Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kolik si účtují operátoři mezi sebou

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je volání z pevné sítě na mobil, případně obráceně, tak drahé? Nevíte, proč za volání do jiné mobilní sítě musíte platit víc, než za volání ve své domovské síti? Zjistili jsme, kolik si operátoři vzájemně účtují a tím i to, proč nás tato volání stojí tolik.
Držitelé licence k provozování veřejných telekomunikačních sítí
Pevné telekomunikační sítě:
Aliatel, Callino, Contactel, Czech On Line, Český Telecom, Dattel (vlastníkem je GTS Czech, také držitel licence), Globix (vlastníkem je eTel Group - pod tímto jménem bude Globix vystupovat), GTS Czech, Intratel, Kiwwi,
Sítě GSM
Český Mobil (GSM 900/1800), EuroTel (GSM 900/1800, NMT 450), RadioMobil (GSM 900/1800)

Stav jednání mezi Českým Telecomem a ostatními operátory
Aliatel, Contactel - jednání skončila bez dohody; nyní musí tyto společnosti uzavřít dohodu s Českým Telecomem obsahující ceny stanovené ČTÚ
eTel (Globix) - jednání probíhají; zatím nebyly zveřejněny žádné zásadní rozpory
GTS Czech (Dattel) - jednání probíhají, nejbližší schůzka proběhne 24. ledna; jednání váznou v otázce propojovacích cen.
EuroTel, RadioMobil - Český Telecom požádal obě společnosti v souladu s telekomunikačním zákonem (oba operátoři sítí GSM jsou totiž na trhu dominantní, podobně jako Český Telecom) o předložení vzorové nabídky, ze které se bude při jednání vycházet.

Ceny, které platí EuroTel za propojení hovoru Českému Telecomu
cena v Kč/min
Hovor na pevnou linku 1,76
Tranzit hovoru do sítě Paegas - lokální 0,27
Tranzit hovoru do sítě Paegas - dálkový 0,54
Tranzit hovoru do sítě Oskar - lokální 0,27
Tranzit hovoru do sítě Oskar - dálkový 0,54
Hovor na tísňovou linku 1,76
Hovor na zelenou linku 1,91
Ceny nejsou oficiální a jsou bez DPH.
Vysvětlivky a poznámky k tabulce najdete zde

Ceny za propojení hovoru z pevné do mobilní sítě (ve špičce)
Operátor GSM Cena za minutu (Kč)
České Republika
Český Mobil (Oskar) 7,15
EuroTel 7,37
RadioMobil (Paegas) 7,60
Itálie
Omnitel 6,69
Telecom Italia Mobile 6,69
Rakousko
Max Mobile 5,71
Mobilkom Austria 4,97
One 7,00
SRN
E-Plus 7,36
T-Mobil (D1) 6,09
Viag Interkom 8,00
Vodafone (D2) 6,09
Velká Británie
BT-Cellnet 7,74
Orange 10,09
One2One 10,26
Vodafone 8,09
Ceny nejsou oficiální a vznikly přepočítán z hodnot v USD. Vzhledem ke kurzovému posunu se aktuální ceny mohou od našich údajů lišit.
Ceny jsou bez DPH
Vysvětlivky a poznámky k tabulce najdete zde

Návrat
Kliknutím sem se vrátíte na hlavní článek o propojení sítí

Nepřehlédněte!
Další články související s propojením telekomunikačních sítí, které doporučujeme:
Metody používané pro stanovení výše poplatků za propojení telekomunikačních sítí
Univerzální služba
Schéma hovorů mezi telekomunikačními sítěmi
Slovníček pojmů používaných v článcích o propojování sítí
Propojení mezi operátory sítí GSM
Operátoři pevných telekomunikačních sítí jsou nespokojeni s cenovým rozhodnutím ČTÚ
Ceny za propojení pevných telekomunikačních sítí stanovené ČTÚ
Alternativní operátoři pevných telekomunikačních sítí se dohodli na cenách za propojení sítí
Diskriminovat hovory do jiné sítě se operátorům vyplatí
Přehled námi zjištěných propojovacích poplatků

Webové stránky, dokumenty
Instituce a důležité dokumenty
Český Telekomunikační Úřad
Cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým se stanoví ceny za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí
Cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým se stanoví způsob výpočtu cen za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí
Ministerstvo dopravy a spojů - sekce telekomunikací
Telekomunikační zákon (151/2000 Sb.)
Přehled všech předpisů, vztahujících se k telekomunikačnímu zákonu
Národní telekomunikační politika České republiky
Operátoři pevných sítí
Aliatel
Contactel
Český Telecom
eTel (Globix)
GTS Czech (Dattel)
Operátoři sítí GSM
Český Mobil
EuroTel
RadioMobil
Snad každý majitel mobilního telefonu se někdy zarazil nad tím, proč za volání do sítě jiného operátora musí platit o tolik víc, než když volá ve své síti. Tento rozdíl je nejmarkantnější při volání z mobilního telefonu na pevnou linku, tedy do sítě Českého Telecomu.
Uživatelé telekomunikačních služeb jsou ve své většině zastánci názoru, že Český Telecom (ČT) je původcem všech vysokých cen, které u nás za používání telefonu platíme. Podle údajů, které se nám podařilo získat, jsou však operátoři GSM někdy ještě většími upíry. Ti totiž po ČT vyžadují za hovor do své sítě i více než čtyřnásobně vyšší částky, než Telecom chce za zakončení hovoru ve své síti.

Propojovací poplatky

Pro stanovení výše hovorného ze sítě jednoho operátora do sítě jiného operátora jsou důležité dva ukazatele. Prvním z nich je samozřejmě snaha a potřeba vydělávat a druhým je výše tzv. propojovacího poplatku. Propojovací poplatek je částka, kterou si účtuje operátor za hovor, který přichází z jiné sítě a je ukončen v jeho síti. Propojovací poplatek je například cena, kterou zaplatí EuroTel RadioMobilu za hovor z sítě EuroTelu do Paegasu.
Výše těchto poplatků do značné míry ovlivňuje zisk z hovorného, které operátoři mohou reálně účtovat za volání do jiné sítě. Proto se o výši propojovacích poplatků vedou každoročně mezi operátory zdlouhavá jednání. Mnohdy jsou tak zdlouhavá, že k jejich uzavření nestačí ani několik měsíců.
Konečnou cenu hovorného, kterou platíme, ovlivňují samozřejmě i další veličiny, jako např.náklady na výstavbu a provoz sítě atd. Pro účely tohoto textu však nemají zásadní význam.

Jak se tvoří propojovací poplatek

Dohody o výši propojovacích poplatků jsou vždy velmi složité. Každý operátor se totiž snaží prosadit způsob jejich stanovení tak, aby byl pro něj co nejvýhodnější. V současné době jsme mohli tato jednání sledovat v případě alternativních operátorů pevných linek a ČT. Spor trval déle, než povoluje zákon a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nakonec vydal tzv. Cenové rozhodnutí, kterým výši poplatků nařídil. V případě ČT a operátorů GSM zatím situace nedošla tak daleko.

Do výše propojovacího poplatku se operátoři samozřejmě snaží zahrnout pokud možno všechny náklady, které s výstavbou sítě a jejím provozem mají. (Snaha Telecomu o zahrnutí právě všech nákladů do ceny propojení s alternativními operátory pevných linek vedla ČTÚ k vydání již zmíněného Cenového rozhodnutí.)

Nejsnadněji se zřejmě určuje cena za volání z jedné pevné sítě do druhé. Z účastnického čísla je patrné, zda jde o hovor místní nebo do prvního či druhého pásma. Při zakončování hovoru v mobilní síti jde totiž vždy o hovor dálkový (prakticky druhé pásmo meziměstských hovorů), protože v okamžiku uskutečnění volání nikdo neví, kde právě se požadovaný mobilní telefon nachází. Na to se také odvolávají operátoři GSM, když tvrdí, že mají dostávat větší částku za propojení. Jejich sítě totiž musí mít rovnoměrně rozloženou kapacitu, což pevná síť mít nemusí.
U hovorů v opačném směru, tedy ze sítě GSM do ČT, je situace v současné době jednodušší. Pozice požadované stanice je známá již ve chvíli volání a lze tedy rozlišit, zda půjde o volání místní, či do prvního nebo druhého pásma. Zároveň se bere v úvahu, zda jde o volání ve špičce, nebo mimo špičku.
Cena, kterou účtuje mobilní operátor sítě GSM provozovateli pevné sítě, je tedy vždy vyšší, než cena účtovaná za propojení do pevné sítě. Cena za propojení GSM – GSM je stejná, bez ohledu na to, ve které síti hovor končí.

Ceny, jež platí mezi EuroTelem a Telecomem, jsou jiné než mezi RadioMobilem a Telecomem, což platí i mezi Oskarem a Telecomem. Stejně tak cena, kterou si účtuje za propojení EuroTel RadioMobilu (RM) není stejná, jaká platí mezi EuroTelem a Oskarem. To platí i pro ostatní možnosti propojení, zde nevyjmenované.

Na konečné stanovení ceny za propojení má vliv ještě jeden důležitý faktor. Tím je objem hovorů končících v té které síti. Pokud například ze sítě Oskara přichází do EuroTelu méně hovorů, než z EuroTelu do Oskara, zaplatí nakonec EuroTel (ET) Oskaru více peněz za propojení. To je samozřejmě situace, se kterou každý operátor počítá a snaží se ji zohlednit při jednáních o výši propojovacích poplatků.

Jaké jsou současné propojovací poplatky

Telecom účtuje svým zákazníkům za volání do sítě mobilních telefonů 9,40 koruny včetně DPH. Kolik mu z této částky zůstává? Kolik zůstává EuroTelu, RadioMobilu a Oskaru z ceny za volání do pevné sítě, kterou vám účtují? Níže uvedené ceny jsou bez DPH.
EuroTel & Český Telecom
ČT má v EuroTelu 51% podíl. Zřejmě i tato skutečnost ovlivnila výši propojovacích poplatků, dohodnutou mezi oběma společnostmi. Stejně tak ovšem výsledná cena může odrážet silnou pozici ET na trhu mobilních komunikací a z toho vyplývající velké množství hovorů vzájemných hovorů mezi oběma sítěmi. Telecom za volání končící v síti EuroTelu platí 7,37 koruny (cena platí od srpna 1999). Průměrná cena, kterou platí EuroTel ČT za volání do jeho sítě, je 1,76 Kč.
RadioMobil & Český Telecom
Český Telecom posílá RM 7,60 Kč za minutu hovoru, ukončeného v síti Paegas. Jde-li hovor opačným směrem, inkasuje od RadioMobilu částku nižší než dvě koruny. Oskar & Český Telecom
Zde ČT platí za hovor do sítě GSM pouze 7,15 koruny. (Což je zjevně důsledek současného výrazně nejmenšího tržního podílu Oskara na trhu ČR.) Přestože by Oskar rád tuto částku zvýšil na stejnou úroveň, jaká platí u RM, reálnější je očekávat letošní cenu za propojení okolo 7,45 Kč.
EuroTel & RadioMobil
Oba operátoři si vzájemně za hovory ukončené v síti druhé společnosti účtují poplatek, jehož výše se pohybuje mezi 7,00 až 7,60 Kč. Přesnou výši bohužel neznáme.
RadioMobil & Oskar
Cena propojení je zde dohodnutá na 7,45 koruny za minutu spojení.
EuroTel & Oskar
Tyto společnosti zatím prakticky propojovací dohodu neuzavřely. Můžeme se oprávněně domnívat, že nakonec výše poplatků se bude pohybovat v rozmezí sedm až osm korun. Ovšem Oskarovi se do jejího uzavírání zjevně nebude příliš chtít do té doby, dokud bude EuroTel účtovat svým klientům vyšší sazby za volání do Oskara, než je tomu v opačném směru. Vzhledem k tomu, že větší množství hovorů pravděpodobně směřuje v tomto případě do ET než do Oskara, je v zájmu našeho nejsilnějšího operátora propojovací dohodu co nejdříve uzavřít, aby se mu začala vracet alespoň část nákladů na tyto hovory.

Sníží se propojovací poplatky?

S ohledem na rychlý vývoj na tuzemském trhu lze předpokládat jistý pokles propojovacích poplatků. Bude zajímavé sledovat, jak se k této problematice postaví alternativní operátoři. Pokud by se jim například podařilo dohodnout výhodnější propojovací podmínky do sítí GSM, než jaké má v současnosti ČT, mohlo by to vést k jejich snížení i pro Telecom. Je však zbytečné očekávat zásadní pokles propojovacích poplatků mezi sítěmi GSM a pevnými sítěmi. Nejnižší propojovací poplatky v Evropě (v Norsku, Británii a Dánsku) se pohybovaly v září loňského roku v přepočtu okolo šesti korun. Ani v rámci EU tedy zřejmě neexistuje důvod, který by naše operátory nutil k dalšímu dobrovolnému snížení cen za propojení svých sítí. Proto také není pravděpodobné, že by ČTÚ, jako regulátor trhu, do těchto jednání vstoupil nějakým nařízením, kterým by výrazně ovlivnil výši poplatků inkasovaných pevnými či mobilními operátory (minimálně do roku 2002, kdy by měla i v ČR začít fungovat plná přenositelnost čísla telefonní stanice).

Jak se snížení propojovacích poplatků projeví na hovorném

Podmínky na telekomunikačním trhu České republiky nahrávají konkurenčnímu boji. Až začne liberalizace trhu fakticky fungovat i v oblasti pevných linek, budou podmínky dokonce velmi konkurenční. Operátoři pevných i mobilních linek dobře vědí, že možnosti získávat nové zákazníky se zvolna zmenšují. Je proto velmi pravděpodobné, že ve snaze získat větší podíl na trhu promítnou do cen pro koncové uživatele i případné snížení propojovacích poplatků.
Návrat
Kliknutím sem se vrátíte na hlavní článek o propojení sítí
Takové snížení samozřejmě tolik nepocítí ten, kdo telefonuje málo, případně volá především ve své mateřské síti. Případné snížení cen pocítí především ti, kteří telefonují často a nemohou rozlišovat, ve které síti se volaný právě nachází. Zároveň se jedná o zákazníky patřící do skupiny „business“, případně o zákazníky, kteří jsou jí svým profilem blízcí. Především tyto zákazníky si chce každý operátor udržet a pokud možno získat další.
I proto se můžeme domnívat, že pokud poklesnou ceny propojovacích poplatků, poklesnou i ceny hovorného.

  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...