Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zařízení s Bluetooth je možné hacknout

Bluetooth je méně bezpečný, než se může zdát. Hackerský nástroj Redfang, který je volně k dispozici, umožňuje vyhledat v éteru oběti již do 90 minut.

Za svoji poměrně krátkou dobu existence se standardu Bluetooth pro radiovou komunikaci v pásmu 2,4 GHz podařilo do značné míry nahradit nejen kabely pro připojení handsfree a datovou komunikaci s počítačem, ale i infračervené rozhraní IrDA. Zvláštní název nedostal náhodou, původně neoficiální přezdívka Bluetooth, Modrý zub, odkazovala na panovníka, kterému se podařilo sjednotit Skandinávii pouhou silou slova, bez použití vojska. Snaha o otevřenost však může být na škodu, pokud je při návrhu standardů a jejich implementaci zanedbávána bezpečnost. Pro kapesní počítače a komunikátory vybavené adaptérem Bluetooth se tak stal hrozbou poměrně jednoduchý hackerský nástroj.

Čipy pro Bluetooth obsahují stejně jako síťové adaptéry pro Ethernet (lokální síť, kterou známe z kanceláří) a adaptéry pro bezdrátové sítě standardů 802.11 (802.11a/b/g, Wi-Fi) výrobní číslo, které slouží zároveň jako takzvaná MAC adresa, (Media Access Control, řízení přístupu k médiu). Tuto MAC adresu můžeme přirovnat k číslu IMEI u mobilních telefonů. Každý rámec, který sítí putuje, obsahuje MAC adresu odesílatele a MAC adresu příjemce. Zvláštním případem je takzvaný oběžník (broadcast, doslova rozhlasové vysílání), kdy adresa příjemce obsahuje v binární podobě samé jedničky. Znamená to, že informace je určena všem zařízením v síti.

Vyšší protokoly, jako například TCP/IP používaný v internetu i v lokálních sítích, zpravidla používají vlastní adresování, tyto adresy je však nutno na MAC adresy nějak mapovat, v případě protokolu TCP/IP na Ethernetu se tak děje pomocí protokolů ARP a RARP, takže MAC adresy jsou před aplikacemi a uživateli do značné míry skryty (uživatelé si nicméně mohou údaje o MAC adresách nechat vypsat třeba příkazem arp -a).

Klíčem bývá MAC adresa

MAC adresa každého adaptéru se skládá ze šesti bajtů, k dispozici je tedy 281 474 976 710 656 možností (necelých 0,3 triliónu). Horní tři bajty identifikují výrobce čipu, spodní tři bajty pořadové číslo vyrobeného čipu, pokud je adresní rozsah již téměř vyčerpán, může být výrobci přidělena další horní trojice bajtů.

Zabezpečení adaptérů Bluetooth může dosahovat různého stupně dokonalosti, v nejjednodušším případě mohou být zakázány odpovědi na broadcasty. Vyšší stupně zabezpečení obnášejí třeba ochranu pomocí čtrnáctimístného číselného kódu.

Konzultant počítačové bezpečnosti Bruce Potter byl překvapen, když nainstaloval adaptér pro Bluetooth do svého kapesního počítače iPaq. Operační systém byl totiž standardně nastaven tak, aby sdílel veškeré uložené informace s celým světem. Jedinou ochranu představovalo ignorování oběžníků.

Stačí 90 minut

Hacker ze známé společnosti @Stake vystupující pod jménem Ollie Whitehouse přišel s nástrojem pro zkoumání MAC adres adaptérů Bluetooth v nejbližším okolí. Pojmenoval jej Redfang, doslova tedy Rudý tesák. Tento nástroj se pokouší oslovit adaptéry s MAC adresami v určitém rozsahu. Pokud dokážeme tipovat výrobce a máme tedy k dispozici první tři bajty, průzkum trvá pouhých 90 minut.

Pro zkoumání adaptérů Bluetooth hádáním jejich MAC adres se již vžil termín Bluetooth Wardriving. Jeho geneze sahá tři desetiletí do minulosti, kdy se první piráti snažili zjistit telefonní čísla modemů tak, že vytáčeli postupně všechna telefonní čísla ve vytipovaném rozsahu a snažili se modemem navázat spojení. Pro tuto činnost se vžil termín wardialling (válečné vytáčení čísel) a objevila se posléze i ve slavném filmu Válečné hry z roku 1983. V prostředí Wi-Fi se někteří lidé zaměřují na wardriving, projíždění autem s notebookem pátrajícím po dostupných bezdrátových sítích. Vyšším stupněm je warchalking (chalk = křída), kdy jsou dostupné sítě oznamovány symboly na zdech.

Trochu podobnou činností je portscan na internetu - v tomto případě se zkoumá, jaké porty mají otevřeny počítače v určitém rozsahu IP adres. Z čísel portů nebo ještě lépe z pokusů o komunikaci na těchto portech lze vyčíst, který počítač nabízí které služby.

Bude hůř

Nová verze 1.2 standardu Bluetooth by jej měla zabezpečit před útoky typu Redfang. Bezpečnostní experti soudí, že u Bluetoothu se bude opakovat historie Wi-Fi. I Wi-Fi zpočátku trpělo bezpečnostními problémy, posléze se objevila řešení a byla implementována do hardware i software. Stále je však mnoho sítí Wi-Fi nezabezpečených, zpravidla se jedná o domácí sítě soukromých uživatelů. Některé renomované společnosti však také neúmyslně nabízejí veřejnosti zdarma přístup na internet včetně přístupu do interní podnikové sítě.

Bezdrátové sítě jsou díky své relativní otevřenosti dvojsečnou zbraní. Ve Spojených státech již bytaři při vyhledávají Wi-Fi hotspoty a při vykrádání se soustřeďují na notebooky (relativně velká hodnota se tak dá pohodlně odnést). Na druhou stranu se již objevila řešení pro lokalizaci ztracených dětí v zoologické zahradě pomocí jakýchsi psích známek s Bluetoothem. Nejbizarněji asi Bluetooth využívají britští swingers pro vyhledávání známostí na party: Rozesílají naslepo pomocí Bluetooth elektronickou vizitku s explicitním názvem. Pokud se adresát rozhodne ji přijmout, dostane se mu kromě telefonního čísla i dalších šťavnatějších detailů, v poslední době díky rozmachu telefonů s fotoaparátem může vizitka obsahouvat i názorný obrázek. Adresát tedy nemusí riskovat, že by v klubu omylem oslovil někoho, kdo nemá stejná přání jako on sám.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Google spouští v Česku svůj obchod. Oficiálně tu začal prodávat Pixely

7. května 2024

S představením nového smartphonu Google Pixel 8a přichází pro české zákazníky ještě mnohem...

Sony nekončí. Nový smartphone však bude podobný všem ostatním

7. května 2024  7:02

Sony přes nízké prodeje se smartphony nekončí a chystá novinku, které bychom se měli dočkat v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...