Mobily se prý nebudou krást

  • 8
Výrobci mobilů a operátoři se dohodli, že se pokusí zamezit krádežím telefonů vytvořením společného seznamu kradených přístrojů. Těchto dohod ale již vzniklo několik a mobily se pořád kradou. Krádežím více zabrání vhodná legislativa.

V budoucnu se sníží počet krádeží mobilů. Bude to proto, protože operátoři budou blokovat ukradené mobily, nebude z nich možné telefonovat. Toto poselství všem majitelům mobilů vzkazuje Asociace GSM. Na svém výročním kongresu v Cannes se dohodli zástupci výrobců a operátorů s Asociací, že učiní vše možné proto, aby se mobily kradly mnohem méně než dnes.

IMEI nesmí být přepisovatelné

Asociace GSM hodlá provozovat databázi kradených mobilů (blacklist), která bude přístupná všem operátorům. Ti by tak měli zakázat mobilům na seznamu přihlášení do mobilní sítě. Tuto funkci mají všechny sítě standardu GSM, jen minimum sítí ji má zapnutou.

Výrobci mobilů zatím musejí upravit své mobily tak, aby v nich nešlo měnit číslo IMEI (International Mobile Equipment Identity), které je unikátní pro každý mobilní telefon. V současnosti totiž spousta operátorů odmítá blokovat ukradené mobily poukazováním na fakt, že číslo IMEI je možné v mobilech měnit, což profesionální zlodějské gangy samozřejmě dělají. IMEI se také někdy mění při odblokování mobilu.

Osm výrobců mobilů prohlásilo, že udělají všechny rozumné kroky k tomu, aby nešlo IMEI měnit. Konkrétně jde o firmy Alcatel, Motorola, NEC, Nokia, Panasonic, Sagem, Siemens a Sony Ericsson. Z velkých firem chybí jen LG a východoasijští výrobci. Ti ale také budou muset dohodu respektovat, byť to zdraží jejich výrobky, založené na minimální ceně. Předpokládá se, že za pár let nebude možné prodávat v Evropě a USA mobily, které nemají ochranu proti přepisování IMEI.

Z mobilních operátorů se k dohodě veřejně přihlásily firmy Vodafone, O2 nebo T-Mobile. Tito operátoři mají s blokováním kradených mobilů zkušenosti – přinutila je k tomu totiž britská vláda. Nepomohly jim ani výmluvy na přepisovatelnost IMEI. Všichni již zveřejnili svá stanoviska, ve kterých sdělují, že po zamezení přepisovatelnosti IMEI bude jejich blacklist ještě použitelnější.

Velká Británie je v boji s krádežemi mobilů úspěšná

Ron Conway, předseda Asociace GSM, však upozorňuje, že společná databáze kradených mobilů a nepřepisovatelnost IMEI není tím hlavním, co zabrání krádežím. Poukazuje na příklad Velké Británie, kde vláda prosadila efektivní legislativní změny. Přinutila mobilní operátory používat společný seznam kradených mobilů, udělala z přepisování IMEI trestný čin (ve většině zemí EU jde o beztrestnou operaci, případně o nepotrestatelné porušení autorského zákona) a zřídila speciální policejní jednotku při Scotland Yardu zaměřenou na potírání krádeží mobilů.

Ta má za úkol monitorovat problematiku a navrhovat řešení a především koordinovat další jednotky policie. Podle statistik londýnské policie v polovině zločinů v kategorii pouliční přijde oběť o mobil. V případě vloupání do nemovitostí či automobilů si v Londýně můžete být jistí, že téměř vždy, když necháte v objektu volně mobilní telefon, tak o něj přijdete. Krádeže mobilů jsou pořád ještě ve Velké Británii problémem, ale podle posledních zpráv Scotland Yardu dochází k poklesu počtu krádeží.

Změna IMEI je trestným činem, a proto jsou tyto služby pro podsvětí dražší (platí se i za riziko). Operátoři blokují kradené mobily (v seznamu jich je již 1,2 milionu), což způsobilo, že kradené mobily jsou v Británii obtížně prodejné (už nejsou tak atraktivní, navíc je nelze prodávat v bazarech jako u nás, ale jen při osobním prodeji). Většinu kradených mobilů je proto nutné dostat z Británie pryč. Tomu se snaží britská policie zabránit, takže se dají převážet jen menší množství mobilů a to už se přestává vyplácet. I přesto se ve Velké Británii ukradnou stovky mobilů denně.

Je třeba upravit legislativu

Asociace GSM proto doporučuje všem státům, které se potýkají s krádežemi mobilů, aby udělaly z přepisování IMEI trestný čin. Současně musejí být operátoři povinni blokovat mobily ze seznamu kradených přístrojů. Policie také může šikanovat operátory tím, že po nich bude chtít dohledávat ukradené mobily.

Tyto kroky operátory přinutí vyvinout taková opatření, které používání kradených mobilů značně ztíží a zlodějům prodraží – o dražší kradené mobily už nebude mezi kupujícími zájem. Evidenci kradených mobilů také pomáhá, že údaje do databáze může zadávat sama policie.

Mobilním operátorům se v současnosti vyplácí proti krádežím mobilů nic nedělat. Typickým příkladem je Česká republika – kradené mobily u nás blokuje jen Eurotel. Majitelé ukradených mobilů tak mohou používat jen sítě Oskar a T-Mobile, které samozřejmě vydělají na tom, že Eurotel mobily blokuje.

Veřejný blacklist Mobil.cz

Než se naši operátoři připojí k mezinárodnímu seznamu kradených mobilů nebo začnou provozovat vlastní společný blacklist, bude stále fungovat služba nabízená Mobil.cz – veřejný seznam kradených mobilů. Údaje do této databáze dodávají naši čtenáři (je možné si zaregistrovat mobil a v případě krádeže jej označit) a Eurotel. V současnosti je před dokončením dohoda o spolupráci s dalším operátorem.

Údaje z naší databáze neslouží pro zablokování mobilu v síti některého operátora, ale zatím jen pro ověření, zda je mobil evidovaný jako kradený či nikoliv. Jiné použití databáze v současnosti není jasné, ale doufáme, že se nám podaří dosáhnout takové dohody a fungování databáze, aby bylo možné mobily z ní rovnou blokovat.

,