Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Můžeme vůbec přežít s mobilem v kapse?

Používání mobilů je podle vědců škodlivé. Jejich výzkumy, kterými nás pravidelně zásobují, už by mohly množstvím předstihnout i počet dílů latinskoamerických telenovel. Čím vším nás vědci straší?

Všechno začalo tím, že záření z mobilů škodí mozku. Když se toto téma stalo poněkud otřepaným, přesunuli vědci své aktivity na děti, aby mohli zjistit, že dětem telefony škodí ještě více než dospělým. Problémem těchto studií je to, že se objevují i studie, které tvrdí, že používání mobilních telefonů zas tak nebezpečné není.

Z vědeckých prací totiž vyplývá, že záření z mobilů škodí kromě mozku i mnoha dalším orgánům našich těl. Je to nekonečný seriál hrozeb, u nichž není možné stoprocentně určit, jestli jsou a nebo nejsou oprávněné.  Námi oslovení lékaři zas tak veliký strach nemají.

Největší zájem na objevení souvislosti zdravotních problémů a mobilních telefonů mají Britové. Jejich vláda dokonce vyčlenila deset miliónů liber na výzkumný projekt, který by měl definitivně zjistit, nakolik škodí užívání mobilního telefonu dětem a dlouhodobým uživatelům. Co nám tedy všechno může způsobit náš kapesní komunikátor?

Oči trpí, když ústa mluví

Podle posledních informací z izraelského serveru IsraCast objevili odborníci spojitost mezi vyzařováním mobilního telefonu a šedým zákalem. Jakoby v závětří velkých výzkumů ohledně rakoviny tak v Israeli objevili důkaz pro teorii, že dlouhodobé vystavování se elektromagnetickému záření může způsobit šedý zákal.  Toto téma se zkoumá od druhé světové války, kdy se objevily první případy u pracovníků radarových stanic.

Na obrázku vidíte výsledky experimentu. Jsou to mikroskopické fotografie čoček pěstovaných v laboratorních podmínkách.

Pravý horní snímek zobrazuje kontrolní čočku bez poškození. Spodní snímek ukazuje efekt mikrovlnné radiace na spojnici čočky. Ta byla vystavena 192 cyklům mikrovlného záření. Každý cyklus trval padesát minut a následovala desetiminutová pauza.

Snímek nahoře vlevo ukazuje to, co se se stejnou čočkou stane v případě, že ji neozářime, ale pouze ji vystavíme na čtyři hodiny teplotě 39.5 stupňů.

 

Magické a proklínané záření

Elektromagnetické záření a jeho vliv na člověka je hlavním tématem výzkumu mnoha vědeckých pracovišť po celém světě. Klasickým tvrzením je, že záření z mobilů způsobuje rakovinu mozku. Liší se i dávky, které jsou škodlivé, protože dětský mozek absorbuje podle britské studie o polovinu škodlivého záření více.

Podle švédského vědce Bo Serneliuse z univerzity v Linköpingu ovlivňuje záření z mobilních telefonů lidské buňky. Bo Sernelius je teoretický fyzik a zabýval se vlivem záření v pásmu 850 MHz na červené krvinky. Podle švédského deníku Metro, který o výsledcích informoval, i slabé záření v tomto pásmu může způsobovat krevní sraženiny.

Nejenom záření může způsobit problémy

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu, neboli tzv. útlakový syndrom, vzniká postižením nebo poškozením středního nervu (nervus medianus).  Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu a bolestmi.

Riziko je spojeno i s posíláním textovek. Nadměrné psaní textových zpráv může přivodit zdravotní potíže, kterým odborníci říkají Text Messaging Injuries (TMI). Ty se projevují nepříjemnými křečmi v prstech, zápěstí či předloktí.  Odborníci z American Society of Hand Therapists před nedávnem varovali všechny uživatele přenosných zařízení před syndromem tzv. karpálního tunelu.

Námi oslovení lékaři však v psaní textovek žádný větší problém nevidí. "Myslím si, že psaní textových zpráv není pro uživatele mobilních telefonů rizikové," oponuje ortoped Dalibor Dostrý. Podobný názor má další praktický ortoped Pavel Poštulka. "Kloubní problémy a mechanická zátěž jsou u nadměrného psaní textových zpráv tím nejmenším problémem, spíš bych v tomto případě vyhledal jiného lékaře," řekl nám ortoped na otázku, zda může sto SMS denně člověku ublížit.

Vymřeme kvůli mobilům?

Server CellularNews cituje studii britských vědců, kteří varují před nošením telefonů v kapse u kalhot nebo v pouzdře na opasku. "Testované mobilní telefony měly výrazně negativní vliv na koncentraci a pohyblivost spermií. Spermiím vadí dlouhodobé vystavování elektromagnetickému záření mobilních telefonů," říkají vědci z The Royal Society.

Telefony mohou i zdraví pomáhat

Nová generace e-zdravotnických produktů a služeb je založena na bezdrátové a mobilní technologii, která posunuje diagnostikování a léčení do rukou samotných pacientů. Praktičtí lékaři jsou zatím opatrní. "Moc o tom nevím, ale myslím si, že nám to práci moc neulehčí. Žádný univerzální autotest nebývá stoprocentní," říká k autodiagnostickým testům praktický lékař Jan Nýdl. 

Škodlivosti záření mobilních telefonů se věnujeme již delší dobu. Zřídili jsme proto speciální rubriku, ve které najdete jistě plno dalších zajímavých informací o tomto fenoménu.

Problém celé situace kolem škodlivosti mobilních telefonů je v tom, že se studie navzájem popírají. Na každou tezi se brzy objevuje antiteze a je těžké určit, kde je zrovna pravda. Bude ale jistě zajímavé, až se některá z vědeckých teorií nějak přesvědčivě potvrdí. Zahodíme pak své mobily?

Byli byste ochotni zahodit telefon, kdyby se opravdu potvrdily lékařské hrozby?

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...