Windows Phone mají nicotné jedno procento trhu. Blíží se konec kdysi primární...

Windows Phone mají nicotné jedno procento trhu. Blíží se konec kdysi primární platformy? | foto: windowscentral.com

Mobilní Windows se potácí na pokraji smrti. A lumie je drží na vlásku

  • 496
Microsoft v minulých dnech zveřejnil hospodářské výsledky za poslední kvartál minulého roku. Společnosti se dařilo v oblasti cloudového řešení a dobře si vedla také modelová řada notebooků Surface. Naproti tomu Windows Phone meziročně hodně oslabily a míří na propadliště dějin.

Ani loni ve stejném období nebyly výsledky kdysi nadějné mobilní platformy nijak závratné, ovšem ty právě zveřejněné jsou skutečně mizerné. Celkové příjmy společnosti se vyšplhaly na 25,7 mld dolarů, což ve výsledku znamenalo čistý zisk 6,3 miliardy USD. Lumie se však na těchto číslech podepsaly podílem jen velmi nesmělým, zájem o ně totiž vytrvale klesá. Vlastně se spíše propadá.

Zatímco za druhé fiskální čtvrtletí 2015 (Microsoft začíná fiskální období ve třetím kalendářním čtvrtletí) firma udala 10,5 milionů lumií, za Q2/2016 to už bylo jen 4,5 milionu kusů.

To znamená masivní, přibližně 45procentní meziroční propad a vše tedy nasvědčuje tomu, že se Microsoftu s mobilními Windows prosadit nepovede. Mnohem reálnějším scénářem totiž je, že gigant s produkcí chytrých telefonů úplně skončí.

Dobrým kontrastem je výsledek Applu, který za stejné období prodal 75 milionů smartphonů (více zde). Meziročně sice rostl jen nepatrně, ovšem udal asi 16krát více telefonů. Jistě, ostatní firmy takových výsledků nedosáhly, přesto je stále více jasné, že Windows Phone kráčí do zapomnění.

Podíl Windows Phone klesá stále rychleji

Postupnou ztrátu vlivu Microsoftu v segmentu smartphonů dobře ilustruje klesající tržní podíl během posledních osmi let, který na Twitteru publikoval analytik Tomi Ahonen.

29.ledna 2016 v 09:09, příspěvek archivován: 01.února 2016 v 16:38

#WIndows smartphone Market share 2007 12%, 2008 11%, 2009 9%, 2010 5%, 2011 3%, 2012 3%, 2013 3%, 2014 3% and now 2015 down to 2% #Lumia

Ještě v roce 2007 patřilo Windows Mobile 12 procent, o rok později měl 11procentní podíl. Velké oslabení přišlo v roce 2010, kdy měla telefonní Windows už jen 5 procent trhu. Následující čtyři roky byl tržní podíl shodně okolo 3 procent, v loňském roce to byla už pouhá dvě procenta.

Pouze za uplynulé čtvrtletí je však výsledek ještě horší, prodeje totiž stačily jen na nicotný podíl 1,1 procenta. Mezikvartální propad o 22 procent nazývá Ahonen katastrofou a není daleko od pravdy.

Mizerné výsledky platformy komentuje také analytik Benedict Evans ze společnosti Andreeseen Horowitz a ilustruje je dvojicí čísel: telefonů s Windows Phone se za dobu existence prodalo 110 milionů, kdežto smartphonů s Androidem a iPhonů dohromady za stejné období 4,5 miliardy. Tedy 40krát víc.

A přidává ještě křivku prodejů lumií během posledních čtyř let, ani ta samozřejmě nemá příznivý průběh. Nejsilnějším kvartálem byl právě závěr roku 2014, kdy Microsoft prodal 10,5 milionu svých telefonů. Od té doby klesá a aktuálně je na úrovni odbytu z konce roku 2012, kdy však byla platforma na vzestupu.

28.ledna 2016 v 23:02, příspěvek archivován: 01.února 2016 v 16:40

Sorry, Windows Phone. 110m lifetime sales - 4.5bn iOS & Android phones sold in the same period pic.twitter.com/CO03XWhYJg

Z pionýra a jedničky mobilních OS neviditelnou platformou

Windows Mobile byl ještě před deseti lety v oblasti chytrých telefonů pojem, konkurencí byl vlastně jen Symbian a PalmOS. Oba systémy už jsou ale minulostí.

Windows Mobile však dostaly silný úder příchodem iOS a Androidu, které začaly tržní podíl velmi rychle ukusovat ve svůj prospěch. V roce 2009 proto Microsoft uvedl mírně přepracovanou verzi 6.5, která se z velké části zbavila titěrných nabídek a vzhledu známého z desktopových Windows 3.11, který v konkurenci jednoduchého a prsty snadno ovladatelného prostředí iOS a Androidu rychle ztrácel na atraktivitě. Ani to však zvrat klesajícího zájmu uživatelů neodvrátilo.

Koncem října 2010 proto Microsoft uvádí Windows Phone 7. Z gruntu nový systém, který sází na jednoduché uživatelské rozhraní s dnes typickými dlaždicemi různých velikostí. Zatímco Windows Mobile uživateli dávaly zcela volnou ruku a upravovat bylo možné prakticky vše, Windows Phone 7 najednou byly systémem se spoustou omezení, což byla pro uživatele Windows Mobile velká rána. Přišel tak další odliv uživatelů, kteří houfně přecházeli na Android nebo kupovali iPhony. Následné aktualizace včetně velkých 7.5 a 7.8 omezení postupně eliminovaly a v říjnu 2012 přichází Windows Phone 8 se spoustou novinek.

Dosud poslední (a možná definitivně poslední) verzí systému je Windows 10 Mobile, která se snaží sblížit desktopovou a telefonní verzi systému. Pomáhá jí v tom unikátní funkce Continuum, která po připojení Lumie 950 nebo 950 XL k monitoru umožňuje pomocí klávesnice a myši ovládat univerzální aplikace Microsoftu jako na plnohodnotném počítači. Vrcholné lumie se dostaly do prodeje teprve v první polovině prosince, takže do celkových čísel za Q2/2016 výrazně nepromluvily.

Ovšem vzhledem k poměrně vysokým cenám a dalšímu nutnému doplatku za Display Dock k propojení s počítačem k provozu funkce Continuum to na žádný velký zvrat v odbytu lumií nevypadá.