Modulární chytré hodinky Phonebloks

Modulární chytré hodinky Phonebloks | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Chytré hodinky si sestavíte na koleně, funkce si přidáte podle potřeby

  • 20
Las Vegas (Od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) - Společnost Phonebloks, která připravuje pro sériovou výrobu vlastní modulární smartphone, vystavuje na veletrhu CES o trochu realističtější myšlenku - modulární chytré hodinky. Jednotlivé moduly jsou vlastně částí řemínku hodinek, jejich pospojováním si uživatel nakombinuje libovolné funkce.

Stejně jako samotný modulární telefon i chytré hodinky sestavené z jednotlivých funkčních kousků jsou zatím pouze ve fázi prototypu a usilovného vývoje. Phonebloks, respektive tým, který má vývoj hodinek na starosti, si prozatím ověřil funkčnost myšlenky a podařilo se jim získat investici a přísun procesorů od Intelu. I proto malá firma bez produktu vystavuje na obřím stánku technologického gigantu, na jednom z nejfrekventovanějších míst veletrhu CES v Las Vegas.

Princip modulárních hodinek je jednoduchý. Uživatel si bude moci vybrat z několika designů samotného těla hodinek a k tomu bude připojovat jednotlivé bloky, které jsou v podstatě jednotlivými články řemínku hodinek. Co blok, to nějaká (nebo nějaké funkce). Uživatel si tak bude moci sestavit ideální chytré hodinky zcela dle sebe. Nepotřebujete měřič tepu? Koupíte si levnější modul bez něj, naopak si třeba připlatíte za pohybový modul, který umožní ovládání dalších zařízení různými gesty.

Až některý z modulů zastará, koupíte si nový, ale ostatní si klidně ponecháte. Kdykoli můžete libovolný modul přikoupit – takže až zjistíte, že vaše hodinky potřebují GPS nebo modul na SIM, jednoduše nebudete muset kupovat nové hodinky, postačí další modul.

Moduly se do sebe zapojují až prozaicky jednoduše – konektorem a zároveň kloubem tu je klasický 3,5mm jack konektor. Pásek tak sedí hezky pohromadě a přitom je ohebný. Phonebloks tvrdí, že právě propojení libovolných modulů v libovolném pořadí má už vyzkoušeno, hardware je v podstatě prověřen. Teď se firma věnuje softwarové části vývoje. Samotné chytré hodinky mají běžet na operačním systému Tizen, který používá u svých smartwatch i Samsung. Důvod pro tuto volbu? Opět je to spolupráce s Intelem, který je v platformě Tizen také zainteresován.

Hodinky by měly fungovat s operačními systémy Android, iOS i Windows Phone. Výrobce slibuje, že zhruba v březnu letošního roku už bude mít lepší představu o tempu vývoje a hodlá na svůj produkt vybírat peníze v rámci kampaně na Kickstarteru. První nadšenci by se mohli svých modulárních chytrých hodinek dočkat v závěru letošního roku – tedy za předpokladu, že vše půjde bez komplikací.

Phonebloks ovšem nehodlá moduly vyvíjet pouze samo. Firma má v podstatě vyvinout platformu a ustanovit pravidla pro tvorbu bloků, ty pak bude moci navrhovat a vyrábět prakticky kdokoli. Phonebloks pak prodej jednotlivých bloků přirovnává k prodeji aplikací přes klasické app story. Svým způsobem bude modulární i design – návrh bloků počítá s tím, že sice budou dána pevná pravidla a třeba pevné rozměry, vnější obal jednotlivých bloků ovšem bude moci mít různorodý design.

Na rozdíl od modulárního smartphonu se zdají být modulární chytré hodinky trochu jednodušším konstrukčním soustem. Budeme tedy firmě držet palce, ať alespoň toto řešení dotáhne brzy do praxe.

,