Hudební mobily prý mají šanci nahradit běžné přehrávače

Hudební mobily prý mají šanci nahradit běžné přehrávače | foto: Sony Ericsson

Mobily mohou nahradit tradiční přehrávače hudby, stačí větší podpora

  • 27
Mobilní telefony schopné přehrávat hudbu mohou v budoucnu zcela nahradit tradiční MP3 přehrávače. Vyplývá to z nové studie společnosti Synovate provedené v Asii.

Dle ní by více jak polovina dotázaných vyměnila svůj stávající přehrávač za mobilní telefon se stejnými schopnostmi.

"Studie ukazuje, že asijští spotřebitelé jsou stejně zanícení do digitálních technologií, které využívají ke stahování a přehrávání hudby, jako do hudby samotné," řekl Craig Harvey ze Synovate.

"Velmi využívají digitální hudební technologie skrze své počítače, MP3 přehrávače a mobilní telefony, což je pro ně dostupnější a pohodlnější. Hudbu tak mohou poslouchat kdekoliv a kdykoliv," dodal.

Studie zkoumala, jak jsou mladí Asiaté žijící ve městech nadšeni hudbou, jaké aktivity spojené s hudbou provozují a jaký je jejich postoj k digitální budoucnosti hudby. 

Digitální hudba je pro Indy tabu

Více než polovina dotázaných uvedla, že by hudbu poslouchali více, kdyby vlastnili MP3 přehrávač nebo mobilní telefon s touto funkcí. Vyzdvihovali přitom především pohodlnou obsluhu a poslech digitální hudby ve srovnání s analogovými alternativami.

Napříč regionem si 56 % spotřebitelů za poslední měsíc přehrávalo hudbu na počítači, zatímco 53 % si ji pouštělo na MP3 přehrávači.

V zemích, jako je Indie a Indonésie, kde je problematická dostupnost internetového připojení, se stává hlavním médiem pro přístup k hudbě televize. 67 % Indů a 35 % Indonésanů sleduje hudební klipy téměř každý den.

Chceme on-line shopy

S rostoucí popularitou digitální hudby roste i poptávka po distribučních kanálech, pomocí nichž se hudba dostane k uživateli. V požadavcích na svůj počítač a mobilní telefon tak dotázaní uvedli mimo jiné i potřebu hudebních internetových obchodů.

"Celkem 57 procent spotřebitelů v regionu uvádí, že jsou připraveni nahradit své MP3 přehrávače nebo iPody mobilními telefony přehrávajícími hudbu," řekl Jasper Donat z jedné ze společností podílejících se na výzkumu.

Mobilní telefony hrají velkou roli

Důležitost mobilních telefonů pro přehrávání hudby je také markantní v číslech, která zachycují stahování hudby. Více než čtvrtina všech spotřebitelů v regionu (27 %) za poslední měsíc stáhla a uložila písničku do svého mobilního telefonu. Nejčastěji prý stahují muži mezi 15. a 24. rokem, z národů pak Číňané, Indové a Malajci.

63 % respondentů se shoduje, že by hudební průmysl měl spolupracovat s telekomunikačními společnostmi na způsobu doručování hudby přes mobilní telefony.

Víceúčelové zařízení prý šetří peníze

Nejhorlivější poptávka po víceúčelových zařízeních pochází z rychle se rozvíjejících ekonomik v jihovýchodní Asii. Největší zájem projevili Malajci (75 %), Thajci (66 %), Filipínci (65 %) a Číňané (65 %).

V rozvojových ekonomikách představují omezené příjmy spotřebitelů rozhodování o nákupu nejen mezi značkami, nýbrž mezi jednotlivými produkty.

"Mobilní telefony jsou v mnoha těchto zemích důležitým prostředkem ke komunikaci. Telefon, který navíc přehrává hudbu, odstraňuje problém nutnosti výběru mezi produkty a poskytuje možnost, jak ušetřit," dodal Harvey.

Studii vypracovaly společnosti Branded, MTV a Synovate a publikovaly ji na 2007 Music Matters asijsko-pacifickém hudebním fóru, které se konalo v Hong Kongu. Zúčastnilo se jí 3857 respondentů ve věku 15 až 34 let z Číny, Hong Kongu, Indie, Indonésie, Koreje, Malajsie, Filipín, Singapuru, Tchaj-wanu a Thajsku.