Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GPRS - vyberete si rychlá, nebo zabezpečená data?

Data přes GPRS jsou velmi oblíbená. Jakým způsobem mohou ovlivnit mobilní operátoři jejich rychlost? Jsou rychlá data dostatečně zabezpečená a zabezpečená data dostatečně rychlá?

Přes GPRS se dnes připojuje k internetu víc lidí, než přes ADSL a kabel dohromady. Pro kódování signálu na rádiovém rozhraní specifikovala ETSI (3GPP TS 05.03) pro GPRS čtyři různé systémy kódování označované jako CS1 až CS4 (Coding Scheme). Ty se liší především v propustnosti a robustnosti zabezpečení uživatelských dat.

GPRS (General Packet Radio Service) bylo navrženo primárně pro přenos dat. Díky tomu je datová propustnost mnohem vyšší než u GSM. GPRS umožňuje během přenosu přecházet mezi různými kódovými schématy a optimalizovat tak rychlost připojení vzhledem ke kvalitě signálu. O tom, jaké kódové schéma se bude právě používat, rozhoduje síť na základě údajů o kvalitě mobilem přijímaného signálu a chybovosti na radiovém rozhraní.

Kódové schéma GPRS

 Graf ukazuje kombinace propustnosti a zabezpečení přenášených dat u jednotlivých druhů kódování.

Jak je to s podporou zmíněných kódování? Výrobce mobilních telefonů příliš na vybranou nemá – mobilní stanice musí být schopny pracovat se všemi typy kanálového kódování. U operátorů je ovšem situace jiná. Technologie je zavazuje v podpoře pouze kódování v rámci CS-1 (kódování signalizace). Zda bude mobilní síť podporovat i další kódové schéma či nikoli, záleží plně na uvážení provozovatele sítě.

Jednou z hlavních zbraní operátorů při snaze o maximální rychlost GPRS je tedy volba vhodného typu kanálového kódování. Pojďme si nyní jednotlivé typy kódování trochu přiblížit.

CS1

Kódování CS1 je totožné s kódováním, které je používáno v sítích GSM pro přenos signalizační informace na kanálech SDCCH, SACCH nebo FACCH.

 

Kódové schéma GPRS

Do procesu kanálového kódování, které je vykonáváno na druhé (linkové) vrstvě RM OSI, vstupuje blok o 184 informačních bitech. Ten je nejprve zabezpečen algoritmem cyklického kódu (kód FIRE), jehož výsledkem je 40 kontrolních bitů sloužících pro korekci a detekci chyb. Dále je blok doplněn o čtyři nulové výplňové bity (´0000´bin ) a výsledný blok 228 bitů je poté podroben konvolučnímu kódování s kódovým poměrem r = ½ . Na výstupu tohoto konvolučního kodéru dostáváme blok obsahující 456 bitů, což odpovídá počtu bitů standardního GSM bloku. Protože jeden "burst" může nést pouze 114 bitů, je blok dat rozdělen do čtyř "burstů".

CS-2 a CS-3

Proces kanálového kódování aplikovaný na CS-2 a CS-3 je považován za zcela odlišný od CS-1 a CS-4. CS-2 nabízí ke kódování 271 informačních bitů, ale  CS-3 umožňuje dokonce 315 bitů. To už stojí za porovnání s počtem bitů v CS-1. Pro směr přenosu k uživateli (downlink) obsahuje MAC hlavička tři bity USF (Uplink State Flag), které jsou kódovány a rozšířeny na 6 bitů. K tomuto bloku skládajícího se z 256/304 bitu dat protokolu RLC (Radio Link Control Protocol), rozšířené MAC hlavičky a 7/3 výplňových bitů je ještě přidáno zabezpečení v podobě 16ti paritních bitů plus čtyř bitů ´0000´bin.

Kódové schéma GPRS

 

Tím získáme 294/338 bitů na které aplikujeme konvoluční kódování, které známé již z CS-1. Konvolučním kódováním, tj. zabezpečením a přidáním redundantní informace, nám však náš blok narostl až na hodnotu 588/676 bitů, takový počet ovšem nemůžeme vměstnat do radiového bloku o 456 bitech. Proto je oněch 132/220 bitů, které jsou "navíc", na pevně stanovených pozicích ve výstupní sekvenci odstraněno. Tento proces se nazývá Puncturing a způsobuje že je kódování CS-2 a CS-3 více náchylné vůči chybám během přenosu přes radiové rozhraní v porovnání s CS-1. Na druhou stranu puncturing zajišťuje flexibilnější navýšení kódové rychlosti (2/3 , 3/4) v porovnání s možností změny celého kodéru. Hlavní rozdíl mezi CS-2 a CS-3 na jedné straně a CS-1 a CS-4 na straně druhé spočívá právě v aplikaci procesu zvaném Puncturing.

CS-4

Schéma CS-4 dokonce počítá s ohromujícím počtem 431 informačních bitů, které narostou po doplnění šestnácti paritními bity a překódováním tří bitů USF na dvanáct bitů, přesně na hodnotu 456 bitů odpovídající GSM bloku.

Kódové schéma GPRS

Není zde aplikováno žádné kanálové kódování, tudíž můžeme hovořit o kódovém poměru 1. Důslednějšího zabezpečení se dočkalo pouze USF, které je tak mnohem více odolné vůči chybovosti během přenosu než zbývající data.

Výpočet dosahované rychlosti

Na následujícím obrázku vidíte výpočet přenosové rychlosti pro CS-1 až CS-4:

Kódové schéma GPRS

Samotná kalkulace vychází z počtu bitů vstupujících do procesu kanálového kódování a skutečnosti, že jeden radiový blok je přenášen každých 20ms. Na jedné straně vidíme, že nejvyšší propustnost nabízí CS-4. Jak již ale víme, vyšší propustnost je na úkor zabezpečení. Naproti tomu CS-1 umožňuje nižší rychlosti a zahrnuje robustní zabezpečení proti výskytu chyb.

Je zřejmé, že na to abychom data přenášeli pomocí CS-4 budeme potřebovat velmi kvalitní signál a jakmile se zvýší četnost chyb, bude docházet k tzv. retransmissi – opakovanému vyžádání poškozených bloků dat a výsledná přenosová rychlost rapidně poklesne. Opačná situace nastává v případě sytému CS-1, který je určen pro bezpečný přenos informace zarušeným radiovým kanálem a nevhodný pro použití v případě silného signálu z důvodu neefektivního přenosu redundantní informace v podobě zabezpečení.

Kompromis přináší CS-2 s CS-3 a především samotná pružnost technologie GPRS umožňující variabilně přecházet během přenosu mezi jednotlivými typy kódování CS-1 až CS-4 v závislosti na jejich podpoře mobilním operátorem.

A jak cestou se dali naši mobilní operátoři? Většina mobilních operátorů včetně Eurotelu a Oskara vsadila především na zabezpečená data, tudíž zvolili podporou CS-1 a CS-2. T-Mobile se vrhl i na podporu CS-3 a CS-4 tedy rychlejších dat s nízkým zabezpečením. Nedá se ovšem jednoznačně rozhodnout, zda užití kódování CS3 a CS4 je v každém případě lepším řešením než např. CS-1 nebo CS-2.

Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...