Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa: přečíslování telefonů není problém

Zkušenosti s přečíslováním ze zemí Evropské unie nás uklidňují. Nikde totiž nezpůsobilo vážnější potíže. Chystané jednorázové přečíslování pevných telefonních stanic (mobilních bude probíhat postupně) v České republice by tedy podle evropských zkušeností nemuselo vážněji narušit náš život.
Sjednocení stavby telefonních čísel se státy EU a uvolnění některých číselných řad novým telekomunikačním operátorům je jedním z důvodů přečíslování telefonních stanic, které z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu na září příštího roku chystá Český Telecom. Jak vyplývá z příspěvků zahraničních zpravodajů, v EU se podobné akce obešly bez větších problémů.

Přečíslování, která se v ČR dotkne bezmála čtyř milionů zákazníků, doprovázely, stejně jako v tuzemsku, rozsáhlé informační kampaně.

Británie prošla změnami všech čísel v několika vlnách. Loni na podzim se například měnila čísla v Londýně potřetí během deseti let. Poslední změna, kompletní přeměna předčíslí mobilních operátorů, byla dokončena letos v dubnu. Nynější systém číslování znamená, že na každého Brita je k dispozici 180 telefonních čísel.

Britští operátoři se při změnách zaměřili v první řadě na to, aby byly co nejméně bolestné pro veřejnost; podstatně méně zveřejňovali problémy, které to přináší jim samým. Na přípravu veřejnosti na změnu čísel věnovali miliony liber - v případě loňské změny londýnských čísel to bylo podle tisku 20 milionů.

Při každé změně po jistou dobu - při změně předčíslí pro celý Londýn loni v říjnu to bylo šest měsíců - fungovala "záchytná síť", kdy bylo po určité období možno se dovolat na obě čísla. Konečná změna byla provedena o víkendu, aby se co nejméně dotkla podnikatelské veřejnosti.

Sledování sítě ukázalo, že přípravná kampaň se vyplatila. Po loňské kompletní změně londýnských předčíslí nastal sice o víkendu chaos, ale v první pracovní den po odstranění záchranné sítě už bylo podle operátorů devět z deseti volaných čísel vytočeno správně. Při letošní změně předčíslí mobilních operátorů to bylo 72 procent, při loňské kompletní změně jejich čísel 65 procent. Hlavním problémem byla zřejmě čísla, která mají lidé uložena v pamětech telefonů, počítačů a ústředen.

Ve Francii se kompletně měnila telefonní čísla za posledních 20 let dvakrát, naposled v říjnu 1996. Tehdy byla do té doby osmimístná čísla změněna na desetimístná, když se k původním číslům přidala na začátek jedna nula a kódové číslo oblasti. Důvodem tohoto opatření byl fakt, že kvůli rostoucímu počtu uživatelů pevných i mobilních telefonních stanic a faxů bylo potřeba zajistit větší rezervu volných telefonních čísel.

Mluvčí France Télécom nebyl na dotaz ČTK schopen udat přesnou částku, kterou bylo zapotřebí na přečíslování vydat, podle něj byla nicméně hodně vysoká. Velké množství peněz investovala společnost do informační kampaně, neboť přečíslování s okamžitou platností nového a zrušením starého čísla bylo provedeno v jeden moment. France Télécom z tohoto důvodu několik měsíců předem zasílal klientům informační dopisy a na změnu čísla je upozorňoval i ve vyúčtování, řekl mluvčí.

Belgická společnost Belgacom se v roce 1999 rozhodla přečíslovat svou síť ve snaze rozšířit počet svých uživatelů. Žádné vážné problémy při přečíslování nebyly, lidé si rychle přivykli na změnu, která spočívala v přidání dvojčíslí, například v Bruselu 02, před sedmimístné telefonní číslo. Nová čísla začala platit od 1. ledna 2000, ale až do 30. června bylo možné volat staré i nové číslo, přičemž při použití starého se ozvalo upozornění, že od července bude nutné použít předčíslí, řeklo tiskové oddělení Belgacomu. Odmítlo vyčíslit náklady s tím, že byly relativně malé a nezpůsobily společnosti žádné potíže.

V Rakousku nová pravidla ohledně přidělování telefonních čísel platila zhruba dvě hodiny. Letos v únoru totiž ministryně dopravy Monika Forstingerová nejprve podepsala a vzápětí stáhla nařízení o zásadní změně dosavadního přidělování čísel, které se mělo v praxi uplatnit do příštího roku. Proti rozhodnutí se totiž okamžitě vznesla kritika z řad hospodářské sféry.

Experti odhadli přímé a nepřímé náklady spojené s přečíslováním na sedm miliard šilinků (17,5 miliard korun). Z této sumy by na samotný rakouský Telekom připadlo v propočtu asi pět miliard korun. Další náklady by vznikly podnikům a obyvatelstvu.

Po liberalizaci telekomunikačního trhu původně požadovaly nový plán pro telefonní čísla konkurenční firmy rakouského Telekomu. Nyní však přečíslování telefonních stanic není nutné. "Vzhledem k vysoké penetraci mobilních telefonů není potřeba přečíslování," řekla ČTK mluvčí Telekom Austria Sigrid Bachingerová.

Mnoho lidí totiž používá pouze mobilní telefony a s klasickou telefonní linkou již nepočítá. Rakouský Telekom navíc přečísloval řadu telefonních stanic během digitalizace telefonních ústředen.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...