Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobil si na dovolené chraňte jako oko v hlavě, pomůže i prezervativ

aktualizováno 
Mobilní telefon je na cestách neodmyslitelným pomocníkem. Je tak dobré na něj dávat pozor. "Mnoho lidí si neuvědomuje, že by měli v létě chránit svůj mobil stejně, jako chrání sebe," shodují se odborníci.

Mobil ochrání před vodou i prezervativ | foto: Technet.cz

Plavky, osušku, úrazové pojištění, opalovací krém... tak nějak začíná každoroční rekapitulace věcí, které si s sebou bereme na dovolenou. Nechybí v ní ani mobilní telefon. Jak se ale postarat o to, aby i tato elektronická hračka po dobu našeho volna přežila?

"Lidé často zapomínají, jak důležité je na dovolené svůj mobil chránit," říká servisní technik Jan Malůvka z Českého Krumlova. "Chodí k nám hlavně vodáci, kteří se na vyhlášeném jezu ve městě 'udělají' a mobil mají přitom zavěšený na krku," dodává.

Letos pomohl už pěti lidem a dle něj toto číslo určitě poroste. Jen za minulý rok se do jeho obchodu přišlo poradit kolem stovky lidí. "Není přitom složité myslet na jednu krabičku, která vám v kritické situaci může i zachránit život," říká s odkazem na vlastní zkušenost.

Nepřítel číslo jedna: voda

Právě s utopenými mobilními telefony se v Krumlově setkává nejčastěji. "Jezdí tu plno vodáků, co své mobily nijak nechrání." Pokud k takové situaci dojde, radí okamžitě vyndat baterii, telefon dát na suché místo a do prohlídky jej nezapínat.

"V žádném případě ale nedávejte mobil vyschnout na přímé slunce," varuje Malůvka.

Nejen řeka představuje pro mobilní telefon nebezpečí. Často prý dochází k situacím, kdy se vydáme na výlet a uprostřed cesty nás potká průtrž mračen. Telefon v kapse je po krátké době vystaven značné vlhkosti.

"Jeli jsme do Putimi a hledali zdejší kemp. Po cestě nás ale zastihla obrovská bouřka. Do kempu jsme dorazili za tmy, na kost promočení," vypráví mladý pár z Prahy. Ze dvou telefonů, které s sebou měli, prý vydržel jen jeden.

V každém případě mají tito lidé jednu nespornou výhodu: jejich telefon končí ve sladké vodě. "Je fakt, že slaná voda je mnohem horší, moře tu ale zatím nemáme a málokdy se s touto situací setkám," říká s úsměvem Malůvka.

Jiní odborníci se však shodují v tom, že slaná voda znamená pro telefon mnohem agresivnějšího nepřítele.

Jak ale takovým situacím předcházet? "Na trhu je plno pouzder, které telefon proti vlhkosti částečně ochrání. Některá jsou i zcela vodotěsná," říká Malůvka. "Navíc mám připravenu i jednu podpultovku - obyčejný kondom," dodává s úsměvem. Toto řešení je prý u jeho zákazníků velmi oblíbené.

(Poznámka redakce: na trhu jsou i speciální prezervativy pro ochranu mobilů, postačí ale i ten obyčejný.)

Slunce mobil neopálí, ale zničí

Další věcí, na kterou je dobré v létě myslet, jsou vysoké teploty. Ty nesvědčí žádnému elektronickému zařízení. Mobilní telefon se pod vlivem přímého slunce může rozpálit natolik, že jej již nikdo neopraví. Nejvíce nebezpečné je mobil ponechat v autě za předním sklem.

"Telefony vydrží teploty okolo sedmdesáti stupňů, některé součástky v nich ještě méně," říká Martin Vospěl, servisní technik z Prahy. Poukazuje zejména na to, že i srdce mobilního telefonu - tzv. SIM karta - garantuje funkčnost jen do padesáti stupňů Celsia.

"S rozpáleným mobilem jsem se tu setkal jednou," vypráví Malůvka. "Právě v tomto případě však šlo o velmi vážnou situaci. Je to paradox, když většinou nosí lidé mobily utopené. Prý se jim topil syn a když chtěli zavolat pomoc, telefon už to měl za sebou," vypráví příběh, s kterým k němu postarší manželé přišli.

"Naštěstí mobil neměli sami a vše tak dopadlo dobře," dodává s viditelnou úlevou.

 Co dělat, když...?

 1. spadne mobil do vody

 • přístroj co nejrychleji vypněte
 • vyjměte z telefonu baterii
 • vyklepte z přístroje vodu
 • uložte jej na suché místo, ideálně mezi suché oděvy
 • navštivte servis

 2. telefon se přehřeje na slunci

 • co nejrychleji jej schovejte do stínu
 • není nutné jej vypínat
 • v žádném případě jej prudce nechlaďte
 • počkejte, až přirozeně vychladne
 • při viditelných škodách navštivte servis

 3. spadne mobil do písku

 • očistěte hrubé nečistoty s ohledem  na otvory telefonu tak, aby zbytečně písek nepadal dovnitř
 • obětujte svůj zubní kartáček a večer při televizi se pokuste vymést co nejvíce zrnek zapadlých do klávesnice
 • navštivte servis a nechte telefon vyčistit

 4. spadne mobil na zem

 • sesbírejte jednotlivé díly
 • lze-li to, telefon seskládejte
 • zkuste jeho funkčnost
 • pokud jde, není nutné navštívit servis; prevencí ale nic nezkazíte
 • nefunguje-li, navštivte servis


"Přístroj by asi opravit šel, šlo o poničený displej a kapánek speklý kryt telefonu. Bylo však vidět, jak hroznou situaci zažili. Okamžitě si koupili nový telefon včetně oné podpultové ochrany," říká Malůvka.

Právě displej mobilního telefonu se při přehřátí ničí nejrychleji. Kapalné krystaly, z kterých je primárně tvořen, se zahřejí natolik, že již nezískají své původní vlastnosti. "Buď je displej flekatý, nebo rovnou praskne. Většinou jde o poslední varování před kompletním zničením telefonu," uvádí Vospěl.

Teplotu velmi špatně snáší i akumulátor, jehož kapacita se zvyšující se teplotou klesá. "Telefon by měli lidé nosit v kapse, i při pikniku dávat pozor, zda na něj nesvítí slunce a v létě bych přístroj nikdy nenechával v autě," radí Vospěl. "Strčte mobil do batohu a je to," dodává.

Pokud majitel telefon při "opalování" odhalí včas, doporučuje se jej přemístit do stínu a nechat přirozeně vychladnout. V žádném případě není dobré jej jakýmkoli způsobem rychle ochladit, jelikož hrozí kondenzace vody. "Vložením rozpáleného telefonu do chladničky naděláte více škody než užitku," varuje Vospěl.

Písek je pes

Často se na písečných plážích setkáme i s vniknutím písku do mobilního telefonu. "Písek mobil přímo nezničí, ale cítíte ho při každém použití telefonu," říká Malůvka. Zrnka písku či jiného sypkého materiálu jsou totiž hlavním nebezpečím pro plynulý chod klávesnice.

"Jednou mi na pláži mobil vypadl a písek v něm mám dodnes i při několikerém důkladném čištění. Občas se mi stane, že nemohu stisknout některou z kláves. Je to nepříjemné," vypráví z vlastní zkušenosti Vospěl.

Malůvka má i pro tyto případy osvědčený recept: "I tady pomůže zmiňovaná podpultovka. V mém oboru kondom oceníte více než kdy jindy," říká se smíchem. Souhlasí s ním i Vospěl, který ale poukazuje i na sofistikovanější řešení ve formě outdoorových pouzder, čímž varuje před dalším nebezpečím při letních aktivitách.

Sportem ke zničení mobilu

"Zapomenout nesmíme ani na různé sportovní aktivity. Často jezdíme v létě na kole, běháme a někdo z nás například lítá na křídle," říká Vospěl. Právě v těchto situacích doporučuje porozhlédnout se po pevných speciálních pouzdrech, která telefon ochrání i při pádu.

 Odborníci radí

 Jan Malůvka, servisní technik; Český Krumlov:

"Na zahraniční dovolenou bych si bral jen tolik telefonů, kolik je skutečně potřeba. Pokud mám malé děti, vždy se hodí více přístrojů, jedu-li ale s dospělými dětmi, s manželkou bych se spoléhal na pláži jen na jeden společný telefon. Ten bych měl pak navíc vždy zabalený do kondomu. Ať si říká kdo chce co chce, mně se tohle řešení už stokrát osvědčilo..."

 Martin Vospěl, servisní technik; Praha:

"Před létem bych doporučil zajímat se o možnost ochrany telefonu před všemi vnějšími vlivy, které přístroji hrozí - tedy voda, slunce, prach, písek - a s ohledem na plánované činnosti se porozhlédnout i po ochranných pouzdrech. Do zahraničí si pak osobně beru s sebou dětské vysílačky, které jsou mnohem pohodlnější než mobil a investice v řádu tisíce korun se vyplatí. Mobil nechávám na apartmánu, jednu vysílačku mají u sebe děti, druhou já se ženou. Uznávám, že tohle řešení ale není pro každého..."


"Na trhu jsou i specifické odolné telefony, dnes je ale seženete veskrze jen v bazaru. Poslední dobou od tohoto trendu výrobci upouští," komentuje situaci Vospěl. Tyto telefony si můžete jednoduše vyhledat v našem katalogu mobilů.

Autor:
Nejčtenější

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Další z rubriky

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Hlasová asistentka Amazon Alexa na HTC U11
Na hraní je asistentka v mobilu dobrá, ale prakticky je k ničemu

HTC při představení špičkového modelu U11 slibovalo, že nabídne i různá řešení hlasových asistentů. A přímo slibovalo Alexu od Amazonu. Ta se teď s drobnou...  celý článek

Smartphony značky BLU podle společnosti Kryptowire odesílaly osobní data...
Smartphony s vestavěným špionem opět v prodeji. Jsou extra levné

Krátce poté, co vyšlo najevo, že smartphony BLU bez vědomí uživatele odesílají osobní data na čínské servery, zastavil Amazon jejich prodej. Pár dnů nato je...  celý článek

Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek
Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek

Pohon, světla, automatické houpání a ohřívač stravy vám usnadní každý výlet.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.