Mobily přenáší nebezpečné choroby, tvrdí lékaři

  • 17
Britská média opět varují před mobilními telefony v nemocnicích. Tentokrát to není kvůli fotomobilům, které ruší soukromí pacientů, ale kvůli infekci odolného zlatého stafylokoka. Ten může zaútočit i z klávesnice vašeho telefonu.

V trinidadské nemocnici už byli infekcí zasaženi tři pacienti. Jeden z nich již zemřel. Infekce antibiotikům odolným stafylokokem je problémová v tom, že se nedá úplně vyléčit. Lékaři se obávají, že choroba se může přenášet i přes mobilní telefony.

"Telefony by se měly užívat jako věci, které se nepůjčují. Podobně jako zubní kartáček nebo rtěnka. Neměly by se půjčovat, protože se špatně čistí a v nemocnicích mohou přenášet bakterie," říká doktor Maharajh z místní univerzity.

Podle lékaře jsou ohroženy hlavně ženy.  Tím, že nosí telefon převážně v kabelkách s dalšími věcmi, leckdy i hygienickými potřebami, z něj dělají virologicky nebezpečné zařízení.

"Telefonujeme i na veřejných místech, kde mnoho lidí kašle a kýchá. Bakterie se tak mohou samozřejmě usazovat i na mobilních telefonech," dodává Maharajh. O používání telefonů na záchodech ani nemluvě.

V čem je problém?Staphylococcus aureus je bakterie, která se normálně přenáší na kůži či v nose zdravých lidí. Stafylokokové bakterie však také mohou způsobovat vážné infekce, například infekce chirurgických ran a zápal plic.

Během posledních padesáti let je léčba těchto infekcí obtížnější, protože stafylokokové bakterie získaly odolnost vůči různým antibiotikům. Tyto odolné bakterie se nazývají methicilinu odolné (methicilling resistant) Staphylococcus aureus, neboli MRSA.

Lékař své varování zakládá na studii z arizonské nemocnice, kde na čtvrtině testovaných telefonů objevili MRSA infekci.

"Mobily mají velký potenciál k přenosu infekce. Bakterie se koncentrují především na klávesnici. Když píšete textovou zprávu, odíráte kožní buňky o klávesnici. Infekční potenciál pak v mobilech již zůstává," tvrdí arizonští lékaři ve své analýze.

Doktor Maharajh také nevyloučil spojitost mezi šířením nebezpečných meningokoků pomocí mobilních telefonů. Podle vlastních slov  se chce zasadit o větší informovanost o infekčním nebezpečí, které číhá v mobilních telefonech.

Čeští lékaři o odolném stafylokokovi vědí. V nemocnicích jsou pro pacienty s touto diagnózou speciální pokoje.

"Možnost přenosu přes mobilní telefon samozřejmě existuje, protože stafylokoky žijí na kožních buňkách. Osobně jsem se však s takovýmto případem nesetkal," říká pražský lékař Igor Janeček.

Řešení problému už existuje

Výrobci mobilních telefonů už s povrchy a technologiemi, které hubí bakterie operují. Zatím je ale využívají spíš v jiných odvětvích své produkce. Samsung i LG do svých domácích spotřebičů jako pračky nebo vysavače používá technologii Silver Nano.  Zkusili je už i na některých mobilech.

LG jej představilo u svého modelu F 2400. Na tu dobu levného véčka s Bluetooth a průměrnou výbavou. - více zde

 Samsung E720  LG F2400
Samsung SGH-720 a LG F2400

Samsung aplikoval Nano Silver do véčka SGH-730. To se na český trh nedostalo. U nás můžete pořídit podobný model SGH-720. Tomu ale chybí antibakteriální povrch a rádio. - více zde

Technologie Silver Nano využívá vlastností stříbra, hlavně tedy jeho antibakteriálních účinků. Stříbrný povrch v pračce dokáže vyhubit totiž až 650 druhů bakterií. V dávné minulosti se proto například do nádob s vodou dávaly stříbrné mince nebo příbory, aby se ve vodě nevyskytovaly choroboplodné bakterie.