Mobily Tresor a Enigma: šifrováním GSM proti policii?

Korejská společnost Beaucom je nestorem ve výrobě mobilů s dodatečným šifrováním. Nyní přivádí do mobilního světa dva nové modely - Tresor pro Angličany a Rusy, Enigmu pro Němce. Tyto telefony, které mají zabránit i policejnímu odposlechu, možná potkáme i u nás. A nebudou drahé.

beaucom 

Systém dodatečného šifrování mobilních telefonů si získal svoji popularitu zejména u uživatelů, kteří chtějí volat bezpečně a bez rizika, že je bude někdo odposlouchávat. Komunikace v síti GSM je kódovaná, takže za běžných okolností je riziko odposlechu zcela minimální. Pro ty, kteří si přesto chtějí být absolutně jistí, že jejich komunikaci nesleduje ani proradná konkurence či policie (to především), se vyrábějí mobily s dodatečným šifrováním. Tyto hovory jsou pak šifrovány dvakrát a představují pro luštitele opravdu tvrdý oříšek.

beaucom Podobných telefonů ovšem není v mobilním světě mnoho. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o Sagemu a Siemensu. Dnes vám můžeme představit výrobek a systém korejské společnosti Beaucom, která v současnosti dodává do Evropy dva velmi podobné typy šifrovaných telefonů s výstižným označením Tresor a Enigma. Telefony od Beaucomu jsou levnou alternativou bezpečných a drahých přístrojů, jako je například Siemens TopSec.

Telefon s označením Enigma 007, který se prodává v sousedním Německu, je duální (900/1800 MHz), má plně grafický dvoubarevný displej s modrým podsvícením s rozlišením 106 x 56 bodů. Enigma má klasickou anténu, váží 98 gramů, svou hmotností i velikostí (99 x 44 x 18 mm) se tedy zařadí mezi malé a lehké moderní přístroje. Telefon napájí Li-Ion baterie s kapacitou 600 mAh (výrobce nabízí možnost dokoupení silnějších baterií 800 mAh a 950 mAh), která by měla vydržet až 320 hodin v pohotovostním režimu mobilu a až sedm hodin hovoru. Princip fungování šifrované ochrany firmy Beaucom nastiňuje systém, který funguje v Německu s telefony Enigma. Ochrana  je zajištěna pomocí dvojitého bezpečnostního kódu. Každý tento mobil si v Trust Centru Deutsche Telekomu vyžádá generovanou dvojici klíčů, která se do telefonu uloží na aktivní čipové kartě (T-TeleSec NetKey-Card). V případě, že uživatel volá na jiný mobil Enigma (v němž je další specifická dvojice klíčů), je provedena s pomocí kódů  a obou čipových karet  autentifikace partnera. Následně je z čipové karty vygenerován pseudonáhodný klíč, kterým je zakódována veškerá komunikace mezi spojenými telefony. Pokusí-li se kdokoli napojit na tento datový tok, uslyší jen šum, který odpovídá jednomu z 1038 klíčů, který se navíc při každém dalším hovoru změní. Tímto způsobem zajištěný hovor lze považovat za velmi bezpečný.

beaucom       beaucom

Tresor        Enigma

Velmi podobný telefon s označením Tresor T101B se již nyní prodává v Rusku a Velké Británii. Tresor je zhruba stejně velký jako Enigma, má podobnou váhu a také stejné funkční vybavení, mezi které patří například manažerské funkce jako budík, hodiny, kalkulačka, převodník měn a osobní diář. Také baterie jsou v telefonech stejné, oba mají pohodlnou klávesnici s tlačítky poměrně daleko od sebe (pro ulehčené psaní SMS i T9), Tresor má výrazně menší displej, jehož rozlišení bude ale pravděpodobně stejné jako u Enigmy. Oba modely fungují také pro normální „nešifrované“ telefonování.

Skutečná cena těchto telefonů je momentálně bez osobní návštěvy velmi těžko zjistitelná, podle informací ruského zastoupení firmy Beaucom se však cena šifrovaného mobilu Tresor pohybuje na úrovni drahých manažerských mobilů. Neměla by tedy přesáhnout v přepočtu zhruba 30 tisíc korun. Kdy se korejské šifrovací telefony objeví u nás, je těžké předpokládat, určitě by si však své zájemce rychle našly. Vždyť prozatím jediný u nás dostupný typ "úplně bezpečného" mobilního telefonu Siemens TopSec stojí více než 140 tisíc korun. Opatřit si TopSec navíc není jednoduché, protože Siemens jej ani zdaleka neprodá každému, kdo přinese potřebnou sumu.

Případný vstup Beaucomu na náš trh tak může být dvojsečný. Naruší sice jednoznačně dominantní postavení Siemensu na trhu a přinese nesrovnatelně nižší ceny, na druhou stranu umožní přístup k této technologii podstatně většímu okruhu lidí. Vzhledem k tomu, že běžného občana nemá policie důvod odposlouchávat, budou primárními kupci tohoto telefonu příslušníci podsvětí. A neodradí je pravděpodobně ani to, že rozhodně z počátku budou muset tyto telefony používat v roamingu. Na druhou stranu nás může uklidnit, že pokud dodatečné šifrování zprostředkovává Deutsche Telekom, jistě potřebné šifrovací klíče policii na základě soudního nařízení poskytne.

Další informace o možnostech odposlechu se dočtete například v tomto článku.