Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malý mobil a velký obraz: Jde to dohromady?

Jak dostat velký a kvalitní obrazový výstup z mobilních telefonů, to je dnešní velké dilema výrobců. Proč byste si měli do mobilu stahovat filmy, když si je můžete prohlížet jen na maličkém displeji? Proto se intenzivně pracuje na miniprojektorech.

Na letošním veletrhu CeBIT nechával Siemens nakouknout pod pokličku jedné z větví dalšího vývoje mobilních telefonů. Ukázal totiž prototypové řešení maličkého projektoru spojeného s mobilním telefonem. Proč je to důležitý trend? Protože jedním z největších omezení mobilních telefonů pro budoucí vývoj je malá zobrazovací jednotka a výrobci se usilovně snaží najít řešení, jak zlepšit zobrazovací schopnosti a přitom ponechat malé rozměry.

Právě miniprojektory začínají vypadat jako slibná vývojová větev. Klasické projektory jistě znáte, jsou to kufříky o váze několika kilogramů, které jsou schopné na plátnu nebo na stěnu promítat obraz. Potřebují k tomu velmi svítivou (a energii odebírající) žárovku, spoustu chlazení a samozřejmě přípojku na 220 V. Tedy všechno to, co mobilní telefony nabídnout nemohou.

Přesto se výzkumnící miniprojektorů pro mobilní telefony nevzdávají, jen nevhodné technologie nahrazují jinými. Namísto žárovek se u miniprojektorů prosazuje technologie CGH, počítačově generovaných hologramů, nebo technologie LPD, laserově vytvářených zobrazení.

Koncepce počítačově generovaných hologramů není nijak nová, z mechanického hlediska je dokonce jednodušší, než dnes používané projekční technologie a také má mnohem menší nároky na prostor i odběr energie, což ji pro mobilní využití předurčuje. Jenže hologramy jsou matematicky velmi komplexní objekty a vypočítat je dostatečně rychle představovalo po dlouhou dobu hlavní překážku v rozvoji CGH projekce, protože vypočítání jediného videorámce trvalo i nejrychlejším počítačům řadu minut.

Navíc obrázky vytvářené pomocí hologramů mají tendenci být rozmazané a o velmi nízké kvalitě. Toto sice pomáhají překonat moderní lasery, ty ale byly velmi drahé a omezeně dostupné.

Jak CGH projekce funguje

Ukažme si, jak počítačově generovaná holografická projekce funguje. Na obrázku vidíme, že v principu je to velmi jednoduché, což je pro mobilní zařízení důležité.

Projektory

Holografický vzor se zobrazuje na malém displeji typu LCOS, tedy tekutých krystalů na křemíku, velmi tenkém a naneseném na čipu. Holografický vzor na první pohled vypadá jako sbírka náhodných teček, jako šum beze smyslu.

Holografický vzor je následně osvícen paprskem laseru skrze čočku tak, že světlo se difrakcí komplexně rozloží a výsledkem je obraz promítaný na stěnu nebo obrazovku. Na rozdíl od běžných projektorů tedy není potřeba žádných obrovských a drahých čoček, protože většinu práce zvládne sama difrakce.
 
Na první pohled celá záležitost tedy vypadá jednoduše, jenže klíč k úspěchu tkví v čipu, který generuje holografický vzor. Tento čip musí být dostatečně rychlý, aby byl schopen generovat vzory pro videoprojekci a na světě je několik firem, které se snaží takový čip ve vidině velkých zisků vyvinout. Mezi tyto společnosti patří Light Blue Optics (od nichž pochází řada ilustračních snímků v tomto článku), ale také třeba Siemens.

Takto vypadají momentální výsledky projekce pomocí CGH.

A na tomto obrázku vidíte, jak momentálně vypadá prototyp zařízení, jímž se obrázek vykresluje. Jde o produkt společnosti Light Blue Optics.

LPD – Laser Projection Display

Siemens ve svém vývoji vsází na jednodušší technologii zvanou LPD, kdy obraz vykresluje přímo laser. Tato projekční technologie je mnohem jednodušší, má ale také své problémy a omezení. Tak především obraz může být zatím jen červeno-černý, i když vývojáři slibují, že přechod na plnobarevné zobrazení je v dohledu. Jak moc je plnobarevné zobrazení blízko si uděláme z předpokladů firmy Symbol Technologies, která plnobarevný obraz předpokládala na rok 2003… (dodnes není).

Navíc LPD nabízí menší velikost i rozlišení, například testovací přístroje nabízejí 640 x 480 bodů v šestnácti odstínech červené. Oproti CGH technologii ale budou tato zařízení ještě o něco menší a zatímco CGH projektory budou mít velikost zhruba krabičky od cigaret, LPD  budou mít velikost posledního článku malíčku. Díky tomu se LPD mohou vestavovat do mobilních telefonů, jako to předváděl na CeBITu Siemens.

Na obrázku je prototyp barevného LPD displeje Siemens, kde barevný obraz generují tři barvy laserů. Obraz se tak zvětšuje až na velikost pohlednice.

Siemens klávesnička

Na dalším obrázku se pořádně podívejme na prototyp, který konkrétně předváděl Siemens na letošním CeBITu (výše uvedený prototyp nebyl oficiálně představen).

Nástavba na telefonu promítá pomocí laseru obrázek klávesnice a pole textové zprávy na podložku.

Projektor s laserem lze také sklopit tak, že obraz by se promítal na zeď.

Důležité je v tomto případě také pero. Pero v pravidelných intervalech vysílá infračervené paprsky, které přijímá projektor a snaží se z nich určit polohu pera. Nezávisle na tom vysílá pero také ultrazvuk, který zachytávají dva senzory na zařízení a podle intenzity ultrazvuku se opět snaží odvodit polohu pera. Určení polohy pera je díky dvěma pomocným metodám velmi přesné.

Na peru je ale nepříjemné ono "datlování" - psát lze pouze jedním perem a již existující klávesnička na podobném principu nepotřebuje speciální pero vůbec a lze psát všemi deseti prsty. Siemens ostatně zatím není rozhodnutý, zda se tento výrobek vůbec dostane do výroby.

K čemu budeme miniprojektory používat?

Siemens si od miniprojektorů slibuje, že mu pomohou vměstnat do mobilů další porci mobilní zábavy. Co kdybyste si do mobilu stáhli celovečerní film a s přáteli si ho promítli na zeď? Nebo co kdybyste takový miniprojektor zkombinovali s laserově promítanou klávesničkou a z telefonu si udělali skutečný internetový terminál se vším všudy a hlavně s projekcí obrazu v plném rozměru?

Možnosti jsou opravdu lákavé. Jenže miniprojektory zatím prototypové stádium nepřekročily a ačkoliv se jimi vývojáři tu a tam pochlubí, k dokonalosti barevných projektorů mají daleko, zatím většinou zvládají dvoubarevný obraz. 

I když některé vizualizace těchto projektorů vypadají opravdu zajímavě...

Kdy se dostanou na trh?

S uvedením na trh těchto projektorů není stále nic jisté. Pokud vzpomeneme například na laserové klávesnice, s níž se na odborných veletrzích lze setkávat již několik let, nebude cesta na trh jednoduchá. Tato laserová klávesnice se teprve ke konci loňského roku začala v omezených sériích prodávat a v Japonsku se montuje do některých Tablet PC.

Autor:
Témata: CeBIT, Siemens, Tablet, Zisk
  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

O2 překvapilo. Výhodnější roamingová data v Česku nenajdete

30. května 2024  16:11

Operátor O2 nově nabídne pro cesty mimo Evropu roamingové datové balíčky s jedním nebo pěti...

Z operátora Nej.cz se od června stává O2. Pro zákazníky se nic nemění

3. června 2024  7:02

Operátor O2 převzal od června zákazníky poskytovatele internetu Nej.cz. Infrastrukturu bude...

Tyto mobily můžete ponořit do vody. Ovšem ne do každé

3. června 2024

Nabídka telefonů, které splňují normu IP68, takže vydrží i ponořené ve vodě, je už docela dost. Ty...

Bezkonkurenční paměť za slušnou cenu. Test Poco F6 Pro

2. června 2024

Model F6 Pro opět dokazuje, že Poco umí vyrobit opravdu skvěle vybavená zařízení. Na očekávaných...

Problém na trhu smartphonů: příliš malá konkurence. Doplatí na to zákazníci?

1. června 2024

Premium Počet relevantních výrobců smartphonů není příliš velký. V Česku to možná tak vypadat nemusí, ale...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...