Šéf Motoroly Rick Osterloh na snímku z loňského ledna, kde vedle sebe stojí...

Šéf Motoroly Rick Osterloh na snímku z loňského ledna, kde vedle sebe stojí legendární značka i její zkratka, ke které se nyní firma přikloní (25. ledna 2015) | foto: Profimedia.cz

Značka Motorola po 43 letech končí, mobilům dala tvar i smysl

  • 109
Definovala vůbec první mobilní telefon na světě, jako první přinesla véčkovou konstrukci a do mobilní historie se zapsala i ikonickou řadou RAZR. Každému po těchto větách musí vyvstat na mysli Motorola. Legendární značka provázející mobilní trh přes čtyřicet let však končí. Oznámil to její nynější majitel, čínské Lenovo.

„Značku Motorola postupně opustíme a zaměříme se na brand ‚Moto‘,“ odhalil postupný zánik značky v exkluzivním rozhovoru pro Cnet.com na veletrhu CES 2016 její současný šéf Rick Osterloh. Překvapil tím veškerou odbornou veřejnost i fanoušky značky a zpráva záhy doslova obletěla svět.

Rozhodnutí potlačit legendární značku jde přímo proti slovům vedení čínského Lenova, které v roce 2014 mobilní divizi Motoroly odkoupilo od americké firmy Google (více zde). Tehdy představitelé nového čínského vlastníka nešetřili slovy, jak jim legendární značka pomůže a že chtějí její pozici na trhu ještě víc posílit.

„Je to náš poklad,“ řekl tehdy šéf Lenova Yang Yuanqing. „Chceme značku Motorola nejen chránit, ale také posílit,“ připomíná jeho slova Cnet. Server však zároveň dodává, že příklon k označení Moto, jež se objevilo už v mnoha názvech nových telefonů značky, dává smysl. Prodeje jsou totiž hluboko pod očekáváním a údernější Moto by mohlo zabrat u fanoušků systému Android.

Duchovní otec mobilů: dnešní telefony jsou obludy, málokdo se v nich vyzná

Přesto je nutné si přiznat, že po 43 letech končí značka, která dala celému mobilnímu průmyslu smysl. I proto sklízí Lenovo kritiku celé řady mobilních nadšenců, ale i odborníků. „Lenovo nemá špatnou značku, ale brand Motorola znamená přece jen víc, zejména ve světě mobilů.“ řekla pro Cnet analytička Carolina Milanesi. „Byla by škoda ji opustit,“ dodala.

Lenovo je však podle Osterloha už rozhodnuto. Největší výrobce počítačů na světě chce tímto krokem zejména protlačit svou jinak silnou značku i na trh mobilních telefonů. Z know-how Motoroly, kterou firma získala v roce 2014, využije zejména vztahy a prodejní kanály v USA. Skrze ně chce na místní trh protlačit své modely Vibe, a to pravděpodobně už napřesrok.

Motorola dala světu mobil, ale i véčko. Lék nenalezla

Motorola je považována za vynálezce mobilního telefonu a prvního výrobce vůbec. I když totiž s nápadem zdaleka nepřišla první, jako první dokázala definovat mobil tak, jak jej známe dnes. Samozřejmě ne doslova, ale filosofií; svobodou, kterou představovala zejména miniaturizace přístroje do takové míry, aby jej člověk mohl nosit neustále s sebou.

Zrod prvního telefonu přitom vůbec nebyl snadný. V roce 2010 jej pro BBC popsal jeho duchovní otec, Martin Cooper. Inspiraci našel ve Star Treku a po usilovné práci se s týmem inženýrů v roce 1973 dopracovali k telefonu o hmotnosti téměř dvou kilogramů. I to byl ovšem na tu dobu velký úspěch.

Značku Motorola od té doby nesly stamiliony více či méně povedených mobilních telefonů. V novodobé historii to však značka měla těžké. Po fenomenálním úspěchu s řadou RAZR v nultých letech dlouho nedokázala nalézt recept na další rozvoj a v době masivního nástupu chytrých telefonů podobně jako další legenda, finská Nokia, na konkurenci výrazně ztratila.

S tím přišly také vleklé finanční problémy, které v roce 2011 vyústily v prodej firmy americkému internetovému gigantu Google (více zde). Ten na poli mobilů naopak výrazně boduje díky operačnímu systému Android. Tehdy všichni tento krok považovali za logický: národní zlato v podobě legendárního brandu zůstane „doma“ v USA a Google získá výrobce hardwaru pro své topmodely Nexus, jakési etalony představující nové možnosti každé nové verze systému.

Překvapení však přišlo začátkem roku 2014. Google totiž oznámil, že mobilní divizi firmy prodává čínskému Lenovu. Ukončil tím krátkou epizodu, kdy byl dodavatelem operačního systému a zároveň výrobcem mobilních telefonů (více o překvapivém prodeji najdete v tomto textu).