Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RadioMobil: Končíme s dotovanými telefony z rozhodnutí ČTÚ?

Svár vzplanul mezi RadioMobilem a ČTÚ. Podle zástupců RadioMobilu chce ČTÚ zlikvidovat dotované telefony, aby pomohl Telecomu. Jenže pravda je trochu jinde. Jak je to opravdu s dotovanými telefony? Vážně zmizí z půltů? Kvůli čemu?

Dlouhodobé spory RadioMobilu (a nejen jeho) s Českým telekomunikačním úřadem o výši propojovacích poplatků mezi mobilní a pevnou telefonní sítí včera vyvrcholily rozesláním tiskové zprávy s nadpisem „Rozhodnutí ČTÚ bude znamenat konec levných mobilních telefonů v Čechách“.

Vzhledem k tomu, že tisková zpráva byla rozesílána večer okolo šesté hodiny, nebylo již možné zastihnout pro další komentáře pracovníky ČTÚ. Velká škoda je to zejména proto, že téma je v tiskové zprávě RadioMobilem prezentováno značně zkratkovitě, nepřesně a přináší zavádějící vývody.

Stručné shrnutí sporu

Mobilní operátoři se již od jara letošního roku intenzivně přou s ČTÚ a Českým Telecomem o výši propojovacích poplatků pro volání z pevné telefonní sítě do sítí mobilních. Skutečnost je taková, že z poplatku cca 10 Kč, který platí volající, putuje zhruba 70 procent do kapsy provozovatele mobilní sítě. Telecom navrhl snížit propojovací poplatky, aby zastavil odliv zákazníků k mobilním telefonům tím, že nabídne levnější ceny za volání na mobily. A přestože v oblasti propojovacích poplatků došlo především díky Oskarovi k pozitivnímu vývoji, situace stále není taková, aby byl Telecom spokojen. A tak se do věci musel vložit regulátor trhu, který má stanovit výměr pro propojovací poplatky. Operátoři jsou povinni dodat mu své nákladové položky, z kterých ČTÚ vypočte nákladovou cenu, tu navýší o tzv. přiměřený zisk, a tak budou (zjednodušeně řečeno) nastaveny propojovací poplatky.

Zní to jednoduše, ale tak snadné to není. Operátoři se samozřejmě do nákladů snaží propašovat co nejvíce položek, aby nákladová cena byla co nejvyšší a aby ČTÚ nevyměřil příliš nízké propojovací poplatky. A právě RadioMobil ve svojí tiskové zprávě kritizuje skutečnost, že regulátor odmítl uznat mezi nákladové položky náklady na dotování mobilních telefonů. Podle RadioMobilu to znamená likvidaci dotovaných telefonů a snahu prodat Telecom co nejdráže v nadcházející privatizaci.

Ponechejme stranou, že ČTÚ je ze zákona nezávislý regulátor, jemuž by nemělo ležet na srdci, za kolik se prodají akcie Telecomu. Nepochybně, pokud v tomto ohledu bude mít RadioMobil důkazy na více než na tiskovou zprávu, obrátí se na soud a napadne postup ČTÚ (zákon mu ale k tomu mnoho prostoru nedává). 

Dotace telefonů a EU

Jenže tím celý příběh nekončí – je tu ještě druhá strana mince, kterou tisková zpráva RadioMobilu nezmiňuje. Na odstranění přímé dotace mobilních telefonů již delší dobu tlačí Evropská unie a existuje dokonce pokyn regulátorům národních trhů, aby začaly bránit dotacím mobilních telefonů tak, aby byly do roku 2005 odstraněny. Přímé dotace mobilních telefonů jsou totiž pro trh značným deformačním faktorem. Evropská unie také nemá nejjednodušší pozici – tlačí ji ke zdi WTO (Světová obchodní organizace), kterou ponoukají noví výrobci mobilních telefonů pocházející z neevropských teritorií. Výrobci z Asie a Ameriky si stěžují na to, že tradičně silní evropští výrobci mají prošlapané cestičky do dotovacích programů operátorů a tuto pozici je pro ně běžnou obchodní cestou velmi těžké překonat.

Evropská unie přitom není v pozici, kdy by stížnosti WTO mohla ignorovat. S WTO vedla vyčerpávající válku o banánová cla a další válku o mobilní telefony si momentálně nikdo nemůže dovolit. A tak EU nutně tlačí na to, aby členské státy přestaly dotovat mobilní telefony. Pokud se Česká republika má stát členem EU, je jen logické, že regulátor trhu připravuje operátory již dnes na skutečnost, že dotování telefonů bude muset skončit.

Proč jsou přímé dotace problematické? 

Důvodů, proč lze považovat přímé dotace mobilů za problematické, je několik. Především jde o neférové obchodní vztahy – je faktem, že do dotačního programu není jednoduché se dostat. Operátor nechce mít příliš širokou nabídku telefonů, protože na ně musí poskytovat podporu, navíc pro množstevní slevy potřebuje velké odběry – tím jednoznačně preferuje několik značek a ostatní mají v jeho dotačním programu smůlu. Fungování volného trhu to neprospívá – několik málo světových operátorů má fakticky v rukou významnou část vlivu na ekonomickou situaci výrobců mobilních telefonů a konkurenční prostředí se tak vytrácí.  Mobilní telefony jiných firem se na prodejních pultech  objevují přeci jen méně, protože operátoři je nenabízejí. 

Dalším problémem je distribuční prostředí. Operátor drží dotovanými telefony v šachu trh s mobilními telefony a je prakticky nemožné, aby se proti jeho vůli na trhu v širším měřítku prosadil jiný mobilní telefon. Stejně tak jsou ale v šachu drženi nezávislí distributoři – ti mohou sami dodávat pouze nedotované mobilní telefony, protože dotace si zůstavuje pro sebe operátor (ovšem někdo jiný než operátor by jen těžko mohlo dotovat telefony).

Přímé dotace telefonů tak křiví nejenom vztahy mezi operátory a výrobci mobilních telefonů, ale na lokálním trhu také vztahy s nezávislými distributory.

Odbourání přímých dotací neznamená zvýšení cen

Nelze pochybovat o tom, že dotovaná cena mobilních telefonů byla v počátku značným impulsem pro jejich rozšíření. V poslední době ale šly ceny mobilních telefonů rapidně dolů a běžné low-end telefony lze i za plnou cenu pořídit za čtyři až pět tisíc korun. K dotované ceně jedné koruny to sice má daleko, neúnosná cena to ale není. Je třeba si také uvědomit, že dotace není dárek, ale je poctivě rozpočítaná do ceny služeb – v podstatě dražšími službami splácíte levnější telefon. O stimulaci trhu a další penetraci mobilů prodejem dotovaných telefonů se dnes vedou odborné spory – vzhledem k penetraci trhů přesahujícím 50 procent se dá pochybovat o tom, že by dotování mobilů ještě mohlo být hnacím motorem dalšího zvyšování klientské základny.  

Navíc existují i takzvané nepřímé dotace, čili dotace na SIM kartu. Ty se používají jinde v Evropě, například v Německu. Funguje to jednoduše – když se rozhodnete pořídit si paušální tarifní program, prodejce vám nabídne slevu závislou na vybraném tarifním programu. Pokud si koupíte SIM kartu, zavážete se třeba na rok, tak dostanete slevu kupříkladu 200 DM na nákup libovolného mobilu. Rozdíl oproti přímé dotaci je zřejmý – operátor nerozhoduje o tom, na jaký telefon se dotace váže.

Jak vidíte, téma dotací mobilních telefonů není vůbec jednoduché a nelze jej vůbec účelově paušalizovat, jak to ve svojí tiskové zprávě provedl RadioMobil. Především je nepochybné, že evropský trend budeme muset následovat, už proto, že éra lákání nových klientů pomalu končí a těm stávajícím se bude obtížně vysvětlovat, že služby jsou dražší právě proto, aby se vydělalo na dotované telefony. Není bez zajímavosti, že celoevropským trendem třetích a čtvrtých operátorů je prodej nedotovaných telefonů, ale v podstatě za nákladové ceny – i to svědčí o tom, že model přímé dotace telefonů se pomalu ale jistě přežívá. 

Poslední důvod, který uvedu proti dotacím, považuji za zřejmě nejvážnější. Operátoři pomocí dotací úspěšně zamlžují cenovou situaci na trhu. Všimněte si, jak často jsou v inzerátech operátorů zvýrazňovány ceny dotovaných telefonů - mobil za korunu a další šlágry inzerce. Díky rozmanitosti jednotlivých nákladových položek je pak velmi těžké porovnat, kolik vás stojí mobil a jeho provoz u jednotlivých operátorů. Mnoho lidí se rozhodne koupit si nějaký tarif nebo SIM kartu operátora nikoliv podle nabídky služeb či cen, ale podle ceny a atraktivnosti mobilního telefonu. Opět až třetí nebo čtvrtý operátor na trhu zpravidla nabízí jednoduché tarifní programy a průhlednou cenovou politiku u telefonů.

Operátoři se tak účinně brání přesunu svých služeb do sféry velmi jednoduše porovnatelného komoditního trhu. Oproti třetímu či čtvrtému operátorovi je to opět poměrně zajímavá strategie.

Co je výhodnější pro zákazníka?

Na takovou otázku se odpověď nehledá snadno. Mnoho klientů dnes mobily již má a ti by jistě uvítali další pád cen spojený s odstraněním dotací. Nových zájemců by se dotklo dvoutisícové zdražení předplacených karet, na druhou stranu i oni by získali nižší ceny za mobilní služby. Z dlouhodobého hlediska je odstranění dotací žádoucí – je ovšem na pečlivém zvážení všech stran, kdy přijde doba, kdy i na našem trhu bude možno dotace odstranit úplně.

Nerozvážná tisková prohlášení operátorů rozhodně takovou pečlivou úvahu nenahradí.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...