktorandů či zaměstnanců STROM telecomu), který celý tým povede a bude za něj také zodpovědný. Manažer si také zvolí členy týmu, kteří s ním budou na projektu pracovat.

Po sestavení týmu složeného převážně ze studentů Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, ale i studentů jiných kateder, dodá STROM telecom do centra všechen potřebný hardware (respektive příslušné moduly, neb infrastruktura STROM telecomu je postavena převážně na modulárních systémech).

Studenti pak za svoji práci budou dle zásluh finančně odměněni, například stipendiem od STROM telecomu. Jeho výše přitom bude přímo reflektovat jejich přínos pro daný projekt.

FEL ČVUT jako fakulta pro praxi

FEL ČVUT je fakulta, které se v oblasti mobilních telekomunikací daří mimořádně dobře získávat partnery z praxe. Vedle výzkumného a vývojového centra STROM telecomu zde naleznete také Výzkumné a vývojové centrum vybudované spolu se společností Ericsson a Oskarem. To má vlastní mobilní síť 2,5. generace (tedy 4. GSM sítí u nás), laboratoře s vybavením od společností Eurotel a Nokia a také pracoviště zaměřená na výzkum a vývoj antén vybudovaná ve spolupráci s T-Mobilem.

Všichni tři mobilní operátoři navíc s fakultou aktivně spolupracují, a tak studenti mají šanci pracovat na vlastním výzkumu a vývoji v rámci Oskarova stipendia, účastnit se přednášek vedených odborníky z Eurotelu a nebo pracovat na reálných testech sítě spolu s odborníky z T-Mobilu. Centrum STROM telecomu je ale dalším významným kouskem ve spojování teorie a praxe na akademické půdě. - více zde...