O nárazu malého letadla do domu na Manhattanu jako první informovala stanice Fox pomocí mobilního telefonu

O nárazu malého letadla do domu na Manhattanu jako první informovala stanice Fox pomocí mobilního telefonu | foto: Keith Bedford, Reuters

Mobilní telefon poprvé zprostředkoval živou reportáž z místa neštěstí

  • 8
Fotoaparát v mobilním telefonu už neslouží jen k pořizování momentek. Společnost Fox News Channel jej využila k živému televiznímu přenosu. První zprávy o nárazu malého letadla do budovy na Manhattanu pocházely z mobilu.

Asi každý z nás má v paměti neštěstí z minulého týdne, kdy narazilo malé letadlo do obytné budovy v New Yorku. - více zde 

Podobný scénář jako z jedenáctého září 2001 ihned zvedl ze židlí všechny zpravodajské kanály.

Jedním z prvních informátorů byla společnost Fox News Channel. Díky kameramanovi Scottu Wilderovi, který se tou dobou nacházel pouhých dvacet bloků od místa nehody, se jí podařilo zprostředkovat živou reportáž.

Namísto použití profesionální techniky však byly první zprávy natočeny videotelefonem, který Wilder duchapřítomně použil. Informovala o tom agentura Reuters.

Scénář jako z Hollywoodu

V době nehody se Scott Wilder pohyboval jen pár bloků od místa nárazu. Když zjistil, co se děje, utíkal městem a naživo informoval pomocí svého mobilního telefonu.

Použil k tomu svůj Palm Treo a prostřednictvím mobilní sítě přenášel obraz přímo do televizního studia. Fox News obraz zprostředkovala divákům a později jej doplnila i záběry ze zpravodajského vrtulníku.

Záznam už známe, on-line přenos ne

Bylo to poprvé, co zpravodajská televize využila na živé vstupy kameru v mobilním telefonu v situaci, kdy byl štáb s profesionální technikou teprve na cestě. Doposud se video z mobilních telefonů vysílalo pouze ze záznamu.

S takovými záběry jsme se v televizích mohli setkat například po tsunami v Asii či bombových útocích v Londýně. Jde o situace, kdy lidi na místě neštěstí nebo události natočili záběry, které štáby neměly možnost natočit nebo to jednoduše nestihly.

Bez přípravy ani ránu

Televize Fox se přitom na podobnou událost dopředu připravila. Společně s firmou CometVision vyvinula aplikaci, která umožňuje i v běžných GSM a CDMA sítích přenášet naživo video. Aplikace CometVision běží na zařízení Palm Treo 700 s operačním systémem Windows Mobile.

K jejímu spuštění stačí pouze stisknout příslušnou klávesu. Aplikace se poté automaticky spojí s počítačem ve studiu televizní stanice a zároveň odešle email s upozorněním producentovi či komukoli jinému, kdo dokáže zpracovat do vysílání obraz přenášený z telefonu.

Kvalita ustupuje rychlosti

Kvalita záznamu sice není vyhovující a je navíc závislá i na přenosové cestě, tedy mobilní síti, přináší však nové a doposud nepoznané možnosti, jak na televizní obrazovky dostat sice nedokonalé, avšak mimořádně autentické a bezkonkurenčně nejrychlejší zprostředkování zážitku či událostí.

V současné době se navíc výrobci zaměřili právě na zlepšování videokamery v mobilním telefonu. Je tak velmi pravděpodobné, že k podobnému řešení sáhnou i další zpravodajské televize.