Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Motorolu přijde i propouštění draho

Krize průmyslu mobilních telefonů zasahuje téměř všechny výrobce. Některým se však problémy ještě násobí kvůli špatným strategickým rozhodnutím z minulých let. Americká Motorola ruší své továrny v Evropě, aby ušetřila na platech. Znamená to pro ni ovšem jiné výdaje, jako je vracení státních subvencí v Británii a Německu.
Ani po velkém nátlaku nejrůznějších britských státních představitelů od premiéra Tonyho Blaira až po řadové poslance nezměnila Motorola své rozhodnutí zavřít továrnu na výrobu mobilů ve skotském Bathgate. Britská vláda se rozhodla, že nyní přišel čas připomenout Američanům, že si v Británii nemohou dělat, co chtějí, i když jde o velkou firmu. Britové požadují zpět 17 milionů liber (24 milionů USD, tj. cca 950 milionů Kč), které Motorola dostala od roku 1995 od Británie v rámci průmyslových subvencí. Podobně je na tom americká společnost v Německu, kde připravuje zavření továrny ve Flensburgu. Dnes tak Motorola doplácí na své manažerské chyby posledních pěti let, a to nejen ztrátou důvěry a prestiže, ale také finančními problémy.

Británie

V továrně na mobilní telefony Motorola v Bathgate pracuje více než 3100 zaměstnanců, kteří přijdou o práci. Touto změnou bude zasaženo celé město (viz článek Pokles prodeje mobilů donutil premiéra k akci). Motorola sice prohlásila, že o přesném počtu propuštěných ještě uvažuje, nicméně továrnu hodlá zavřít nadobro, a tak není důvod, proč by své zaměstnance měla dále držet. Blair, který za zachování továrny a tedy i pracovních míst marně lobboval, označil rozhodnutí Motoroly za „tvrdou ránu pro dělníky“.

Britská vláda Motorole během jejího působení na ostrovech vyplatila již 34 milionů liber ve státní podpoře, z toho 17 milionů od roku 1995, kdy byla spuštěna továrna v Bathgate. Skotský ministr průmyslu řekl deníku Financial Times, že subvence byly spojeny s nabídkou atraktivních pracovních míst občanům Británie a jestliže jsou tyto nyní rušeny, vláda chce své peníze zpět.

Německo

Stejný osud jako dělníky ve skotském Bathgate nejspíš čeká také pracovníky továrny v německém Flensburgu, kterým se zatím na několikadenním jednání se zástupci Motoroly podařilo oddálit rozhodnutí o svých osudech o devadesát dní. Tamních 2200 zaměstnanců se stále obává o svá místa, a to i přesto, že Motorola je pod tlakem německých politiků.

Vláda spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, v němž se Flensburg nachází, bude totiž po Motorole požadovat vrácení veškerých prostředků, kterými stavbu továrny podporovala. Přesná hodnota těchto subvencí nebyla zveřejněna, ale jen prosté odškodnění propuštěných dělníků ve výši tří měsíčních platů by Motorolu přišlo na více než osm milionů marek.

Odborový předák Meinhard Geiken nepředpokládá, že by Motorola skutečně továrnu zavřela: „Tato oblast trpí velmi vysokou nezaměstnaností a vláda jistě nenechá továrnu padnout.“

Staré chyby dnes nejvíc bolí

Závod na výrobu mobilních telefonů byl ve Flensburgu otevřen teprve v roce 1998. Již v té době se mnozí průmysloví analytici pozastavovali nad rozhodnutím Motoroly stavět továrnu v Německu, kde je pracovní síla téměř nejdražší na světě. Američané se k tomuto kroku navíc rozhodli v době, kdy všichni ostatní výrobci přesouvali svou produkci do asijských států za účelem snížení výrobních nákladů.

Po pouhých dvou letech se má německá továrna opět rušit. K prvnímu propouštění došlo již v prosinci roku 2000. Zdá se tedy, že krátká německá eskapáda Motoroly vyústí v naprosto ztrátový podnik, který se podobá dalším jako vejce vejci. Tyto nelogické strategické tahy společně s poklesem prodeje mobilních telefonů táhnou nyní Motorolu do temných vod finančních ztrát, kterým se tato firma posledních sedmnáct let úspěšně vyhýbala.

Stejně je to i s továrnami v Británii, které působí podobné problémy i Ericssonu. Pracovní síla ve vyspělých evropských státech je velmi drahá, a tlačí tak výrobní náklady mobilních telefonů daleko nad úroveň, na níž se pohybují při výrobě v jižní a východní Asii. Proto dnes valná většina výrobců propouští své pracovníky v Evropě - Výrobci telefonů mají problémy.

Prchat dnes z projektů v Evropě je však pro výrobce velmi bolestné, jak to ukazuje příklad Motoroly. Nejenže přijde o peníze do továrny vložené, navíc bude muset nejspíš vrátit i veškeré státní dotace a v neposlední řadě klesne její prestiž. Motorola se tak podobně jako například Ericsson musí nyní vyrovnat s chybami minulosti, a to v době, kdy je situace na trhu mobilních telefonů nejtěžší za poslední léta.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...