Počítačová kriminalita

Počítačová kriminalita | foto: Profimedia.cz

Mobily se v budoucnu stanou hlavním terčem počítačových pirátů

  • 7
Počítačová kriminalita se v budoucnu zaměří zejména na mobilní telefony a nově vznikající technologie jako je volání přes internet či radiofrekvenční identifikace RFID. Uvádí to nová studie antivirové společnosti McAfee.

Mobilní telefony jsou přitom dnes stále považovány za bezpečné. Již se ale objevují viry, které mohou s vaším účtem citelně manipulovat. Podle společnosti jejich počet v budoucnu poroste a budou se zdokonalovat i jejich možnosti. V současnosti se vir bez vědomého přičinění uživatele do mobilu nedostane.

I v příštích dvou letech poroste podíl spamu v elektronické poště, i když jen mírně. Vzhledem k růstu celkových přenosových kapacit však v absolutní hodnotě půjde o nárůst výraznější. Nejnovější způsob, který odesilatelům nevyžádané pošty umožňuje obejít obranné systémy, představuje obrázkový spam.

Nové technologie, jako RFID nebo bluetooth, začnou podle McAfee více využívat tvůrci špionských programů. Jejich uplatnění mnohdy nezabrání ani nová opatření a metriky, které bezpečnost softwaru zvyšují. Stále více zveřejňovaných informací o povaze chyb softwaru a o tom, jak je zneužít, mohou využívat hackeři k nalézání nových zranitelností, které byly dosud pokládány za zabezpečené až ošetřené.

Útoky virů budou mířit i na nový operační systém Microsoftu Windows Vista.

Ačkoli společnost Microsoft provedla řadu kroků, aby operační systém učinila bezpečnějším, vývoj byl současně provázen poklesem zájmu dalších společností o tyto problémy. Microsoft přitom není schopen zajistit zabezpečení systému vlastními silami, uvádí studie.

V současnosti existuje zhruba 230.000 různých škodlivých programů. Zatímco dosažení prvních 100.000 variant trvalo jejich tvůrcům 18 let, další stovku tisíc pokořili přibližně za dva roky.