Mobily pro daleké cesty - přehled vícepásmových telefonů

  • 11
Blíží se čas dovolených a mnoho z vás se možná pojede podívat za hranice všedních dnů. Pokud budete při cestování chtít využívat mobilní telefon, může se stát, že váš mobilní telefon nebude v daleké cizině fungovat. Budete totiž potřebovat vícepásmový telefon.

V České republice a vlastně v celé Evropě se používají v mobilní komunikaci dva standardy. Ten starší analogový (existují různé vzájemně nekompatibilní varianty - u nás třeba NMT) můžeme vynechat a nejen proto že je již na ústupu, ale především proto, že nenabízí možnosti roamingu a předplacené karty v tomto standardu téměř neexistují. Zbývá tak nejrozšířenější standard GSM, který jak jistě dobře víte, používá v Evropě dvě frekvenční pásma, 900 a 1800 MHz. První z nich stálo u počátku provozu GSM telefonů, takže jej podporuje většina starších a asi téměř všechny současné telefony. Druhé pásmo nastoupilo svou pouť Evropou o trochu později a buď jej operátor využíval souběžně s pásmem 900 MHz, nebo jej někteří operátoři používali samostatně, protože právě jen na toto pásmo zněla udělená licence. Příkladem může být tuzemský operátor Oskar, který velká města pokrývá pouze signálem na 1800 MHz. Pásmo 1800 MHz podporuje zhruba od roku 1999 většina duálních GSM telefonů, společně s pásmem 900 MHz. Před tímto datem a okrajově zhruba do dnešních dnů lze natrefit i na telefony pouze pro pásmo 1800 MHz. U nás se nikdy oficiálně neprodávali a ze šedých dovozů bude asi nejpopulárnější Nokia 5130 ekvivalent dobře známé Nokie 5110 pro pásmo 900 MHz. Pokud budete cestovat po Evropě a máte duální telefon, jste bez starostí. Signál chytnete všude tam, kde ho je alespoň trochu. Jiná situace však nastane při cestách mimo starý kontinent.

Budete-li cestovat na východ a na jih, stále máte velkou šanci vystačit si se svým vlastním telefonem. Východním směrem využívá GSM standard s pásmy 900 a 1800 MHz většina zemí blízkého východu a Asie. Problémy mohou nastat v zemích bývalého Sovětského svazu, kde se vedle GSM standardu používají i jiné standardy, jako je CDMA, nebo TDMA. Tyto standardy najdete i v Asii, ale vedle nich není problém chytit i GSM signál. Ten najdete i v Austrálii, naopak v Japonsku si budete muset telefon koupit, jelikož tamní sítě využívají několik standardů, které nejsou se světem kompatibilní. Problém by neměl nastat ani ve většině zemí Afriky, kde taktéž používají GSM signál identický s evropským. Chcete-li však cestovat na západ od Evropy, asi si s vaším mobilem už nevystačíte. Tedy pokud nevlastníte telefon podporující americká GSM pásma. Ano, v USA a v některých zemích obou amerických kontinentů sice najdete GSM signál, ale na jiných frekvencích, než v Evropě. Zatím se jedná v naprosté většině případů o GSM pásmo na frekvenci 1900 MHz, v blízké budoucnosti by se měl rozšířit i signál na frekvenci 850 MHz, který je ale obchodně značen jako GSM pásmo 800 MHz. Dalšími standardy hojně rozšířenými za Atlantikem jsou CDMA, TDMA a iDEN.

Z výše uvedeného je zřejmé, že především pro cestu na americký kontinent budete potřebovat telefon s podporou standardu nebo pásma tam používaného. S evropským GSM telefonem můžete uspět jen v některých státech Jižní Ameriky. Pokud nechcete riskovat, můžete před cestou informovat, jaký standard se v zemi kam cestujete používá. Hledat můžete začít na webu svého tuzemského operátora v sekci roamingových partnerů. Pokud navštívenou zemi v jednom z přehledů nenajdete, můžete se podívat na stránky GSM asociace, kde najdete přehled všech GSM sítí na světě a u každé země je i přehled operátorů využívajících některé z GSM pásem. Detaily pak můžete více, či méně složitě hledat na jejich webovských stránkách. Odkazy najdete v přehledu.

Když víte, jaký standard se v zemi kterou hodláte navštívit používá, můžete se poohlédnout po vhodném telefonu. Jedno z řešení nabízí zakoupení telefonu v místě pobytu s předplacenou kartou, výjimečně s vaší vlastní kartou z domova. Pokud se bude jednat o telefon v Evropě nepoužitelný, musel by být velmi levný, aby se vám tato operace vyplatila. Všeobecně platí, že jen málokde seženete nejlevnější telefon v ceně po přepočtu pod 3 000 Kč. Spíš za něj dáte ještě více a v kombinaci s předplacenou kartou bude nejspíš blokovaný. Pokud nechcete řešit po návratu ze zahraničí „co s ním“, můžete si pořídit ještě před odjezdem telefon kombinující evropská GSM pásma s těmi zámořskými a ve velmi malém počtu případů i telefon kombinující GSM standard se standardem jiným.

Telefony pro GSM pásmo 1900 MHz

Pomineme-li telefony pro jiné standardy, než je GSM, které asi budete kupovat jen při dlouhodobém pobytu, můžete v zahraničí narazit na jednopásmové GSM varianty nám dobře známých telefonů. Všechny tyto přístroje pracují jen v pásmu 1900 MHz a na první pohled se neliší od nám známých telefonů. V nabídce mají tyto telefony asi všechny jen trochu významné firmy (Nokia, Ericsson, Motorola, Siemens a mnoho dalších) působící na poli GSM telefonů. Přístroje jsou pouze jinak označeny a funkčně se od těch evropských většinou neliší. Příkladem může být Nokia 3390 - ekvivalent evropské 3310, nebo Motorola V2282 - dvojník u nás prodávané Motoroly V2288. Modelů je velké množství a značení se může lišit i podle teritoria, kde je výrobce nabízí. V následujícím přehledu najdete ty nejčastěji nabízené. Ericsson: 2218z, R300z; Nokia: 3390, 8390, 8290, 7190, 3395, 9290; Motorola: A6288, T193, P7382i, V70, V100 (Motorola některé modely pro GSM 1900 MHz značí stejně, jako evropské duální varianty; Mitsubishi: G310, G360, G410; NEC MP6; VTech: A700; Siemens: M46 a mnoho dalších.

Duální telefony 900/1900 MHz

Další možností jsou dvoupásmové telefony kombinující jedno evropské a jedno americké GSM pásmo. Pokud je nám známo, všechny tyto telefony pracují v kombinaci frekvencí 900 a 1900 MHz a tudíž je lze s drobným omezením použít i v Evropě. Jedním z prvních takovýchto telefonů byl Ericsson i888 world, který ale dnes koupíte leda v bazaru. O něco novější, ale dnes už asi také jen s obtížemi sehnatelný, je Ericsson T28 world, který taktéž kombinuje frekvence 900/1900 MHz. Pro pořádek ještě musíme uvést pokus Ericssonu o chytrý telefon R380, který taktéž existuje ve verzi world s kombinací pásem 900/1900 MHz. Tento telefon asi budete shánět jen velmi těžko, stejně jako duální Bosch 718 world, který byl i v době své největší slávy u nás jen obtížně sehnatelný. Další duální transatlantický telefon najdete třeba v nabídce Nokie a to model 8890, tedy přístroj funkčně identický s dobře známou Nokií 8850. Euroamerická 8890 se prodává i u nás, ale v každém obchodě s mobily jí asi nenajdete. Cena je v současnosti velmi podobná ceně běžné 8850, tedy zhruba okolo 15 000 Kč za nedotovaný telefon. Od dvoupásmových telefonů se v dnešní době již odstupuje, všechny výše uvedené přístroje se buď již nevyrábějí, nebo se v případě Nokie doprodávají. Proti proudu jde například Sagem, který na jaře letošního roku představil plnou paletu svých aktuálních modelů ve verzi 900/1900 MHz. Přehled všech modelů najdete v tomto článku, aktuálně se zatím prodává jen model PW3020. Velký výběr duálních transatlantických telefonů nabízí i korejský Samsung, ale pokud je nám známo, v Evropě se tyto telefony běžně neprodávají a koupíte je pravděpodobněji jen na druhé straně Atlantiku. Jedná se o starší model SGH-N105, u nás neprodávaný SGH-Q105 a dva low-endy SGH-R225 a SGH-N625. Pokud vám označení nic neříká, stačí z číselného označení odstranit číslo „pět“ a zaměnit jej za nulu. Evropské ekvivalenty N100 a Q100 se v současnosti již jen doprodávají, což vlastně platí i o modelu R220. Naopak model N620 (alias N600) jsme vám nedávno představili v tomto článku.

Vícepásmové telefony 

Dvoupásmové telefony Ericsson, v pořadí T28 world, R380 world a i888 world.

Třípásmové telefony 900/1800/1900 MHz

Duální telefony nejsou to pravé, řekli si u Motoroly a zhruba před třemi roky začali vyrábět telefony s podporou v té době všech používaných GSM pásem. Možná si vzpomenete na tehdejší reklamu, v které Motorola ukazovala, nakolik globální jsou její nové modely řady Timeport. Motorola v takto pojmenované řadě přístrojů nadále pokračuje a výčet třípásmových telefonů je velmi široký. Prvním byl model L7089 - zřejmě první triband na světě. Řada pokračovala modelem P7389 (podpora WAP) a P7389i tentokrát asi první telefon s podporou GPRS. Vzhledově se všechny tyto tři modely od sebe nelišily, snad jedině barvou krytu. Existuje i několik odlišně značených verzí, určených pro asijské trhy, jako L2000 (bez WAPu), nebo L2000i (s WAPem), či v případě LF2000i dokonce s flipem! Mimo Asii se s těmito Timeporty setkáte na trhu již asi jen výjimečně, na druhou stranu, v bazarech se bude jednat o velmi levné a pro cestování za Atlantik, velmi výhodné přístroje. Pokud nepotřebujete WAP, vystačíte si se základní verzí L7089.

Vícepásmové telefony 

Široká nabídka tribendů od Motoroly zahrnuje například modely T260, T280, V60 a V66.

Motorola však třípásmové telefony nabízí i v současnosti a není jich málo. Začněme opět řadou Timeport, která aktuálně obsahuje dva starší modely, T250 a T260. První z nich je asi nejhezčím zástupcem celé starší modelové řady Timeport a má oproti svým sourozencům i o něco lepší výbavu. Obrovskou předností je cena, která se aktuálně pohybuje pod čtyřmi tisíci Kč za nový neblokovaný telefon (respektive „odborně“ odblokovaný) . Druhý model je vlastně jen přebarvený model P7389i, tedy s podporou GPRS v konfiguraci 3+1 timeslot. I tento telefon lze pořídit za relativně slušnou sumu, ale již o poznání vyšší, než T250. Nejnovějším „tribandem“ v řadě Timeportů je model T280, který se za nedlouho objeví i ve verzi „i“ s podporou EMS zpráv a Java aplikací. V případě tohoto Timeportu již musíte počítat s cenou okolo 10 000 Kč a po pravdě, na každém rohu o něj nezavadíte. Motorola ale aktuálně nedělá třípásmové telefony jen v řadě Timeport, ale i jako rozvírací véčkové telefony. Jedná se o modely V66 a V60, opět v obou případech za nedlouho ve verzi „i“ se stejným vylepšením, jako u T280. V obou případech se cena pohybuje hodně nad hranicí 10 000 Kč, u V60 spíš k dvojnásobku této částky. V lepších prodejnách s mobily seženete oba dva bez problémů.

Vícepásmové telefony 

I nabídka Ericssonu mezi tribandy nijak nezaostává: Zleva R520, T39, T68i a T66.

Nechcete-li Motorolu, můžete se poohlédnout po nabídce Ericssonu, který nabízí také několik třípásmových telefonů. Začít můžeme s modelem R520, který se na trhu spíš jen mihnul, aby udělal místo své miniatuře, v podobě Ericssonu T39. Telefony mají zhruba stejnou výbavu, ale R520 seženete jako nový asi už jen s velkými obtížemi. Naopak T39 se stále prodává a jeho cena je lehce pod 10 000 Kč za neblokovaný přístroj. Oba telefony mají velmi bohatou výbavu a patří mezi současnou špičku. Pokud ale koukáte ještě trochu výš, můžete si pořídit Ericsson T68, tedy dnes správně již Sony Ericsson T68i. Jedná se o jeden z nejlepších, ne-li nejlepší GSM telefon současnosti. Výbava je velmi podobná oběma předchozím modelům, navíc dostanete barevný displej a vestavěný bluetooth čip. Nic není zadarmo a cena T68i se šplhá k sumě 20 000 Kč. Pokud narazíte v obchodě na starší verzi bez „i“ v názvu, nic se neděje, i tento model lze v servisu nechat přehrát do aktuální verze. Pouze vzhled telefonu bude trochu odlišný. Sony Ericsson má v nabídce i jednu lahůdku, zřejmě nejmenší a nejlehčí GSM telefon současnosti, model T66, který je taktéž třípásmový. Tento kolibřík bohatou výbavou zrovna neoplývá a cena se pohybuje těsně pod 15 000 Kč.

Vícepásmové telefony 

Vícepásmové Nokie, vlevo duální 8890, uprostřed připravovaná 7210 a nakonec 6310i.

Je-li vaší oblíbenou značkou Nokia, máte velké štěstí, že jste si zatím třípásmový telefon nepořídili. Nokia totiž začala prodávat svůj první triband teprve nedávno a jedná se o model 6310i. Pozor, standardní verze 6310 bez „i“ v nazvu není třípásmová, ale pouze standardně „evropsky“ duální. Cena telefonu je zhruba na úrovni 13 000 Kč. Nokia plánuje uvést na trh další triband v případě modelu 7210, na ten si však ještě minimálně několik týdnů počkáme.

I Siemens má v nabídce jeden transatlantický model. Jmenuje se S40 a s pravověrným Siemensem má pramálo společného. Jedná se původně o model z dílen Bosche, kterého ale před časem Siemens spolknul a převzal některé jeho aktuální modely. S40 je hezký a papírově i nadupaný telefon. Bohužel, opravdu funkční firmware se objevil tak rok po uvedení telefonu na trh a popravdě, stále není moc o co stát. Výhodou by mohla být cena, která se v zahraničí ve výprodejích pohybuje okolo 150 Euro za nedotovaný telefon. Za tuto cenu o něm asi má cenu přemýšlet, za vyšší cenu radíme nekupovat. Siemens letos představil další dva „americké“ telefony, ale model M46 je pouze pro pásmo 1900 MHz a naopak o Siemensu S46 si povíme o něco později. Teď jen dodejme, že v případě GSM umí pracovat v pásmu 900 a 1900 MHz a proto se také nejedná o třípásmový telefon.

Vícepásmové telefony 

Samsung nabízí jak duální - Q105, N105 a R225 telefony, tak připravuje dvě nadupaná třípásmová véčka V100 a S100. 

V současné době lze v Evropě koupit ještě třípásmový Telit GM825 a na trh se chystá smartphone Sendo Z100, které je taktéž triband. Nějaké tribandy pak avizují i někteří asijští výrobci, ale v Evropě na ně asi jen tak nenarazíte a podle našich informací je nelze běžně koupit ani v USA. A jet pro telefon nejdříve do Asie, aby jste se s ním pak mohli vydat na opačnou stranu zeměkoule, je přinejmenším bláznivé. V Evropě se zanedlouho začnou prodávat dva tribandy od Samsungu, modely SGH-V100 a SGH-S100. Oba modely mají velmi slušnou výbavu a ďábelsky barevné displeje. Prodej těchto modelů lze očekávat od podzimu letošního roku.

Čtyřpásmové telefony a telefony pro pásmo GSM 800 MHz

Jak jsme již na začátku uvedli, v USA se letos rozjíždí provoz v dalším GSM pásmu na frekvenci 850 MHz, trochu nepřesně označované jako GSM 800 MHz. V USA lze letos očekávat několik nových telefonů, které toto pásmo budou podporovat a to buď samostatně, nebo v kombinaci s druhým americkým GSM pásmem 1900 MHz. Mezi první vlaštovky amerických dualbandů můžeme zařadit dvě Nokie, modely 6590 a 3590. První je dvojníkem dobře známé Nokie 6510, ten druhý očekávaného modelu Nokia 3510. Ve stejné kombinaci GSM pásem připravuje telefon i Sony Ericsson a to model T61, nebo Motorola model C330. Všechny výše uvedené telefony vám v Evropě budou na nic, takže jediným telefonem, který bude umět GSM pásmo 800 MHz a bude použitelný i v Evropě je exotický NEC 515. Tento telefon bude prvním čtyřpásmovým telefonem na světě schopným pracovat ve všech známých GSM pásmech - 800/900/1800/1900 MHz. Informace o NECu 515 najdete v tomto preview, které jsme vám před nedávnem nabídli.

Vícepásmové telefony 

Trochu exotiky, vlevo je Telit GM825, vedle smutný hrdina Siemens S40 původem od Bosche, následuje Sendo Z100 a čtyřpásmový NEC 515.

 

Speciální vícepásmové telefony kombinující různé standardy

Pokud v místě vašeho pobytu na americkém kontinentu je GSM signálu pomálu, můžete se poohlédnout po některém z nemnoha přístrojů schopných pracovat ve více standardech mobilních telefonů. Tyto telefony dokáží pracovat jak v některém z evropských GSM pásmech, tak někdy i v amerických GSM pásmech a vedle toho i v jiném standardu mobilních telefonů. Těžko budete hledat dva telefony ve stejné konfiguraci, spíš budete muset vybírat podle kombinace pásem, které budete při svých cestách využívat. Začít můžeme u Nokie a jejího modelu 6340, jejímž vzorem je dobře známý model 6310. Nokia 6340 umí pracovat v GSM pásmu 1900 MHz, v TDMA pásmech 800 a 1900 MHz a v pásmu AMPS 800 MHz. Z přehledu je jasné, že v Evropě vám bude tento telefon na nic, ale za mořem byste mohli chytit signál téměř kdekoliv. Stejně je na tom i chystaný Sony Ericsson T62u, který zvládá úplně stejné standardy a pásma, jako Nokia 6340.

Vícepásmové telefony 

Mezi telefony pro více standardů patří například Motorola i2000, Siemens S46, Sony Ericsson T62u, nebo Nokia 6340.

Další dva telefony již lze použít i v Evropě, i když ten první asi velkou popularitu nezískal. Naopak ten druhý by mohl mnoho cestovatelů zaujmout. Podivnou kombinaci pásem nabízí i Motorola i2000, asi jediný telefon schopný pracovat ve standardech GSM a iDEN (proprietální síť Motoroly). V případě GSM se jedná o pásmo 900 MHz. Tento telefon se prodává již poměrně dlouho a bylo jej možné zakoupit i u nás. Jeho recenzi najdete zde. Dalším vícepásmovým telefonem je chystaný Siemens S46, který již v Evropě využijete, protože zvládá GSM pásmo 900 MHz. Vedle něj dokáže pracovat i v pásmu GSM 1900 MHz a v TDMA pásmech 800 a 1900 MHz. Zatím není jisté, jestli se tento telefon bude prodávat i v Evropě, některé informace hovoří pouze o prodeji v USA. Zjednodušeně lze tento telefon považovat za vzdáleného dvojníka modelu S45, který asi budete dobře znát. S46 ale nemá integrovanou anténu.

Vybrali jste si? Pokud ano, tak vám přejeme šťastnou cestu a naditou peněženku na poplatky za telefonování. Pokud ne, nevadí, třeba o dovolené zjistíte, že vydržíte pár týdnů bez mobilního telefonu.

Poznámka: Fotografie telefonů jsou pouze ilustrační a jejich vzájemná měřítka neodpovídají skutečnosti.