Senioři ocení především snadno ovladatelný telefon (ilustrační snímek)

Senioři ocení především snadno ovladatelný telefon (ilustrační snímek) | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Nechceme složité telefony, trvají na svém čeští senioři

  • 59
Více jak tři čtvrtiny Čechů starších 65 let používají mobilní telefon. Téměř polovina z nich dostane telefon darem od své rodiny. Často jsou to ale přístroje, které jsou seniorům spíše na obtíž. Vyplývá to z průzkumu Senioři a mobilní telefon, který se uskutečnil letos v květnu a červnu.

Čeští senioři si nejčastěji stěžují na nevhodný displej (41 %), nedostatečnou výdrž baterie (39 %) a také na drobná tlačítka (37 %). Každý pátý senior navíc tvrdí, že jeho stávající telefon je příliš tichý a složitý. Ve 46 procentech případů však nemají možnost volby, protože telefon obdrží darem od svých nejbližších. Ale ani zbývajících 54 procent seniorů, kteří si telefon pořídí sami, si nevybere vždy správně. Až polovině seniorů pak telefon nevyhovuje.

Infografika průzkumu Senioři a mobilní telefon

Pro 40 procent českých seniorů je důležitý velký a dobře čitelný displej, 38 procent dává důraz na velká tlačítka a 36 procent od svého telefonu očekává dlouhou výdrž baterie. Nejčastěji však od svého telefonu očekávají snadnou ovladatelnost (65 %).

"Průzkum potvrdil, že pro seniory je klíčová jednoduchost. Množství funkcí ani vzhled pro ně nejsou důležité, při výběru telefonu je zvažuje pouze každý desátý," vysvětluje Michael Rabenstein, oblastní manažer emporia Telecom pro český trh, pořadatele seminářů Jak na mobil (více čtěte zde).

Darovaný mobil senioři mnohdy neocení

Mnozí senioři považují darovaný mobil spíše za danajský dar. "Děti a vnoučata si neuvědomují, že senioři své telefony vnímají jinak, což vyplývá zejména z věku a souvisejících zrakových, sluchových či pohybových omezení. Svým rodičům či prarodičům totiž často věnují telefon, který jim samotným už nevyhovuje," poukazuje manažer na nejčastější chybu.

"Příslušníci starší generace svému telefonu chtějí především rozumět. Pokud se tak nestane, veškeré dodatečné funkce považují za zbytečné. I proto je snadné ovládání na seznamu jejich požadavků jako první," dodává Rabenstein.

Právě přemíra funkcí české seniory obtěžuje. Své telefony chtějí využívat především k volání (90 %) a odesílání SMS zpráv (69 %). Většina z nich pak hovory spíše přijímá (53 %).

"Dva z pěti seniorů na telefonu využívají hodiny a přibližně třetina jej má místo budíku. Veškeré další funkce je až na výjimky spíše obtěžují. Překvapením není, že až 96 procent seniorů upřednostňuje klasické ovládání tlačítky před dotykovým displejem," uvádí Rabenstein.

Například fotoaparát ve svém telefonu využívá jen každý pátý senior a nejméně využívanou funkcí je připojení k internetu (7 %). Složitějším funkcím dávají přednost spíše muži.

Do průzkumu, který proběhl ve všech krajských městech ČR, bylo zapojeno 235 účastníků seminářů Jak na mobil ve věku 57 - 91 let. Průměrný věk respondentů činil 75 let.