Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odemykání mobilu otiskem prstu už nepřekvapí, Yahoo to teď zkouší uchem

  • 17
Přihlásit se do telefonu svým otiskem prstu je u mobilních výrobců momentálně na špici oblíbenosti. Vzhledem k ceně se však použití příslušných senzorů omezuje jen na vlajkové smartphony. To by společnost Yahoo ráda změnila, telefony chce odemykat otisky ucha či dlaně.

Odborná veřejnost se shoduje, že nejbezpečnějším způsobem, jak ochránit citlivá data v mobilních zařízeních před jejich zneužitím, je používání klasického bezpečnostního kódu. To však neznamená, že by tento způsob zabezpečení nebyl neprolomitelný. Jako vždy záleží především na opatrnosti samotného uživatele.

Mobilní výrobci se i tak snaží přijít na jiné, podle nich výrazně jistější způsoby zabezpečení přístrojů. Samsung, Apple či LG již běžně své topmodely vybavují čtečkou otisků prstů. Spoléhat se však pouze na tento způsob je poměrně riskantní, k otiskům prstů se dá dostat až překvapivě snadno (více se dočtete zde). Přesto popularita čtečky otisků prstů mezi uživateli roste. Jenže výrobci nejsou vzhledem k ceně příslušných senzorů schopni stejnou technologií vybavit i levnější přístroje.

Odposlech mobilů

Odposlech mobilů je opět snazší. Kvůli chybám v letitém protokolu

Odposlech

Yahoo proto hledá alternativu, kterou by bylo možné díky nižším nákladům využít například i u smartphonů střední třídy. V současnosti testuje systém Bodyprint vyvinutý divizí Yahoo Labs. Jeho předností je, že nepotřebuje žádné speciální senzory. Funkci obrazového snímače zde totiž zastává přímo dotykový displej. A to i přes to, že vstupní rozlišení je poměrně nízké.

„Plocha povrchu je však velká a to umožňuje skenovat části uživatelova těla, jako jsou uši, prsty, pěst či dlaň stlačením proti displeji,“ zdůrazňuje vývojářský tým výhodu tohoto způsobu biometrické autentizace.

Systém, který má za sebou již počáteční zkoušky, dokáže uživatele telefonu identifikovat například na základě tvaru jeho uší. Část těla dokáže identifikovat s 99,98% přesností, uživatele pak rozpozná s přesností 99,5 %.

Yahoo se patrně inspirovalo způsobem identifikace pachatelů trestných činů, který využívá například švýcarská policie. „Aby zloději zjistili, jestli je někdo doma, naslouchají přes okno,“ vysvětlila profesorka Angela Sasseová z londýnské University College zaměřující se na kybernetickou bezpečnost.

Podle Sasseové by systém, který vyvíjí tým z Yahoo Labs, mohl mít v souvislosti s mobilní technikou budoucnost. Identifikace uživatele otiskem ucha navíc poskytuje podstatně větší soukromí než v některých smartphonech používaná autentizace obličejem.

Bylo by však troufalé tvrdit, že půjde o neprolomitelný způsob zabezpečení citlivých dat. Za takový byly ve své době považovány i senzory otisků prstů. Bylo však jen otázkou času, než se prvním hackerům tento způsob zabezpečení podařilo prolomit.