Mobilní telefony budou usnadňovat životy nevidomých

Mobilní telefony budou usnadňovat životy nevidomých | foto: Profimedia.cz

Mobily pomohou nevidomým. Budou za ně číst

  • 2
Z mobilu namířeného na stokorunový účet v kavárně se během několika sekund ozve:„Zaplatíte sto korun". Přesně tímto způsobem bude fungovat vyvíjená technologie na pomoc nevidomým.

Chris Danielsen, mluvčí Americké národní federace nevidomých (NFB), před několika dny v Baltimoru předstoupil před novináře se zajímavě modifikovaným mobilním telefonem značky Nokia. Byl v něm totiž nainstalovaný software, který dokáže převádět obraz v řeč.

Budeme-li konkrétní - Danielsen namířil čočku fotoaparátu mobilu na papírový účet, kde bylo vyobrazeno "$20". Z telefonu se v rozmezí několika sekund ozvalo: "Twenty dollars". Jednalo se o ukázku unikátní technologie, která mezi kapesními přístroji prakticky zatím nemá konkurenci.

Nevidomí uživatelé mobilních telefonů tak budou moci za pomoci této funkce přečíst cokoliv - ať už se bude jednat o částku za účet v restauraci, telefonní číslo v adresáři či pozdrav na vytištěném faxu.

"Čtečky pro nevidomé jsou na trhu již poměrně dlouho. Vždy však byly v podobě velkých a nepříliš praktických přístrojů," řekl Danielsen, a dodal: "Existují také programy, které slepým umožňují používat kapesní počítače či mobilní telefony. Naše nové zařízení však kombinuje všechny tyto možnosti."

Představený přístroj bude navíc rychlejší a bude obsahovat mnohem více slov i nejrůznějších symbolů. Dokáže snímat a následně uložit tisíce dokumentů, přenášet soubory do počítače, číst dopisy (a to i v elektronické podobě z počítače nebo jiného zařízení s displejem) a mnohé další.

Lákat bude především nízkou cenou

Mobilní telefon s operačním systémem vyvinutý organizací K-NFB (Kurzweil National Federation of the Blind) bude na pultech za zhruba 2100 amerických dolarů, tedy v přepočtu necelých čtyřicet tisíc českých korun. Ačkoliv se někomu může zdát, že pořizovací cena přístroje je vysoká, dříve nabízená zařízení pro čtení textu stála běžně v přepočtu až sto tisíc korun.

Čtečka vyvinutá Rayem Kurzweilem, který první přístroj tohoto druhu prodával již před více než třiceti lety (tehdy ovšem s rozměry ledničky), by měla být na americkém trhu v prodeji během února. Zatímco samotný mobilní telefon bude stát okolo pěti set dolarů, velmi propracovaný software vyjde nevidomé přibližně na 1600 dolarů - v konečném součtu se proto dostaneme na oněch zmíněných 2100 amerických dolarů.

Zdroj: AP


Témata: Nokia, software