Sony Xperia Z na veletrhu CES v Las Vegas

Sony Xperia Z na veletrhu CES v Las Vegas | foto: Mobil iDNES.cz

Můžeme se těšit: letošní smartphony ohromí superdispleji a déle vydrží

  • 32
Hlavním lákadlem letošních smartphonů nejvyšší třídy budou obří pětipalcové a možná i o fous větší displeje s plným HD rozlišením. Výrobci zapracují i na výdrži baterií a dobrou zprávou je, že nové modely už neporostou.

Hlavní trendy letošního roku už naznačil lednový veletrh CES v Las Vegas. Své novinky zde představilo čínské duo Huawei a ZTE, kterým sekundovalo japonské Sony.

Lasvegaské novinky si jsou po technické stránce hodně podobné. Všechny mají full HD displeje, přitom nejsou větší než současné top modely s o půl palce menšími displeji. A důležitou zprávou je, že výrobci slibují lepší výdrž baterie, což je dnes největší mor všech smartphonů.

Na lepší výdrž jdou výrobci několika způsoby. Jedním směrem je optimalizace vysílací části přístroje, druhým pak lepší management baterie a třetím nové procesory, které mají na jednu stranu vyšší výkon, na druhou dokážou v úsporném režimu šetřit baterii. To by měl být hlavně případ nového procesoru Exynos 5 Octa od Samsungu.

Zbývající hlavní hráči na trhu (Apple, Samsung, HTC, LG a další) ve Vegas žádné novinky neukázali, přijdou koncem února na veletrhu v Barceloně a pak později během jara. Apple tradičně vše uvede samostatně, Samsung svůj top model, nástupce Galaxy S III, pravděpodobně také.

Přesto nějaké inovace už na světlo světa pronikly. Ještě více se ztenčí rámečky displejů, takže displeje se roztáhnou téměř přes celou přední část telefonů. Tím se do současné velikosti přístrojů vejdou až 5,5palcové displeje. Pak ovšem asi přijdeme o tlačítka pod displejem.

U top modelů bude full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) standard, vyšší střední se dostane na HD rozlišení (variace až do 1 280 x 720 pixelů) a rozlišení se bude zlepšovat i u levných modelů. Full HD rozlišení u top modelů je impozantní, ale vyžaduje velké displeje, tudíž i velké přístroje.

Běžnému uživateli možná ještě větší radost udělá větší výdrž baterie. Výrobci si jsou vědomi toho, že současný stav je nevyhovující. Při plné zátěži vydrží málokterý současný přístroj více než den bez nabíječky. U letošních modelů by to však mělo být lepší. Ne zásadně, ale každý den navíc je dar z nebes.

Zvětší se baterie, u top modelů přes 2 000 mAh, aniž by to mělo zásadně vliv na růst rozměrů a hmotnosti. Něco uspoří upravený power management, něco lepší komunikace se sítí, na čemž pracuje hlavně Huawei (o Ascendu D2 více zde), který patří mezi přední dodavatele síťové infrastruktury. Samsung jde na úspory přes nové procesory. Část jader bude na výkon, část na úsporný provoz. Ale až praxe ukáže, kolik se podaří uspořit. Úsporný má být i nový procesor od Intelu (více zde).

Výrobci Androidů se budou stále více snažit odlišit vzhled nadstaveb tak, aby si jednotlivé mobily nebyly podobné jako vejce vejci. Čínské firmy na to jdou odbouráním hlavního menu a přesunutím položek výhradně na tapety. Tedy blíž stylu iPhonu. 

Důležitý bude i vzhled přístrojů. Snad se tedy dočkáme zajímavějších přístrojů s originálnějšími tvary (nakolik to samotný princip současných dotykových smartphonů dovolí). Přibude více barev krytů, lepší materiály včetně celokovových krytů, případně krytů z kompozitů. A i nadále se bude hubnout, nejtenčí je aktuálně překvapivě Alcatel.

A je tady ještě jeden trend. Přišel s ním před dvěma lety Samsung, který dal vzniknout nové kategorii smartphonů, kterým se říká phablety, tedy tableto-mobily. Jeho Note se prodává výborně a ostatní cítí příležitost. Nepříliš úspěšný pokus předvedlo LG, letos se přidal Huawei s modelem Mate (více zde).

Z výrobců dnes hraje jasný prim Samsung, ale stačí, aby se mu nepovedl nový klíčový model a všechno může být jinak. Apple bude muset přidat a vypadá to, že letos ukáže hned několik novinek. Velmi ambiciózní jsou čínské značky Huawei a ZTE, otázkou je, co dokážou jejich marketingová oddělení. 

Na absolutní špičku se vrací Sony, jehož letošní novinky jsou na první pohled opravdu skvělé (více zde). ZTE má také dobře našlápnuto, ale platí u něj to samé co u Samsungu. Nesmí šlápnout vedle. LG má poslední šanci udržet se v první lize. BlackBerry s novým systémem má poslední šanci vůbec přežít.

Štikou by mohla být Nokia. Trochu se rozjela, ale čtyři miliony prodaných Lumií za poslední kvartál loňského roku jsou oproti premiantům jen drobné. A do windows zelí jí začínají lézt čínské značky. Na druhou stranu je Nokia stále králem mobilů bez otevřeného OS. Tam nemá konkurenci a ostatní velcí výrobci vyjma Samsungu tento segment trhu téměř opustili.