Google Project Ara Module Development Kit

Google Project Ara Module Development Kit | foto: Google

Sto lidí získá „lego“ mobil zdarma. V prodeji pak bude možná v březnu

  • 7
Google je opět o něco blíže k představení prvního smartphonu, jehož specifikaci si uživatel přizpůsobí aktuálním potřebám. Funkční prototyp představil letos v polovině dubna, do prodeje se má dostat údajně během března 2015. Ještě před tím však Google Ara získá zdarma sto uživatelů.

Ti se budou přímo podílet na finálním ladění prvního modulárního smartphonu. Vzešli z dobrovolníků, kteří byli týmem divize Advanced Technology and Projects (ATAP), jež telefon vyvíjí, pozváni k účasti na programu Ara Scout. Rozhodujícím faktorem byla aktivita, kterou na 30 tisíc lidí ze 111 zemí světa vyvinuli v celkem devíti dílčích misích.

Mezi stovkou vybraných osob figurují kromě Američanů a Kanaďanů také jména z Německa, Polska či Ukrajiny. České jméno jsme v seznamu, který byl záhy znepřístupněn, hledali marně. Kromě jmenného seznamu byla na webové stránce uvedena také informace, že Google bude během následujících osmi měsíců prototyp Ara dále vylepšovat.

Z toho lze tedy usuzovat, že první kusy modulárního smartphonu by se na trh mohly dostat již během března příštího roku. Podle některých informací se tak mělo stát již v lednu 2015.

Podle potřeby uživatel bude moci používat vysoce výkonný smartphone, nebo naopak výtečný fotomobil. Díky vyměnitelným modulům bude taková změna otázkou pár sekund.

Preferujete i u dotykového telefonu hardwarovou QWERTY klávesnici? Patrně ani to nebude v případě potřeby u Google Ara problém.

Unikátní koncepce tak odbourá nutnost nahrazovat technicky nevyhovující přístroj za novější. V tomto případě totiž postačí pouze zakoupit příslušný modul s lepšími parametry a jednoduše jím nahradit již nevyhovující.

K jejich pořizování má uživatele vybízet již samotná prodejní cena telefonu. Ta by totiž neměla překročit hranici 50 dolarů (zhruba 1 000 korun), promítne se však i do výbavy. V základním provedení totiž uživatel získá pouze rámeček, displej, baterii, low-endový procesor a wi-fi modul.

Další rozvoj telefonu tak bude mít v rukách sám uživatel. A díky řadě kombinací specifikace a materiálu či povrchové úpravy daného modulu se budou na světě možná jen stěží hledat dva zcela totožné smartphony Ara.