Záření telefonů ohrožuje mužskou plodnost

Záření telefonů ohrožuje mužskou plodnost | foto: ibtimes.co.uk, iDNES.cz

Nechcete líné spermie? Nenoste mobil v kapse kalhot, uvádějí výzkumy

  • 5
Na rozdíl od dam, které mobily často nosí v kabelce, dávají muži v drtivé většině přednost kapse u kalhot. Podle studií však nedělají dobře. Na snížení pohyblivosti i životnosti spermií může mít vliv i nízkoúrovňové elektromagnetické záření, které mobily emitují. Mužská plodnost je tak v ohrožení.

Mnohé studie upozorňují na další potenciální problémy, které mohou mobilní telefony, respektive záření (rádiové frekvence mezi 800 a 2 200 MHz), způsobovat. Mluví se o narušení buněčných funkcí i zhoršení kvality spánku. Studie se často zaměřují také na vliv EMR záření nízkých úrovní na mužskou neplodnost, která je v posledních letech na vzestupu.

Tento rizikový faktor zkoumá také Fiona Mathewsová se svými kolegy na půdě britské University of Exeter. Ve svém posledním výzkumu tým přednesl výsledky posledních deseti studií, z nichž sedm bylo zaměřeno právě na studium spermií. Nejdříve je vědci studovali v laboratorních podmínkách, poté se zaměřili na konkrétní pacienty ze specializované kliniky.

Celkem bylo elektromagnetickému záření mobilních telefonů vystaveno 1 492 vzorků. V kontrolní skupině mělo 50 až 85 procent spermií normální pohyb. Po vystavení mobilnímu záření však jejich podíl klesl o 8 procentních bodů. Podobný vliv vědci zpozorovali i v případě životaschopnosti spermií, méně jasný pak byl vliv záření na jejich koncentraci.

Podobně nesmlouvavé výsledky mají však i dřívější studie. Vědci Simmons a Kilgallon v roce 2005 zjistili, že muži, kteří nosí telefon v kapse u kalhot nebo připnutý na opasku, měli pohyblivost spermií nižší o 11 procent.

O bezmála pětinu (19 procent) se snížil počet vysoce pohyblivých spermií v testu, kdy muži nosili po dobu pěti dnů telefon na opasku a také jej velmi intenzivně používali. K takovým závěrům už v roce 2002 dospěl urolog M. Davoudi.

Ředitel centra pro Zdraví rodiny a společnosti při univerzitě v Kalifornii v Berkeley, doktor Joel Moskowitz v roce 2011 naznačil, že jde o komplexní záležitost, která by měla být zkoumána i nadále. Podle něj by bylo dobré zjistit, jaká zařízení (nebo činnosti na nich) ohrožují zářením více a jaká méně, a dát tak spotřebiteli možnost výběru.

Studie, které poukazují na nepříznivý vliv mobilního záření na spermie, jsou však v rozporu s mnohými jinými, v nichž se vědcům vliv záření na lidské zdraví prokázat nepodařilo. Podle některých závěrů pak může být dokonce i zdraví prospěšné, údajně může totiž zcela zvrátit průběh zákeřné Alzheimerovy choroby (více čtěte zde).

Z mnoha již provedených studií tak lze usuzovat, že telefon v kapse kalhot tedy zcela jistě mužské plodnosti neprospívá. Negativní vliv na mužskou plodnost však nemusí mít přímo mobilní záření, nýbrž zvýšení teploty okolních míst při nošení mobilu v kapse u kalhot. Vysoká teplota varlat se nepříznivě promítá do produkce nových spermií. Dalším rizikem je i zvýšení výskytu reaktivních forem kyslíku a oxidační stres.

Řešení tohoto problému patrně neexistuje, pokud pomineme omezení používání a tedy i nošení telefonu na minimum. To je ovšem v dnešní době chytrých telefonů, které používáme k přístupu na web, nahrazujeme jimi hudební přehrávače či nám umožňují neustálé aktivní připojení k mnoha sociálním službám, představitelné jen pro velmi úzkou skupinu obyvatelstva.