Mobilní sítě budou stavět na základech internetu

Zajímá vás blízká budoucnost vývoje sítí mobilních telefonů? Data i hlas přejdou do společného prostředí, terminály budou komunikovat pouze prostřednictvím paketů a multimédia se přiblíží i běžnému uživateli.

Dodavatelé sítí mobilních telefonů vidí budoucnost především v oblasti datových přenosů. Tento druh komunikace však dosahuje pouze tří procent celkového provozu, přičemž v dohledné době významně nevzroste. Jednou z velmi zajímavých možností jak uspokojit potřeby náročných zákazníků vyžadující rychlý přístup k internetu i řadových uživatelů je přechod na tzv. All-IP technologii, kdy v jednom prostředí jsou přenášeny hlas i data.

Princip konvergence byl poprvé pojmenován u pevných telefonních sítí a dnes se s ním můžeme setkat u nejmodernějších ústředen kombinujících mimo jiné i funkce serveru počítačové sítě. Po jednom vedení tak dokážete přenášet data i hlas. Tato vize bude v dohledné době zrealizována i v prostředí mobilů, kdy vzájemnou komunikaci rovněž převezme protokol IP (Internet Protocol). Kromě toho, že dokáže efektivněji využít přenosové kapacity sítě, mobilním operátorům umožní nabídnout širší paletu služeb.

K prostředí založenému ryze na IP postupně míří všechny nově vyvíjené technologie. Současné mobilní sítě (tzv. 2G) byly určeny především pro přenos hlasu, k němuž později přibylo množství doplňkových služeb. Jejich nadstavbou, sloužící ke snazšímu přístupu k internetu, se stalo GPRS, které působí roli prostředníka mezi klasickým GSM a sítěmi třetí generace (3G). Posledním krokem vývoje, jehož realizace připadne na příští rok, je rozšíření současné 3G Release 4 na Release 5, tedy na All-IP.

Zatímco u stávajícího UMTS hovoříme především o rychlých datových přenosech, videokonferencích či vzdáleném stahování videa, možnosti All-IP sítě jsou mnohem širší. Především jde o používání platforem společných se stávajícím internetem, především programovacích jazyků XML a Javy. Mnohem rychleji tak bude možné přinášet uživatelům nové služby. Díky otevřeným standardům se tvorby aplikací nebudou zúčastňovat jen samotní operátoři.

Přestože je tento krok dalšího vývoje sítí třetí generace velmi zajímavý, stále nebude dostatečným argumentem k zapomenutí na GSM, které splňuje většinu potřeb uživatelů. Z tohoto důvodu přechod k 3G zabere mnohem více času, než z analogového NMT na GSM. Stávající mobilní sítě mají podle dostupných odhadů převažovat nejméně do roku 2010.