Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily jdou na dračku, každý chce nový telefon

aktualizováno 
Celosvětový prodej mobilních telefonů v druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl na nový rekord. Celé odvětví je tak na nejlepší cestě prodat v letošním roce rekordních 650 milionů telefonů. Vyplývá to z výzkumů společností Gartner a Strategy Analytics.

V druhém čtvrtletí letošního roku se celosvětově prodalo 157 milionů kusů mobilních telefonů. „Je to největší čtvrtletní rekord a dokonce větší než v prvním čtvrtletí, kdy se prodalo 153 milionů mobilů, což jsme nečekali,“ uvedl analytik firmy Gartner Ben Wood. Varoval však také, že pokud letošní prodej překročí 650 milionů kusů, nebude tento růst udržitelný a na počátku příštího roku by mohlo dojít k poklesu prodeje. Naopak konkurenční analytická společnost Strategy Analytics předpokládá zvýšení prodeje i pro příští rok. Celosvětově by se podle ní mohlo příští rok prodat přes 720 milionů mobilních telefonů. Strategy Analytics je optimističtější i v předpovědi letošních prodejů. Celkem by se letos mělo podle ní prodat 670 milionů mobilních telefonů a výsledky za třetí a čtvrté čtvrtletí letošního roku budou ještě lepší, než za první dva letošní kvartály.

V Latinské Americe je hlad po mobilech největší

Podle společnosti Gartner si nejlépe v druhém čtvrtletí vedla Latinská Amerika, kde prodej ve srovnání s prvními třemi měsíci stoupl o 20 procent. Za nárůstem stál vysoký počet nových zákazníků. V Severní Americe a Evropě podporuje prodej zájem stávajících uživatelů o telefony s barevným displejem a vestavěným fotoaparátem. Podíl největšího výrobce mobilních telefonů Nokia na trhu v prvním čtvrtletí sice klesl na 29,7 procenta z loňských 35,6 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím, kdy činil 28,9 procenta, však rostl. Nokii se tak vyplatilo snížení cen. Firma však i nadále zůstává vystavena rizikům kvůli nedostatku atraktivních modelů.

Nokia je stále jednička

Podle analytiků konkurenční společnosti Strategy Analytics ale Nokia drží ve druhém čtvrtletí stejný tržní podíl, jako ve čtvrtletí prvním – 28,8 procent. Druhá Motorola ztratila jedno procento, naopak třetí Samsung získal skoro 1,5 procenta celosvětového tržního podílu. Tržní podíl získal i pátý Sony Ericsson a šesté LG. Naopak čtvrtý Siemens oproti prvnímu čtvrtletí trochu ztratil. Výsledky najdete v první tabulce:

Pozice Výrobce Dodávky
2Q/2004
Podíl
1Q/2004
Podíl
2Q/2004
1 Nokia 45,4 28,8 % 28,8 %
2 Motorola 24,1 16,3 % 15,3 %
3 Samsung 22,7 13 % 14,4 %
4–5 Siemens 10,4 8,3 % 6,6 %
4–5 Sony Ericsson 10,4 5,7 % 6,6 %
6 LG 9,9 5,6 % 6,3 %
Ostatní 34,4 22,3 % 21,9 %
Celkem 157,4 100 % 100 %

Zdroj Strategy Analytics;
Celosvětový podíl na trhu mobilních telefonů bez ohledu na standard.
Dodávky v milionech kusů.

V porovnání s předchozím rokem nejvíce ztratila Nokia, naopak nejvíce získal Samsung. Ostatní výrobci zůstávají na zhruba stejných výsledcích.

Gartner čísla potvrzuje

Podobná čísla nabízí i společnost Gartner: Světová dvojka Motorola zvýšila podíl na trhu na 15,8 procenta z loňských 14,5 procenta díky vysokému počtu nových modelů, které si oblíbili spotřebitelé v Severní Americe. Podíl třetího Samsungu vzrostl na 12,1 procenta z 10,2 procenta. Gartner však upozornil, že podíl by byl ještě vyšší, kdyby se firmě podařilo prodat veškeré modely, které dodala obchodníkům a operátorům. Gartner totiž vychází ve svých údajích z počtu prodaných telefonů a ne z počtu telefonů dodaných výrobci na trh jako jiné společnosti. U distributorů, zvláště v Severní Americe, jsou tak čtyři miliony telefonů Samsung. I z tohoto důvodu jsou čísla společností Gartner a Strategy Analytics mírně odlišná.

Strategy Analytics ve své zprávě dále rozvádí, jak jsou na tom jednotlivé technologie. Nejúspěšnější je standard GSM. Počet prodaných mobilů tohoto standardu v druhém čtvrtletí letošního roku je 109 milionů oproti 76 milionům v stejném období roku loňského. Slušně rostou i prodeje mobilů standardu CDMA. Těch se za letošní druhé čtvrtletí prodalo 31 milionů kusů. Loni ve stejném období jen 21 milionů kusů. Klesá prodej mobilů standardu TDMA, naopak rostou prodeje v kolonce ostatní standardy. To jsou telefony třetí generace a také mobily pro americký standard iDen.

Evropskému 3G vládne Nec

Když už jsme u prodejů mobilů pro sítě třetí generace, tak v případě přístrojů pro standard WCDMA, což je evropské UMTS a také japonské sítě třetí generace, vyjma standardu CDMA 2000 a jeho klonů, které jsou zahrnuty ve statistikách prodejů CDMA přístrojů. Jak to na trhu WCDMA telefonů vypadá, ukazuje druhá tabulka:

Pozice Výrobce Dodávky
2Q/2004
Podíl
2Q/2004
1 Nec 1,3 30,8 %
2 LG 0,9 21,4 %
3 Motorola 0,6 14,2 %
4 Panasonic 0,5 11,9 %
5 Nokia 0,3 7,1 %
6 Sony Ericsson 0,2 4,7 %
Ostatní 0,4 9,8 %
Celkem 4,2 100 %
Zdroj Strategy Analytics;
Celosvětový podíl na trhu mobilních telefonů standardu WCDMA za 2Q/2004.
Dodávky v milionech kusů.

U Mobilů třetí generace standardu WCDMA hraje prim Nec, který úspěšně prodává v Evropě i v Japonsku. Motorola v Japonsku neprodává, její prodeje jdou na vrub evropského trhu. Třetí místo LG nás překvapilo, i Strategy Analytics se o něm vyjadřuje jako o černém koni. Panasonic v Evropě mobily pro 3G neprodává, v Japonsku je ale hodně silný. V tomto oboru ale ještě nejsou karty rozdány, takže se nechme překvapit, jak bude vypadat podobná tabulka koncem roku.

GSM: nová manželství přinášejí první výsledky

Jelikož si u nás na sítě třetí generace ještě přes rok počkáme, můžeme se pustit do podrobných statistik prodejů mobilů pro nám nejbližší standard GSM. Zde bude tabulka delší, podíváme se i na další výrobce v pořadí. První pětka je stejná jako u celosvětových prodejů, ale Nokia zde vede s mnohem větším náskokem, za druhou Motorolou je Samsung již jen o krok a čtvrtý Siemens si vede také velmi dobře. Výsledky najdete ve třetí tabulce:

Pozice Výrobce Dodávky
2Q/2004
Podíl
2Q/2004
1 Nokia 38,1 34,9 %
2 Motorola 15,0 13,8 %
3 Samsung 14,8 13,6 %
4 Siemens 10,4 9,5 %
5 Sony Ericsson 9,4 8,6 %
6 LG 3,7 3,4 %
7 Sagem 3,3 3,1 %
8 TCL 2,1 1,9 %
9–10 Nec 1,8 1,7 %
9–10 Alcatel 1,8 1,7 %
11 Panasonic 1,5 1,4 %
12 Mitsubishi 0,5 0,5 %
Ostatní 6,5 6,0 %
Celkem 109,1 100%
Zdroj Strategy Analytics;
Celosvětový podíl na trhu mobilních telefonů standardu GSM za 2Q/2004.
Dodávky v milionech kusů.

Zajímavá čísla z třetí tabulky ukazují, jaký potenciál má nové manželství Alcatelu s TCL. Sečteme-li jejich podíl, máme v segmentu GSM telefonů světovou šestku. Nová společnost se tak dostate i před LG. Uvidíme, jak se bude nové společnosti dařit dále, samotný Alcatel zatím spíš ztrácí. Slušný výsledek mohou slavit u Sagemu, který zase těží ze spolupráce s čínským Birdem. O toho se ale uchází i Siemens. Je velmi pravděpodobné, že v nejbližší době se dočkáme další svatby. Námluvy jsou již v plném proudu a úspěšné manželství Sony Ericssonu táhne další adepty do „mobilního chomoutu“.

CDMA vládne dvojice z Jižní Koreje

Na závěr si jen telegraficky ukážeme, jaká je situace na trhu mobilů standardu CDMA, který zahrnuje i mobilní telefony třetí generace vyjma mobilů standardu WCDMA, které jsou uvedeny samostatně. Mezi mobily pro CDMA je jedničkou Samsung, který má za druhé čtvtletí letošního roku podíl 24,7 procent. Druhé LG má podíl 19,6 procent, třetí Motorola už výrazně ztrácí – má podíl 13 procent. Přitom loni byla jihokorejským soupeřům těsně za zády. Čtvrtá Nokia má podíl 12 procent, což je o 1,5 % více, než má pátá Kyocera.

Z výše uvedených údajů analytických společností Strategy Analytics a Gartner jasně vyplývá, že mobily se prodávají dobře a to jak na trzích, které stále nejsou zdaleka nasycené, tak i na trzích, kde již zákazníci mobily obměňují. Dobře se prodává všude a jak to tak vypadá, ještě chvíli prodeje porostou. Potenciál na světových trzích je, spíš je otázkou, co nového ještě výrobci dokáží nabídnout na vyspělých trzích, aby přinutili zákazníky kupovat stále nové a nové mobily. Jednou z možností je i trvalý pokles cen mobilních telefonů všech standardů. Jak se zdá, dřívější krize je již s určitostí zažehnána.

Autoři: ,
Nejčtenější

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Samsung Galaxy S8
Prodeje Galaxy S8 nemusí být růžové, pomoci by mohl Note 8

Samsung při zmínce o prodejích svého nového top modelu pouze sdělil, že se prodává nejlépe v historii, ale žádná čísla neuvedl. Nyní to vypadá, že prodeje...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Další z rubriky

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Nová Nokia získala patenty od Microsoftu. Původně patřily staré Nokii

Když před lety Microsoft spolkl finskou Nokii, součástí transakce byl i převod stovek hodnotných designových patentů. Server NokiaMob teď přišel s informací,...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.