Motorola V70 - luxusní mobilní perla (recenze)

Extravagantní telefon s otáčecím flipem, kulatým a inverzním displejem, hliníkovým obalem, modrým podsvícením, to vše je Motorola V70. Tradiční výrobce rozevíracích telefonů přichází v červnu na náš trh s něčím naprosto originálním. Telefon Motorola V70 není ale jen módním výstřelkem progresivního designéra.

Tradiční výrobce rozklápěcích telefonů, takzvaných véček,  přichází s něčím  naprosto novým a originálním. Pod jménem  V70 se skrývá telefon, který více než  co jiného připomíná  luxusní šperk, ve kterém výrobce nahradil rozklápěcí  mechanismus  otočným kloubem, hranatý displej zaměnil displejem kulatým,  barvy  na něm inverzně otočil a to vše zabalil do vznešeně  vypadající kombinace chromu  a průsvitného plastu. Motorola  V70 ale určitě neupoutá jen svým vzhledem,  uvnitř telefonu čeká celá řada užitečných funkcí, jejichž ovládání  je, jak je u Motoroly dobrým zvykem, opravdu  pohodlné.

Vzhled a název telefonu nás  odkazuje na některé jeho předchůdce. Úplně prvním  opravdovým véčkem  byl model V3688, ve své době nejlehčí a nejtenčí telefon na  světě. Následoval lehce inovovaný V3690 a po něm přišel  již výrazně odlišný  potomek V50. Přímými předchůdci  V70 budou ale zajisté dva poslední modely  Motoroly, telefony  V66 a V60, které ale ještě byly klasickými véčky. Véčko,  které se nerozevírá, ale otáčí - to tu ještě nebylo.

Vzhled

Motorola V70Motorola  V70 je dílem nového šéfdesignera Motoroly Tima Parseyho, který,  jak  je vidět na první pohled, přinesl velké množství invence.  Již zavřený přístroj  není podobný žádnému jinému telefonu.  Na první pohled upoutá každého oválný  displej, který, posazený  na oblé obdélníkové tělo telefonu, vypadá skutečně  extravagantně.  Netradiční vzhled umocňují svým stříbřitým třpytem chromové  části  přístroje. Snad jedinou věcí, která ruší vzhledovou  dokonalost telefonu, je  externí anténa. Na rozdíl od většiny  ostatních aparátů není povrch tohoto  telefonu vyroben z plastické  hmoty, ale z leštěného kovu. Podobně jako její  sestřička,  superluxusní Motorola V60, má i V70 zadní kryt telefonu vyrobený  z  opravdového leštěného hliníku, o čemž se jasně přesvědčíme  po odklopení krytu  baterie. Zadní část krytu pod anténou  je také hliníková, vrchní odklápěcí flip  je pravděpodobně plastový.  Tlačítka a ozdobný prstenec okolo oválného displeje  je vyroben  z lesklého kovu a svým vzhledem a třpytem jen doplňuje celkovou  vznešenost přístroje. Z průhledného zabarveného plastu je  vyrobena vnitřní část  telefonu pod klávesnicí a vnitřní  část flipu. Barvu plastu si můžete vybrat ze  dvou barevných  provedení, bílé a modré, která vyniknou především při blankytně  modrém podsvícení klávesnice. Modré podsvícení není za  světla příliš patrné, ale  za tmy dodá přístroji až pohádkový  nádech.

Počet postranních tlačítek je oproti jiným  typům Motorol zredukován na  minimum. Vlevo se nachází pouze  jedno tlačítko, které slouží pro ovládání  hlasitosti.  Na vrcholu telefonu je vedle antény konektor pro připojení klasické  HF sady pomocí univerzálního konektoru. Na spodku telefonu  se nachází datový  konektor včetně zdířky pro připojení  nabíječky. Lesklý obrouček okolo  displeje je výměnný  a nese v sobě tři funkční klávesy, dostupné při zavřeném  i  otevřeném flipu. Zadní kryt přístroje se dá jednoduše  sejmout, celý je hladký a na své horní části má pouze vyražené logo výrobce.

Motorola V70 Motorola V70

 
Motorola V70 váží pouhých 79 gramů a její  rozměry jsou  98 x 38 x 18,3 mm. Hodnoty to sice nejsou nikterak rekordní,  existují  lehčí i menší přístroje, oproti nim si ale V70 uchovává  vlastnosti  větších aparátů, především jednoduchost a pohodlnost  ovládání.

Naprosto originálním řešením, které tu zatím  ještě nebylo, je otočný flip, který má  stejně jako u klasických  véček vestavěné sluchátko. Je jím možné otáčet na obě  strany, do jakékoli pozice, ovšem pro telefonování s pomocí  sluchátka telefonu  se jím musí otočit o 180 stupňů, aby  se spojily konektory reproduktoru uvnitř  přístroje. Chcete-li  si ovšem jen přečíst SMS, nemusíte flipem otáčet vůbec,  popřípadě  pro použití klávesnice, například při hledání v seznamu, stačí  flipem  otočit pouze natolik, abyste se ke klávesnici dostali.  Otočit sluchátkem se dá i  jednou rukou, vyžaduje to ovšem  trochu cviku a šikovnosti, ale časem se to jistě  naučí každý. Lehkým pootevřením flipu se automaticky odblokuje klávesnice.

Motorola V70  Motorola V70

Zavřený flip je sice zajištěn proti nechtěném otočení, obtížené je ale předpokládat, nakolik bude držet zavřený až se kloub flipu používáním ochodí. Nový držel spolehlivě zavřený i v kapse při chůzi. Pro větší ochranu přístroje je k telefonu dodáváno kožené pouzdro, které má sponu na opasek. Telefon je v něm uchycen originálním způsobem, vložíte jej rozevřený za průhledný plast krytu, zavřete flip a gumičku, která je všitá na vrcholu pouzdra, ukotvíte za anténu.

Podrobnější  úsudek o vzhledu telefonu jste si mohli udělat už ze  dvou  obrázkových galerií, které jsme před časem uveřejnili (LINK). Celkově je design telefonu hodně futuristický a extravagantní. Dokonalý dojem ruší asi jen externí anténa, i z praktického hlediska bych možná více ocenil anténu integrovanou, pak by ale zase telefon nedržel ve svém netradičním pouzdře.

Displej

Vzhled displeje přímo souvisí s celkovým designem telefonu. Na první pohled je displej oválný, celkem malý a tmavý a je zasazen do kulatého chromového rámu. Oproti rámu je displej dostatečně hluboko, takže tolik nehrozí jeho poškrábání.


Motorola V70 Motorola V70

Design  displeje je po všech stránkách výjimečný a svým originálním  řešením  dobře zapadá do koncepce netradičního telefonu.  Motorola V70 získala světové  prvenství díky použití inverzního  displeje. Je to skutečně první telefon  (projekt Siemensu M45  byl s největší pravděpodobností pozastaven), který má  světlý  text na tmavém podkladu, a není to nikterak nepraktické. Čitelnost je na solidní úrovni.

Zobrazovací  schopnost displeje je o něco horší než u předešlých modelů  Motoroly V66 a V60,  velikost fontu písma je nastavitelná, vybrat  si můžete ze dvou možností. Komu se  zdá standardní velikost  písma příliš malá, může si font jednoduchým přepnutím  zvětšit (krátkým a dlouhým zmačknutím prostřední klávesy pod displejem), ovšem za cenu menšího množství zobrazených informací.

Motorola V70Symboly na  displeji jsou za denního světla při malém fontu  písma celkem špatně čitelné, ve  tmě, při tmavě modrém  posvícení, je čitelnost displeje celkem uspokojivá. Pro  zlepšení  čitelnosti a kontrastu použil výrobce pod displejem holografickou  fólii, která ovšem není tak výrazná jako u starších modelů  Motoroly se zeleným  displejem. Při psaní textu SMS zpráv si možná  trochu povzdechnete nad rozměry  displeje, neboť ve standardním  fontu velikosti písma se na displej vejdou jen  tři řádky textu.  Zbylé dva řádky zabírají popisy ovládacích tlačítek a  stálý  stavový řádek signálu a baterie. Při zvětšeném fontu písma se na displeji zobrazí pouze dvě řádky textu. Pro lepší čtení  lze nejen měnit velikost  fontu, ale také kontrast a délku podsvícení.  Po zavření flipu se displej po  chvíli přepne do spořícího  režimu a objeví se na něm velké ciferníkové  hodiny, které ukazují čas.

Baterie

Výdrž baterie není nijak zázračná. V 70 je vydrží zhruba dva dna bez nabíjejí, ale pro třetí den je dobré jej nechat nabít. Telefon  je napájen standardní baterií, která využívá technologie  Li-Ion, s  kapacitou 430 mAh. Podle údajů výrobce by s touto  baterií měla  Motorola V70  vydržet až 140 hodin pohotovostního  režimu, případně až 130 minut nepřetržitého  hovoru. Bohužel  jsme neměli k dispozici nový telefon, takže nemůžeme posoudit,  zda byla baterie správně naformátována. V našem krátkém zkušebním  testu telefon  vydržel téměř 50 hodin na příjmu se zhruba  hodinou hovoru. Nejsou to nijak  převratné hodnoty, ale když  uvážíme, že Motorola V70 nemá IrDA port, tudíž má  menší  možnosti využití pro přenos dat, mohla by tato kapacita baterie  pro volání  a psaní SMS celkem stačit. Baterii najdete  pod zadním kovovým krytem a její  výměna je stejná jako u  jiných přístrojů. Nad baterií je umístěna SIM karta,  kterou  je možné vyndat až po vyjmutí baterie.

Ovládání

Ovládání telefonu je podobné jako u předchozích véček, je docela pohodlné, ale jistých nedokonalostí si po chvilce manipulace s telefonem všimne každý.Ovládání při zavřeném flipu je novinkou, u  dříve  dostupných verzí firmwaru se telefon mohl ovládat  pouze po rozevření. Při  zavřeném telefonu je na  předním otočném flipu k dispozici  směrová klávesa, která umožňuje spínat.

Telefon musíte nejprve odblokovat stiskem pravé klávesy pod displejem a potvzením klávesy levé. Dalším stiskem pravého tlačítka se dostanete do telefonního seznamu, po kterém se pohybujete falešnou směrovou klávesou na flipu. Obdobně procházíte SMS zprávami, které vyvoláte stiskem levé klávesy pod displejem. Stiskem prostřední klávesy se dostanete do vlastního menu telefonu, kterým opět listujete falešnou směrovou klávesou. V menu slouží levá klávesa pro potvrzení volby a pravá pro zrušení.

Motorola V70  Motorola V70  Motorola V70


Ovládání s otevřeným flipem

Klávesnice  Motoroly V70 obsahuje 12 klasických alfanumerických tlačítek,  jednu směrovou klávesu a dvě funkční  tlačítka - pro přijmutí  a potvrzení hovoru  a tlačítko pro odmítnutí hovoru a vypnutí  telefonu. Motorola V70Do režimu SMS zpráv, telefonního seznamu a menu se dostanete stejně jako v předchozím případě, pro pohyb ale již využijete vlastní směrové klávesy, která je mnohem lépe ovladatelná než ta falešná na flipu. Horní směrová je ale kvůli své blízkosti k vystouplé obroučce displeje pro větší prsty hůře stisknutelná. Umělá hmota, do které je  klávesnice zasazena je  při každém stisku tlačítka podsvícena blankytně modrým  světlem, což oceníte především při práce s telefonem potmě. Klávesy jsou díky malým rozměrům telefonu drobné a mají  netradičně  protáhlý tvar. Přesto jsou ale jejich mechanické  vlastnosti na výborné úrovni,  klávesy jsou relativně daleko  od sebe, takže psaní krátkých zpráv je celkem  pohodlné.  Klávesy mají dobře nastavený odpor stisku, takže při psaní  se dá  velice snadno vyvarovat nechtěného přemáčknutí. Vertikální  pohyb v menu telefonu je zajištěn  směrovými klávesami, pohyb horizontální,  stejně jako u Motoroly  V60, umožňují spodní klávesy hvězdička a křížek, nad  kterými  jsou znázorněny miniaturní šipky.
 
Jak jsem již uvedl výše pro vstup do menu  slouží  prostřední klávesa na prstenci displeje. Po menu se  můžeme pohybovat šipkami  nahoru a dolů, a to buď při otevřeném  flipu, nebo při zavřeném telefonu pomocí  spínací směrové  klávesy. Vlastní hlavní menu je, stejně jako u ostatních  novějších  Motorol, zcela přizpůsobitelné představám uživatele. Každý  si může  zvolit vlastní pořadník položek podle důležitosti.  Menu rychlé volby se jmenuje  „Zkratky“ (Shortcuts), můžete  jich mít až 99 a v praxi fungují jako téměř u  všech Motorol.  Možnost rychlého přístupu k dané funkci přiřadíte dlouhým  stiskem  klávesy pro vstup do menu a zadáním konkrétního čísla  od jedné do devadesáti  devíti.    

Motorola V70   Motorola V70

Telefonování  a práce s krátkými zprávami

Zvuk reproduktoru  a citlivost mikrofonu je u Motoroly V70 na solidní úrovni,  díky  vnější anténě má telefon i relativně dobrý příjem signálu.  Výhodou  véčkového řešení mobilních telefonů je, že při  rozložení přístroje máte  sluchátko přímo u ucha a mikrofon  před ústy.

Počet a kvalita vyzvánění není ničím novým, prakticky je shodná  jako u Motoroly V60. V repertoáru Motoroly V70 najdete 27 nastavených melodií,  pět různých typů  vibrací a vestavěný skladatel pro vlastní melodie. Nápadité je kombinování vibrací s vyzváněcími melodiemi, ale i to už tady bylo i u starších typů. Všechny druhy vyzvánění a upozorňovacích tónů lze libovolně nastavovat v pěti vyzváněcích profilech.

Motorola V70 určitě zaujme každého  milovníka originálních zvonění. Telefon má  vestavěný editor  pro skládání vlastních melodií, kterých může být až 32,  což je  opravdu u jiných telefonů nevídané množství. Téměř  se dá říci, že je vhodný pro  amatérské skladatele hudby. 

Do telefonního seznamu se dostnete buď stiskem pravého tlačítka pod displejem nebo zvolení položky  v menu. Chcete-li přidat nový záznam do seznamu, napíšete na prázdné místo nejprve jméno, potom číslo a následně přiřadíte ikonu. Na výběr je ze šesti ikon (práce, domů, pevná linka, mobil, fax a pager). Nakonec můžete novému číslu přiřadit hlasové vytáčení.

motorola v70 motorola v70 motorola v70 

Motorola  V70 má velkou interní paměť na telefonní čísla. Do telefonu  se vejde  až 500 záznamů, k jednomu jménu je možné přidat  až šest čísel včetně  ikon. Položky se stejně jako u předchozích  modelů Motoroly T280, V66 a V60  neřadí pod jedním záznamem,  ale trochu nepřehledně za sebou. Hlasové vytáčení,  které  můžete přidat až k 25 jménům, se aktivuje v položce „hlasové  ovládání“  nebo přednastavenou klávesovou zkratkou. Jak je uvedeno výše,  mikrofon je celkem dobře citlivý, takže  hlasové vytáčení  funguje docela spolehlivě.

SMS zprávy se na Motorole V70 píší docela obstojně, klávesnice je sice  miniaturní, ovšem, jak jsme  psali výše, je nápaditě řešená a tlačítka jsou  daleko od sebe. Do režimu SMS zpráv se dostanete stiskem levého tlačítka pod displejem nebo zvolením položky v menu. Chvíli musíte počkat než telefon zprávy seřadí a pak mezi nim jednoduše procházíte směrovým tlačítkem. Pro čtení zprávy bych doporučoval zvolit velký font písma, bohužel se na displeji ale zobrazí pouze dva řádky SMS. Při malém fontu vidíte tři řádky. Pro vytvoření nové zprávy nejprve zadáte nové číslo, nebo jej vyberete ze seznamu nebo z posledních volaných čísel, a do spodní řádky píšete vlastní text. Prostředním tlačítkem pro vstup do menu a pohybem směrové klávesy můžete měnit mezi jednotlivými mody SMS (iTAP, klasické psaní písmen, čísla a symboly). 

Pro psaní SMS je k dispozici prediktivní vkládání  textu iTAP  (Alternativa Motoroly k systémuT9), ale v námi testovaném telefonu český iTAP chyběl. Každý začátek  věty začíná V70 psát velkým  písmem a pokračuje malými. Telefon bohužel nemá interní paměť  pro  přijaté SMS, k dispozici je pouze paměť pro 40 odeslaných  zpráv. Přijaté zprávy  se ukládají pouze do paměti SIM karty,  jejich počet záleží na typu vaší karty. 

motorola v70 motorola v70

WAP  a datové přenosy

Motorola V70 má vestavěný  datový prohlížeč WAP a GPRS umí v konfiguraci 4+1  timeslot.  Nastavení GPRS je stejné jako u Motoroly V60. Stejná je i možnost  přenosu dat do PC nebo PDA. Ani jeden z těchto telefonů totiž  nemá IrDA, takže  spojení s počítačem nebo PDA je možné  pouze pomocí kabelu. Díky novému hardwaru  má Motorola V70 (stejně  jako V66, V60 a T280) jiný systémový konektor, takže  telefon  se nedá propojit se starým příslušenstvím. Výrobce k telefonu  nabízí  kabely a potřebný software pro připojení V70 k počítači  pomocí sériového i USB  portu, kabely pro připojení k PDA Palm  III a V a pro PDA iPAQ.

Další funkce

Motorola V70Nová  perla od Motoroly má ve své nabídce kalkulačku, poznámkový  diář,  převodník měn a tři hry. Výbava to není nijak převratná, ale uživateli, který si neklade nároky na nějaké pokročilejší business funkce, by mohla postačit.
Do poznámkového diáře vstoupíte zvolením dané položky v menu.  

Interní diář umožňuje týdenní či denní  náhled. Po vstupu do diáře se objeví náhled celého týdne, který právě probíhá a pohybujete se po něm šipkami na spodu klávesnice. Pro přidání konkrétní položky najedete na daný den, potvrdíte ho stiskem levé klávesy na displeji a následně přidáte novou položku a přesný čas pro její aktivaci. Poznámkový diář na chystanou událost upozorňuje s předstihem, který si sami nadefinujete. Diář není příliš přehledný, ale práce v něm není složitá.

Do diáře se navíc ukládají poslední volaná nebo zadávaná  čísla, čehož lze užít hlavně ve chvíli, kdy si během hovoru  nutně potřebujeme  poznamenat telefonní číslo. To jednoduše napíšeme  na klávesnici a číslo se do  diáře automaticky uloží.

Práce s kalkulačkou je tradiční, jako u ostatních Motorol. Po vstupu do režimu kalkulačka píšete čísla pomocí klávesnice do řádky uprostřed displeje, nejvíce lze napsat osm číslic. Po zadání čísla se mezi  nabízenými znaménky početní operace  pohybujeme šipkami vlevo a vpravo, takže  výsledku, po stisku levé klávesy pod displejem pro výběr, dosáhneme  během vteřiny. Vedle  klasických funkcí, jako je budík, měnový  konvertor, nebo  celkem jednoduché hry, Motorola V70 již žádné  další zpestření nenabízí.

motorola v70 motorola v70

Celkový dojem

Motorola  V70 je především moderním šperkem, který je určen pro horních  deset  tisíc. To je způsobeno především jeho cenou, která  se má pohybovat okolo 20  tisíc korun. Kdo se ale rozhodne takovou  sumu obětovat, získá opravdu originální  telefon s celkem uspokojivým množstvím funkcí, telefon, který se žádnému jinému  nepodobá. Na českém trhu by se V70 měla objevit ještě v  průběhu června. Dnes  testovaný přístroj má již novou  verzi firmware, která se od asijských verzí (již  dostupných  i u nás z šedých dovozů) liší možností ovládat telefon  i v zavřeném  stavu. Tato verze firmware zatím nemá české  menu, ale ta prodejní jej bude  zaručeně mít.

Výrobce: Motorola Typ: V70
Displej: Grafický, inverzní, 4 řádky, 98x64 bodů Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 98 x 38 x 18,3 / 79 Prediktivní vkládání textu ANO
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) až 140/ až 130 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion, 430 mAh Hry / počet ANO / 3
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 až 3 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény NE IrDA / Bluetooth NE / NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu ANO Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / až 500 kontaktů po šesti záznamech Konferenční hovor NE
Paměť pro SMS v telefonu ANO Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory 10/10/10 WAP / Java ANO / NE
Vyzváněcí tóny 27 Data / Fax ANO / ANO
Vlastní melodie / počet ano/32 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO GPRS ANO (4+1)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO MMS NE
Rychlá volba ANO EMS NE